SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inflacja w grudniu eksplodowała, a w kolejnych miesiącach jeszcze przyspieszy

W grudniu 2019 roku inflacja wyniosła 3,4 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,6 proc. w listopadzie - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

fot. Shutterstock.comArticle

Komentarz dr Soni Buchholtz, ekspertki ekonomicznej Konfederacji Lewiatan

Nieco później niż zwykle opublikowany przez GUS szybki szacunek inflacji wskazuje, że dynamika cen w grudniu 2019 r. wyniosła 3,4 proc. r/r i 0,8 proc. m/m. Na tle listopadowego 2,6 proc. inflacja rzędu 3,4 proc. r/r to znaczący skok i – nie da się ukryć – bardzo wysoki poziom, wartość ledwie mieszcząca się w dopuszczalnym przez RPP przedziale 1,5-3,5 proc.. Naturalnie taki jednostkowy odczyt nie doprowadzi do zmiany stóp procentowych, ale z pewnością będzie powodem do głębszych analiz.

Jak zwykle przy szybkim szacunku, zakres publikowanych informacji jest bardzo ograniczony. W horyzoncie rocznym bardzo wyraźny wzrost cen w grudniu odnotowała żywność (7 proc. r/r), który tylko w niewielkim stopniu stabilizowały ceny nośników energii (-1,8 proc. r/r) oraz paliw (-0,2 proc. r/r). W perspektywie miesiąca wzrost cen paliw (2,1 proc.) przekracza i tak wysokie tempo, w jakim drożeje żywność (1,1 proc.).

Dzisiejszy szybki szacunek jest do pewnego stopnia niespodzianką, bo choć spodziewaliśmy się znaczących wzrostów, to 3,4 proc. jest wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego i naszych bardziej odważnych prognoz. To oczywiście fatalna wiadomość dla konsumentów, bo siła nabywcza ich dochodów wyraźnie spada – tym bardziej im uboższe gospodarstwo reprezentują. W tym kontekście brak waloryzacji niektórych transferów jest znamienny. Jeszcze gorsza wiadomość, że zmiany cenników są znacznie bardziej typowe dla styczniowych odczytów – stąd grudniowe 3,4 proc. nie zamyka przestrzeni do dalszych wzrostów. Będą one napędzane wyższą płacą minimalną oraz dostosowaniami w dolnych częściach rozkładów płac (warto pamiętać, że wynagrodzenia wciąż rosną, a zatrudnienie nie spada), wzrostami cen energii, opłat i podatków (akcyza) i zjawiskami losowymi (nie szukajmy daleko: ptasia grypa), także wynikającymi ze zmian klimatu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inflacja w grudniu eksplodowała, a w kolejnych miesiącach jeszcze przyspieszy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olo
A NBP sztucznie zaniża stopy procentowe.
odpowiedź