SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inflacja znacznie poniżej oczekiwań. Wyniosła 4,2 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. spadły o 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 4,2%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W maju inflacja roczna wyniosła 5,0% r/r.

W czerwcu największy wzrost odnotowano w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" o 6,4%, w tym "żywność" o 6,7% oraz "transport" - o 6,4% r/r, w tym "paliwa do prywatnych środków transportu - 10,4% oraz , jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2011 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, obniżyły się – po raz pierwszy od sierpnia ub. roku – o 0,4%. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen, podał GUS.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w czerwcu spadek cen żywności (o 2,0%) oraz opłat w zakresie łączności (o 1,7%) i transportu (o 0,3%), co obniżyło wskaźnik odpowiednio o 0,45 pkt proc., 0,07 pkt proc. i 0,03 pkt proc. Podwyżki cen towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,2%) podniosły ten wskaźnik o 0,05 pkt proc" - czytamy dalej w komunikacie.

Według GUS, wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w skali roku w czerwcu był niższy niż w maju br. (4,2% wobec 5,0%), lecz nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5%).

"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki cen żywności (o 6,7%) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 5,1%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,46 pkt proc. i 1,30 pkt proc. Spadek cen w zakresie łączności (o 3,6%) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,16 pkt proc." - wyliczono.

Czerwiec to pierwszy miesiąc br. w którym obniżyły się ceny żywności (o 2,0%, wobec wzrostu o 1,3% w maju br.). Najbardziej potaniały warzywa (o 14,4%). Drugi z kolei miesiąc znacznie taniał cukier, za który w czerwcu br., płacono o 7,7% mniej niż w poprzednim miesiącu. W następstwie zmian cen skupu żywca, ceny mięsa obniżyły się przeciętnie o 0,6%.

"W czerwcu br. odnotowano natomiast wzrost cen owoców (o 1,6%). Nadal drożały artykuły w grupie „tłuszcze roślinne", za które w czerwcu br. płacono przeciętnie o 1,1% więcej niż w poprzednim miesiącu. Czerwiec to kolejny miesiąc br., w którym konsumenci więcej płacili za przetwory młynarskie (o 0,8%), masło i ryż (po 0,6%), a także wędliny i ryby (po 0,5%)" - podsumowano.

Dwunastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w czerwcu 4,7% r/r. Prognozy oscylowały w przedziale między 4,5% a 4,9%, przy średniej na poziomie 4,71%.

Dołącz do dyskusji: Inflacja znacznie poniżej oczekiwań. Wyniosła 4,2 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl