SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

We wtorek będzie nas 8 mld osób

15 listopada 2022 roku populacja świata osiągnie 8 mld osób. Stanowi to kamień milowy w rozwoju ludzkości – oceniła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

fot. Shutterstock.comArticle

„Ten bezprecedensowy wzrost wynika ze stopniowego wydłużania się długości życia ludzkiego dzięki poprawie zdrowia publicznego, żywienia, higieny osobistej i medycyny. Jest on również wynikiem wysokiego i utrzymującego się poziomu płodności w niektórych krajach” – podkreśliły źródła ONZ.

Miliardy osób zmagają się z problemami

Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres ostrzegł jednak, że miliardy osób zmagają się z problemami. Setki milionów cierpią z powodu głodu, a rekordowa liczba osób ucieka z domów w poszukiwaniu pomocy w obliczu zadłużenia, trudności, wojen i katastrof klimatycznych.

"Jeśli nie zasypiemy ziejącej przepaści między globalnymi posiadaczami i nie posiadaczami, to zastaniemy 8-miliardowy świat pełen napięć i nieufności, kryzysów i konfliktów" – przewiduje Guterres.

Źródła ONZ zwracają uwagę, że kraje o najwyższym poziomie płodności to zazwyczaj kraje o najniższym dochodzie na mieszkańca. Dlatego globalny wzrost populacji z czasem coraz bardziej widoczny jest w najbiedniejszych krajach świata, w większości w Afryce Subsaharyjskiej.

„Mimo że zwiększenie liczby ludności potęguje wpływ rozwoju gospodarczego na środowisko, rosnące dochody na mieszkańca są główną siłą napędową nie zrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji. Do krajów o najwyższym zużyciu zasobów materialnych na osobę i emisji gazów cieplarnianych należą zazwyczaj te, w których dochód na mieszkańca jest wyższy, a nie w których liczba ludności szybko rośnie” – akcentuje ONZ.

Mniejszy przyrost

Według statystyk ogólne tempo wzrostu globalnej populacji spada. Ludzkość musiała czekać 12 lat, aby wzrosnąć z 7 do 8 mld. Zgodnie z prognozami, 9 mld osiągnie za 15 lat, czyli w 2037 roku.

Dołącz do dyskusji: We wtorek będzie nas 8 mld osób

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
gosc
bzdury, ludzi jest znacznie mniej statystyki z tak niewiarygodnego zrodla jak onz to jest tzw statystyka tworcza.czysta propaganda klimatyzmy,genderyzmu teorii o nadmiarze ludzi itd i ze ludzie zagrazaja ziemi,czyli lewactwo ante portas.
odpowiedź
User
Krasawica
Jezus, Maria, co kaleka językowa napisała zdanie tytułowe (,,We wtorek będzie nas 8 mld osób")?
Czy ktoś w WM skończył coś więcej niż gimnazjum?
,,Dziś będzie nas 8 miliardów" lub ,,Dziś (na Ziemi) będzie 8 miliardów osób" zupełnie wystarczy.
Pani od polskiego stawiała mi jedynki za takie kwiatki, jakimi raczą czytelników WM.
Ratunku.
I zmiany.
odpowiedź
User
Ech
gosc: Pojedź sobie do Chin czy Indii, to się przekonasz czy ludzi rzeczywiście jest tak mało. Ale ty pewnie jesteś jak prezes Jarosław, co to praktycznie świata nie widział.
odpowiedź