SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Idea Bank zmniejszył wydatki reklamowe o 78 proc., po zarzutach dla Czarneckiego daje wysokie oprocentowanie na lokatach

W pierwszej połowie br. Idea Bank przy spadku przychodów osiągnął 2,7 mln zł zysku netto, wobec 83,64 mln zł straty rok wcześniej. Wydatki marketingowe ograniczył o 78 proc. do 2,24 mln zł. W ostatnich dniach zaczął oferować ponad 2 proc. na lokatach, po tym jak Zbigniew Ziobro potwierdził, że prokuratura chce aresztować właściciela Idea Banku Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBacku.

W minionym półroczu skonsolidowane przychody odsetkowe Idea Banku zmalały rok do roku z 547,18 do 393,28 mln zł, wynik odsetkowy - z 268,36 do 250,73 mln zł, wpływy z prowizji i opłat - z 55,17 do 34,15 mln zł, a wynik z prowizji i opłat - z 16,6 do 7,49 mln zł. Natomiast wpływy Idea Banku z dywidend zwiększyły się z 7,18 do 8,58 mln zł.

Jednocześnie bank ograniczył wydatki. Ogólne koszty administracyjne spadły ze 187,02 do 122,87 mln zł, a inne koszty operacyjne - z 65,15 do 25,53 mln zł.

W efekcie poprawiły się wyniki rentowności Idea Banku. Starta operacyjne zmalała ze 107,24 do 27,55 mln zł, strata brutto - ze 103,85 do 33,85 mln zł, a wynik netto poprawił się z 83,64 mln zł straty do 2,7 mln zł zysku.

Tylko w drugim kwartale strata operacyjna Idea Banku zmniejszyła się rok do roku z 32,9 do 11,25 mln zł, a wynik netto poszedł w górę z 505 tys. zł straty do 1,05 mln zł zysku.

78 proc. mniej na marketing

Do spadku ogólnych kosztów administracyjnych Idea Banku ze 187,02 do 122,87 mln zł przyczyniło się głównie zmniejszenie nakładów na świadczenia pracownicze z 69,34 do 41,92 mln zł oraz wydatków na usługi obce z 49,01 do 19,5 mln zł.

Na tę pierwszą pozycję wpłynęły przede wszystkim zwolnienia przeprowadzone w połowie ub.r., bank zapowiadał wtedy pożegnanie się z maksymalnie 750 pracownikami.

Wśród kosztów usług obcych najmocniej zmalały te na wynajem i dzierżawę (z 21,08 do 1,81 mln zł) oraz marketing, reprezentację i reklamę (z 10,21 do 2,24 mln zł). Jeszcze w ub.r. wydatki marketingowe Idea Banku nieznacznie wzrosły - z 14,85 do 14,95 mln zł.

W zeszłym półroczu nakłady marketingowe mocno zmniejszył też drugi bank kontrolowany przez Leszka Czarneckiego - Getin Noble Bank, zmalały one rok do roku z 18,32 do 9,77 mln zł.

W Idea Banku większość akcji mają kontrolowane przez Leszka Czarneckiego Getin Holding (55,77 proc.), Getin Noble Bank (9,99 proc.) i sam biznesmen (9,84 proc.).

Leszek Czarnecki ma zostać aresztowany, Idea Bank daje więcej na lokatach

W miniony poniedziałek Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził nieoficjalne informacje z końca zeszłego tygodnia: prokuratura chce aresztować Leszka Czarneckiego w związku z zarzutami dotyczącymi sprzedaży przez Idea Bank obligacji windykatora GetBack, który wiosną 2018 roku ogłosił niewypłacalność.

Zbigniew Ziobro wyliczył, że Czarnecki „naraził Idea Bank na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec oszukanych klientów banku w wysokości co najmniej 123,5 mln zł oraz odpowiedzialność administracyjną związaną z nałożeniem kar finansowych przez KNF w wysokości 80 mln zł oraz UOKiK do 10 proc. wartości obrotu banku”, a ponadto „wyrządził również bankowi szkodę majątkową wielkich rozmiarów w wysokości ponad 7 mln zł stanowiącą wartość uwzględnionych, wypłaconych reklamacji klientów”. Ziobro zaznaczył, że biznesmenowi grozi 15 lat więzienia. Podkreślił, że prokuratura zamierza wydać za nim list gończy.

„Rzeczpospolita” podała, że śledczy usiłowali zatrzymać Czarneckiego latem, ale nie odnalazło go we wskazanych miejscach. Biznesmen ma przebywać za granicą, w USA lub Francji.

W 2018 roku Idea Bank zanotował spadek wpływów odsetkowych do 1 mld zł oraz 221,9 mln zł straty z tytułu prowizji i płat. Wynik netto banku pogorszył się z 231,1 mln zł zysku do 1,89 mld zł straty, m.in. w związku z odpisami i rezerwami w wysokości 1,46 mln zł. Jesienią 2018 roku bank zrezygnował z marki Lions Bank, za pośrednictwem której dystrybuowano m.in. obligacje GetBacku.

Wiosną ub.r. Idea Bank poinformował, że do 29 kwietnia br. reklamacje skierowało 1 935 klientów, którzy za jego pośrednictwem kupili obligacje GetBacku na kwotę 356,6 mln zł. Rozpatrzono 1 881 skarg i zawarto ugody na łączną kwotę 6,7 mln zł z 41 klientami.

W poniedziałek Idea Bank wprowadził dużo atrakcyjniejsze niż poprzednio oprocentowanie na Lokacie na Nowe Środki Plus. Można na niej ulokować do 1 mln zł, zgodnie z nazwą lokaty mają to być nowe pieniądze na rachunku. Dla klientów z rachunkiem w Idea Banku oprocentowanie wynosi 2,9 proc. w wariancie na miesiąc, dwa lub trzy. W przypadku klientów bez konta w Idea Banku oprocentowanie dla lokaty na miesiąc wynosi 2,2 proc., na dwa miesiące - 2,1 proc., a na trzy miesiące - 2 proc.

Poprzednio Idea Bank mocno podniósł procentowanie na lokatach (do 3,2-3,5 proc.) w kwietniu i maju ub.r., kiedy opublikował słabe wyniki finansowe za 2018 roku, oraz w listopadzie 2018 roku, kiedy ujawniono nagraną przez Leszka Czarneckiego jego rozmowę z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim, w której była mowa m.in. o możliwości przejęcia za złotówkę Idea Banku w ramach procedury bank resolution.

W tej drugiej sytuacji nastąpił tzw. run klientów Idea Banku i Getin Noble Banku - wielu postanowiło wycofać z niego środki. Getin i Idea oprócz podniesienia oprocentowania lokat (z ok. 3 proc. do 3,5, a nawet 3,9 proc.), umożliwiły też zrywanie ich przed terminem bez utraty odsetek. W materiałach marketingowych podkreślały, że depozyty do wartości 100 tys. euro są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Mimo to banki nie poradziłyby sobie bez wsparcia płynnościowego od Narodowego Banku Polskiego. W połowie marca ub.r. oba banki poinformowały, że w drugiej połowie listopada ub.r. pożyczyły z NBP 5,84 mld zł na zachowanie płynności płatniczej. Zwróciły te środki w styczniu i lutym ub.r.

Dołącz do dyskusji: Idea Bank zmniejszył wydatki reklamowe o 78 proc., po zarzutach dla Czarneckiego daje wysokie oprocentowanie na lokatach

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iwan
Prawda jest taka, że wyrok w tej sprawie zapadł już dawno temu. Teraz tylko pisowska klika musi to przelać na papier.
odpowiedź
User
lol
Prawda jest taka, że wyrok w tej sprawie zapadł już dawno temu. Teraz tylko pisowska klika musi to przelać na papier.


Prawda jest taka, że ten pan i jego banki ponownie mają problemy działając na granicy lichwy, a teraz to pokazują dobitnie: bank ma kłopoty, więc daj mu swoje pieniądze, w przypadku upadłości oddadzą klienci innych banków z Funduszy Gwarancyjnego, na który składają się inne banki, które odbiją sobie to w opłatach.
odpowiedź
User
Parnas
Rzutem na taśmę chce jeszcze wydoić trochę kasy od naiwniaków i zawinąć się za granicę do kraju, który nie wydaje swoich obywateli...
odpowiedź