SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inflacja może przekroczyć 2,5%

Inflacja konsumencka może w IV kw. tego roku przekroczyć cel inflacyjny banku centralnego, wynoszący 2,5% r/r, co byłoby efektem wysokiej bazy z ub. roku oraz wzrostu płac.

Uważa wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

"Inflacja może przekroczyć cel 2,5% w IV kw. 2007 roku ze względu na efekt bazy, a także wzrost płac" - powiedziała Zajdel-Kurowska podczas spotkania w Business Centre Club.

"Presja inflacyjna jest jak razie bardzo niewielka. Przyspieszenie [w lutym - przyp. ISB] to efekt wzrostu cen żywności i paliw, ale również efekt bazy" - powiedziała też wiceminister.

W styczniu i lutym 2006 roku inflacja w ujęciu rocznym wyniosła odpowiednio: 0,6% i 0,7%.

Resort finansów szacuje, że inflacja konsumencka przyspieszyła w lutym do 1,9% r/r z 1,7% w styczniu. Podobne są szacunki analityków bankowych. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o CPI za luty w środę o godz. 14:00.

"Jednak wciąż brak elementów przyspieszania presji popytowej i nie sądzę, żeby przez najbliższych kilka miesięcy to przyspieszenie się uwidoczniło" - powiedziała też Zajdel-Kurowska.

Styczniowa projekcja inflacyjna przewiduje, że - przy braku zmian w polityce pieniężnej - inflacja zbliży się do celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynoszącego 2,5%, w II kw. 2007 roku, podczas gdy według październikowej projekcji miało to nastąpić w I kw. tego roku. Potem inflacja będzie systematycznie rosnąć, aż w II poł. 2009 roku przekroczy górną granicę pasma odchyleń (3,5%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inflacja może przekroczyć 2,5%

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl