SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ile kryterium konwergencji nominalnej spełnia Polska?

Polska wypełniała w lutym br. tylko jedno kryterium konwergencyjne - stóp procentowych, wynika z opublikowanego przez resort finansów "Monitora konwergencji nominalnej".

Ile kryterium konwergencji nominalnej spełnia Polska?

"We wrześniu 2011 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 6,0% i była o 1,6 pkt proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 7,6% (obie wartości wzrosły o 0,1 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem). Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Szwecji i Słowenii" - głosi raport.

We wrześniu 2011 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. " Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP zwiększyło się z 3,4% do 3,5%. Jednocześnie wartość referencyjna wzrosła z 2,8% do 2,9%" - podał resort.

Polska nie wypełnia też kryterium kursu walutowego ze względu na to, że nie uczestniczy w mechanizmie kursowym ERM II. Z kolei kryterium fiskalne nie jest spełniane ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu, podano także.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ile kryterium konwergencji nominalnej spełnia Polska?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl