SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Morawiecki w wystąpieniu wielkanocnym o inflacji, wojnie i uchodźcach. „Nie wierzmy fałszywym prorokom i złym doradcom”

W wystąpieniu na Święta Wielkanocne premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obecny wzrost cen wynika z polityki prowadzonej przez Rosję, oraz podziękował społeczeństwu za przyjmowanie uchodźców z Ukrainy. - Nie wierzmy jednak w proste recepty na uzdrowienie finansów Polaków zgłaszane przez fałszywych proroków i złych doradców - zaznaczył.

Mateusz Morawiecki, fot. screen z youtube'aArticle

Premier Mateusz Morawiecki w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że to już trzecia Wielkanoc "w trudnych i niespokojnych czasach". Jak wskazał, najpierw mieliśmy do czynienia z pandemią koronawirusa, a teraz - "z okrutną wojną, którą Rosja wypowiedziała Ukrainie i całemu wolnemu światu".

"Zdaję sobie sprawę, że wielu z nas chciałoby po prostu wrócić do czasów sprzed 2020 r., do normalności. Wierzę, że ta normalność powróci. Wierzę, że wrócą czasy pokoju i bezpiecznego rozwoju, ale by tak się stało musimy działać odpowiedzialnie i odważnie" - powiedział szef rządu.

Zapewnił, że rząd robi bardzo wiele, aby za naszą wschodnią granicą jak najszybciej nastał pokój. "By Ukraina wygrała wojnę z rosyjskim agresorem. Ale jednocześnie robimy - i dalej będziemy robić - wszystko co w naszej mocy, aby niwelować gospodarcze skutki tej wojny dla Polaków" - zadeklarował.

Morawiecki tłumaczy inflację i chwali się obniżką PIT

Mateusz Morawiecki przypomniał, że właśnie dlatego rząd ogłosił tzw. Tarczę Antyputinowską. "W jej ramach zapowiedzieliśmy obniżkę PIT do rekordowo niskich 12 proc. ograniczyliśmy VAT i akcyzę na wiele produktów, w tym przede wszystkim na paliwo i energię" - wskazał premier.

Zaznaczył, że dzisiejszy wzrost cen energii jest bezpośrednią konsekwencją błędów, jakie zachodni świat popełniał w relacjach z Rosją Putina. "Jeszcze przed rosyjską inwazją alarmowaliśmy, do czego prowadzi Nord Stream 2 i imperialne plany Kremla" - podkreślił premier.

Jak dodał, "patrząc na rosyjskie bestialstwo w Buczy, Kramatorsku, Mariupolu, Hostomelu, Irpieniu, trzeba sobie powiedzieć wprost, że Europa nie robi wszystkiego, co powinna".

Zdaniem premiera obecne sankcje są zdecydowanie zbyt łagodne. "My mówimy głośno: nie dla rosyjskiej ropy, nie dla rosyjskiego gazu, nie dla rosyjskiego węgla. Jednocześnie – zrobimy wszystko, by te konieczne decyzje w możliwie najmniejszym stopniu dotykały finansów polskich rodzin. Nie wierzmy jednak w proste recepty na uzdrowienie finansów Polaków zgłaszane przez fałszywych proroków i złych doradców" - powiedział Morawiecki.

Jak wskazał, "dzisiejsza inflacja to nie efekt takiej lub innej polityki, ale tego, że przez wiele ostatnich miesięcy Putin przygotowywał się do wojny".

Podziękowania dla Polaków za przyjmowanie uchodźców

Premier zwrócił jednocześnie uwagę, że cały świat patrzy na Polskę z uznaniem. "I jest to zasługa milionów Polaków. Całego polskiego społeczeństwa, całego polskiego narodu. Przeżywamy nowy festiwal solidarności. Po raz pierwszy od wielu, wielu lat o Polsce mówi się tak dużo i tak dobrze. I to we wszystkich językach świata" - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że każda polska rodzina, która przyjęła pod swój dach uciekających przed wojną uchodźców ma w tym swój udział, swój wkład. - Samorządowcy, funkcjonariusze służb, organizacje pozarządowe, OSP, koła gospodyń – wszyscy dziś pokazujemy całemu światu, co znaczy solidarność. Chcę za to z serca Wam wszystkim podziękować. Dziękuję, że ratujecie wiarę w dobro, w pokój, w ludzką sprawiedliwość - powiedział Morawiecki.

Szef rządu złożył także życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. To - jak mówił - "czas bogatej symboliki i głębokich znaczeń, to znak zmartwychwstania, symbol zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad mrokiem, miłości nad nienawiścią".

- Niech te Święta Wielkanocne okażą się dla nas niewyczerpalnym źródłem nadziei. Niech staną się duchowym źródłem, z którego będziemy czerpać pokój, miłość, solidarność, wiarę w lepsze jutro. Zobaczmy to lepsze jutro w twarzach naszych najbliższych, rodziny i przyjaciół, z którymi już zaraz usiądziemy do stołu. I najważniejsze – w tych niespokojnych czasach bądźmy po prostu razem. Bądźmy dla siebie dobrzy - powiedział premier.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- W ten sposób udowodnimy, że zło i nienawiść nie mają nad nami władzy. W ten sposób sprawimy, że dobro zwycięży- podkreślił.

 

Dołącz do dyskusji: Morawiecki w wystąpieniu wielkanocnym o inflacji, wojnie i uchodźcach. „Nie wierzmy fałszywym prorokom i złym doradcom”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LGOM
Należy nieustannie powtarzać, że Mateusz Morawiecki jest sądownie orzeczonym kłamcą!
odpowiedź
User
podaj wiadro
Były doradca Tuska grający rolę PiSlamowca, historyk rozdający kredyty we frankach, farbowany socjalista dał głos. Zabrakło życzeń pełnej miski ryżu i światełka w tunelu w postaci "wykuwającego się nowego porządku świata".
odpowiedź
User
TU5K 2.02
"ludzie są tak głupi, że to działa"?
odpowiedź