SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inflacja wyniosła 3,8 proc. To znacznie powyżej oczekiwań

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu br. wzrosły o 1,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,8%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie we wtorek. W grudniu inflacja roczna wyniosła 3,1% r/r.

Inflacja wyniosła 3,8 proc. To znacznie powyżej oczekiwań

W styczniu największy wzrost odnotowano w kategorii "transport" - o 7,2% r/r oraz "mieszkanie" - o 5,1%, w tym "użytkowanie mieszkania i nośniki energii" - o 6,1% r/r, jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,7%. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za drób, owoce, warzywa oraz cukier. Wzrosły ceny mąki, mięsa wołowego i wieprzowego, jaj, ryżu oraz ryb. Wyższe były także ceny mleka, masła i pieczywa. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej kawa, wody mineralne lub źródlane i soki, podał GUS.

"Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 2,2%. Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, wywóz nieczystości (śmieci), a także zaopatrywanie w wodę. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożał także opał i energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego" - czytamy dalej w komunikacie.

Mniej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za odzież i obuwie oraz łączność.

 WyszczególnienieI 2011
I 2010 = 100XII 2010 = 100
O G Ó Ł E M ............................................103,8101,2
w tym:  
Żywność, napoje bezalkoholowe104,8101,5
i alkoholowe oraz wyroby tytoniowe ......
Żywność i napoje bezalkoholowe .............104,8101,7
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe ....104,7100,7
Odzież i obuwie ......................................97,297,5
Mieszkanie ...............................................105,1102,2
Użytkowanie mieszkania i nośniki energii106,1102,6
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego ....................101,3100,6
Transport .................................................107,2101,4

Dane: GUS

Czternastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w styczniu 3,3% r/r. Prognozy oscylowały w wąskim przedziale między 3,1% a 3,5%, przy średniej na poziomie 3,32%. Resort gospodarki szacował styczniowy poziom wskaźnika inflacji na 3,1%. Natomiast ministerstwo finansów od stycznia 2011 r. zrezygnowało z publikacji comiesięcznej prognozy wskaźnika CPI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inflacja wyniosła 3,8 proc. To znacznie powyżej oczekiwań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl