SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inflacja znajduje się pod wpływem wartości złotego

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych od dwóch miesięcy ponownie rośnie. Związane jest to głównie z osłabianiem złotego względem euro i dolara., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy uważają zatem, że stąd zjawisko to można na razie traktować krótkookresowo. Wynika bowiem z kolejnej fali nasilających się obaw o sytuację gospodarczą w Europie a zwłaszcza w Grecji i Hiszpanii.

"Spowodowało to przecenę walut gospodarek Centralnej i Wschodniej Europy. Z drugiej strony jednak długotrwałe utrzymywanie się tendencji do deprecjacji złotego może osłabić siły deflacyjne i opóźnić moment pojawienia się wyraźnie niższego tempa wzrostu cen konsumpcyjnych. Obecnie, te składowe wskaźnika, które nie są związane z kursem złotego, działają w kierunku spadku inflacji" - głosi raport.

W ocenie Biura największy wpływ na wzrost wskaźnika miało zwiększone w stosunku do końca ub. roku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Wynika ono jednak wyłącznie ze spadku wartości złotego, jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach.

"Po uwzględnieniu różnic kursowych oraz wahań sezonowych zadłużenie gospodarstw domowych zmniejszyło się w ciągu ostatniego roku o ponad 5%. Zmniejsza się przede wszystkim zainteresowanie kredytem hipotecznym, gdzie udział zadłużenia kredytów walutowych ciągle sięga ok. 50%. Osłabienie złotego znacząco wpływa na złotową wartość należności gospodarstw domowych względem banków" - czytamy dalej.

Analitycy zaznaczają, że nieznacznie wzrosły oczekiwania przedsiębiorców co do kształtowanie się cen na produkowane przez nich wyroby. Od początku roku stopniowo ubywało przedsiębiorstw planujących podwyżki cen. W rezultacie o ponad połowę zmniejszyła się przewaga przedsiębiorstw planujących wzrost cen na odsetkiem firm przewidujących obniżki.

"Obecny, niewielki wzrost odsetka firm przewidujących podwyżkę cen związany może być z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów związanych z importem. Przemawia za tym branżowa struktura odpowiedzi na pytanie o kształtowanie się cen w firmach. Większość branż nie planuje wzrostu cen za wyjątkiem przedstawicieli branży chemicznej oraz farmaceutycznej" - czytamy w raporcie.

Odnotowano również niewielki wzrost cen usług świadczonych dla przedsiębiorstw. Wynikał on głównie ze wzrostu cen usług transportu oraz innych usług z nim związanych. Ponownie miało to silny związek z kursem złotego. Import ropy stał się droższy a to wpłynęło na cenę tej kategorii usług, dodają analitycy.

Jedyną składową – nie związaną z kursem złotego, która działała w kierunku wzrostu przyszłej inflacji były jednostkowe koszty pracy. Wzrosły one trzeci miesiąc z rzędu. Przedsiębiorstwa nie są w stanie dostatecznie szybko dostosowywać wysokości wynagrodzeń i wielkości zatrudnienia do słabnącej dynamiki produkcji.

BIEC zauważa także, że dostosowania takie zachodzą zazwyczaj z pewnym opóźnieniem. Zmniejszają się natomiast koszty w przeliczeniu na jednostkę produkcji, które prócz kosztów pracy zawierają pozostałe koszty związane z funkcjonowaniem firm.

"Nieznacznie spadły ceny importu, (ostatnie dostępne dane dotyczą lutego br.). Ceny importu podlegają w ostatnim czasie dość znacznym krótkookresowym wahaniom, wynikającym głównie z wahań kursu wymiany złotego. Obserwowane ostatnio osłabienie złotego nie musi przełożyć się na wzrost cen importu w kolejnych miesiącach. Amortyzować je będzie stabilizacja cen surowców na światowych rynkach oraz zmiana struktury importu idąca w kierunku zmniejszenia udziału importu inwestycyjnego oraz substytucji droższych towarów ich tańszymi odpowiednikami" - podsumowano w materiale.

Dołącz do dyskusji: Inflacja znajduje się pod wpływem wartości złotego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl