SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inflację bazową w Polsce podnosi rosnąca inflacja m.in. w cenach usług finansowych

Inflację bazową podnosi rosnąca inflacja m.in. w cenach usług finansowych, ponieważ banki, by utrzymać rentowność po obniżkach stóp procentowych, podnoszą opłaty i prowizje - piszą analitycy ING Banku Śląskiego, komentując dane GUS.

fot. Shutterstock.comArticle

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał we wtorek GUS.

Jak wskazują analitycy ING, niższa dynamika CPI w ujęciu rocznym to przede wszystkim zasługa niższych cen żywności, podczas gdy roczna inflacja cen energii i paliw pozostała bez zmian w sierpniu.

Piszą, że "drugim elementem stojącym za spadkiem rocznego wskaźnika CPI jest inflacja bazowa, która wg naszych szacunków spadła do poziomu 4,1 proc. r/r wobec 4,3 proc. r/r w lipcu".

Jak twierdzą, dane szczegółowe pokazują, że w sierpniu zaczęła obniżać się inflacja niektórych usług, m.in. w kategoriach restauracje i hotele, rekreacja i kultura (spadek rocznej inflacji w turystyce krajowej i zagranicznej) a także komunikacja (spadek rocznej inflacji sprzętu i usług).

"Te szczegóły pokazują że ustępuje inflacyjny wpływ Covid-19 (znacznie większy popyt na turystykę krajową), nowe koszty w działalności restauracji i hoteli w połączeniu z popytem odroczonym nie pozwoliły na wcześniejszy spadek cen w tej kategorii pomimo recesji" - uważają.

Wskazują też, że inflację bazową wciąż podnosi rosnąca inflacja w kategorii inne, w tym m.in. ceny usług finansowych. "To efekt uboczny cięcia stóp do zera, zjawisko obserwowane także w innych krajach które wcześniej testowały tak niskie stopy (wraz z ich spadkiem do tak niskiego poziomu istotnie pogarsza się rentowność sektora bankowego, co powoduje wzrost opłat i prowizji, więc efektywnie polityka pieniężna nie jest rozluźniania tak jak sugerowałoby cięcie stóp)" - piszą.

Oczekują że średnio w III kw. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną o 2,9 proc., by w kolejnych kwartałach obniżyć się do 2,3 proc. i 1,4 proc. "W 2020 r. CPI zwiększy się średnio o 3,3 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 1,8 proc. Niższej inflacji w ujęciu rocznym w kolejnych okresach sprzyjać będą efekty bazy oraz oczekiwane stopniowe zmniejszanie się inflacji bazowej. Presję inflacyjną ograniczać będzie opóźnione działanie recesji spowodowanej przez Covid-19 a także wciąż możliwy skok bezrobocia i niższy wzrost płac" - prognozują.

Bank Pekao: sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej

Jak pisze w swojej analizie Bank Pekao, ceny towarów zwiększyły się o 1,5 proc. r/r, a ceny usług o 6,6 proc. r/r. "Obserwujemy stopniową normalizację cen usług po okresie lockdownu, kiedy część cen była imputowana, co de facto oznaczało ich zamrożenie" - wskazują. Dodają też, że ponowny wzrost zachorowań w ostatnich tygodniach wakacji ograniczył presję na wzrost cen usług turystycznych. "W porównaniu do lipca ceny w krajowej turystyce zorganizowanej obniżyły się o 0,7 proc., a w zagranicznej o 1,2 proc." - wyliczyli.

W ujęciu rocznym - jak wynika z analizy Banku Pekao - największy wpływ na wzrost CPI miały koszty związane z mieszkaniem (+5,7 proc.), ceny żywności (+3,1 proc.) oraz ceny w restauracjach i hotelach (5,7 proc.), których wkład do inflacji wyniósł odpowiednio 1,38 pp, 0,72 pp oraz 0,35 pp. "Wolniejszy niż w lipcu wzrost cen w ubiegłym miesiącu to w głównej mierze zasługa słabnącej presji na wzrost cen żywności (+3,1 proc. r/r vs. +4,1 proc. r/r w lipcu)." - napisano w analizie.

Wskazano również, że mniejszy niż miesiąc wcześniej wkład żywności do CPI został skompensowany przez wolniejszy spadek cen paliw (-12,3 proc. r/r w sierpniu wobec -16,1 (proc. r/r w lipcu). Podkreślono, że stabilizacji inflacji cen towarów towarzyszy słabnące tempo wzrostu cen usług.

"W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegły miesiącu do 4,1 proc. z 4,3 proc. r/r. i był to pierwszy spadek tej miary inflacji od grudnia 2018 r." - napisano. Z prognoz analityków Pekao wynika, że sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3 proc. r/r. Zaznaczono, że w kontekście zapowiadanych od nowego roku zmian opłat i podatków (opłata mocowa, podatek cukrowy) maleje ryzyko przejściowej deflacji w 1Q21.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inflację bazową w Polsce podnosi rosnąca inflacja m.in. w cenach usług finansowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl