SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Indeks PMI w dół, ale jest dobrze

W marcu indeks PMI dla Polski spadł do 54 pkt z 55,9 pkt odnotowanych w lutym - podał HSBC.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek Article

- Co prawda wskaźnik PMI w marcu jest niższy niż w dwóch poprzednich miesiącach, ale ciągle znajduje się na wysokim poziomie. Przedsiębiorstwa sygnalizują nieco mniejsze tempo wzrostu nowych zamówień na rynku krajowym, ale  wskaźnik nowych zamówień jest nadal na poziomie powyżej 55 pkt. Silniej niż dynamika zamówień krajowych spadła dynamika nowych zamówień eksportowych. To nieco zaskakujące zjawisko ponieważ w Niemczech, u naszego głównego partnera biznesowego, utrzymuje się bardzo dobra koniunktura (rośnie PKB, jest duża nadwyżka handlowa, niska inflacja i rekordowo niskie bezrobocie). Poprawia się również sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej, gdzie trafia ponad 70 proc. naszego eksportu.

Zatem to nie słabsza koniunktura w UE jest przyczyną spadku nowych zamówień eksportowych, lecz raczej obawy o rozwój sytuacji za naszą wschodnią granicą. Potwierdzeniem tej hipotezy są wyraźne deklaracje firm przemysłowych, że będą zatrudniać pracowników, bo uruchamiają nowe projekty i inwestują w celu poprawy wydajności (wskaźnik zatrudnienia osiągnął w marcu trzeci najwyższy poziom w historii badań).

Marcowy PMI pokazuje, że przemysł, który wypracowuje ponad 20 proc. PKB, rośnie w tempie charakterystycznym dla okresów dobrej koniunktury gospodarczej. Trzeba zapewne brać pod uwagę, że w części branż w sektorze przemysłowym (chemia, farmaceutyki, kosmetyki, produkcja maszyn i urządzeń) mogą spaść przychody z eksportu (Rosja i Ukraina), ale dotychczasowe doświadczenie mówi, że mobilizuje to firmy do szukania nowych rynków zbytu. Na pewno będzie tak i w tym przypadku. I na pewno nie ma żadnych przesłanek do korygowania prognoz wzrostu gospodarczego w dół – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Indeks PMI w dół, ale jest dobrze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl