SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

IDC: Intel sprzedaje najwięcej procesorów

W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku na światowym rynku sprzedaży komputerowych procesorów odnotowano minimalne spadki.

IDC: Intel sprzedaje najwięcej procesorów

Z danych firmy badawczej IDC wynika, że w IV kwartale zeszłego roku globalna sprzedaż procesorów zmalała o 0,04 proc. w porównaniu z wcześniejszymi trzema miesiącami oraz o 0,21 proc. wobec analogicznego okresu roku poprzedniego.

Za to w całym 2010 roku liczba sprzedanych układów zwiększyła się wobec roku 2009 o 17,1 proc., a przychód z ich sprzedaży wzrósł o 26,7 proc. - do 36,3 miliarda dolarów.

Biorąc pod uwagę poszczególne rodzaje procesorów, sprzedaż układów do pecetów przenośnych wzrosła w ubiegłym roku o 26,2 proc., do serwerów o 28,1 proc., a do komputerów stacjonarnych o 6,2 proc. Udział procesorów do przenośnych pecetów w ogólnej sprzedaży zwiększył się w latach 2009 - 2010 z 50,2 do 54,1 proc.

W IV kwartale zdecydowanym liderem pod względem liczby sprzedanych układów była firma Intel, z 80,8 proc. udziału w rynku - o 0,4 pkt. proc. więcej niż rok wcześniej. Drugi AMD zanotował w tym samym czasie spadek z 19,3 do 18,9 proc.

Podobnie wyglądała sytuacja w całym minionym roku, w którym udział w rynku Intela wyniósł 80,7 proc. (wzrost o 1,1 pkt. proc. wobec 2009 r.), a AMD 19,0 proc. (spadek o 1,1 pkt. proc.).

Daleko w tyle za wyżej wspomnianymi firmami była VIA Technologies, z zaledwie 0,3 proc. rynkowego udziału zarówno w IV kwartale, jak i całym 2010 roku.

IDC prognozuje, że w bieżącym roku całkowita liczba sprzedanych na świecie procesorów komputerów wzrośnie w porównaniu z rokiem ubiegłym o 10,1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IDC: Intel sprzedaje najwięcej procesorów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl