SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rok 2018 oczami ekspertów influencer marketingu. Prognozy na 2019

W kolejnej części naszego podsumowania branży mediów, swoimi wnioskami dzielą się eksperci z zakresu influencer marketingu. Prognozują też trendy na rok 2019.

Article

Weronika Krzymińska, head of sales sieci Gamellon

Wydarzenie roku
Polska: Jeżeli skupimy się na wydarzeniach w świecie YouTube, to warto nadmienić nawiązanie współpracy partnerskiej pomiędzy największymi polskimi MCNami – LifeTube i Gamellon oraz największą platformą społecznościową, zrzeszającą twórców i influencerów, DDOB. To pierwsza i jedyna taka inicjatywa na polskim rynku influencerskim. LifeTube i Gamellon zrzeszają łącznie ponad 570 youtuberów o łącznej liczbie 103 mln subskrypcji i ponad 800 mln wyświetleń wideo miesięcznie. Natomiast w bazie DDOB zarejestrowanych jest 35 tys. influencerów.

Świat: Wydarzeniem roku z pewnością był boom na tematykę związaną z kosmosem – 2018 rok przyniósł ogromny przełom w krokach do podboju kosmosu, czego przykładem mogą być projekty Elona Muska czy niedawny sukces Richarda Bransona z jego Virgin Galatic. Biorąc pod uwagę rozwój social media i jego dostępność, wszyscy możemy być często naocznymi świadkami dziejącej się kosmicznej rewolucji (umożliwiają nam to np. chętnie publikowane live’y z kosmosu czy startu rakiet). Warto wspomnieć o kanale NASA na YouTube, który ma ponad 3 mln subskrypcji i ponad 200 mln wyświetleń filmów.

Sukces roku
Polska: Największym sukcesem w Polsce w 2018 roku było szybkie zaadaptowanie w działaniach marketingowych Tik Toka – zaledwie w sierpniu czytaliśmy o rebrandingu Musical.ly na Tik Tok, a już w drugiej połowie roku mogliśmy zaobserwować wiele kampanii z polskimi influencerami na tej platformie społecznościowej. Tacy polscy twórcy, jak np. Stuu, Blowek czy Czuux, notują bardzo wysokie zasięgi na Tik Tok, co sprawia, że coraz więcej marek otwiera się na kampanie na Tik Toku
i postrzega tę platformę jako nowe medium społeczne, przyciągające coraz większe rzesze odbiorców.  

Świat: Sukcesem roku jest genialna strategia komunikacyjna Disneya oraz wpływ ich produkcji na kształt globalnej popkultury. Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że każdego roku Disney pokazuje, jak stabilną i potężną ma pozycję w świecie popkultury. W świecie social media ich produkcje, trailery notują ogromne zasięgi, przykładem mogą być: Black Panter, Avengers Infinity War, Król Lew, Avengers End Game (rekord zasięgów w pierwsze 24h na YouTube).

Porażka roku
Wskażę jedną, największą globalną porażkę - artykuł 13 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym w wersji zaproponowanej przez Parlament Europejski. Bezwarunkowe przeniesienie odpowiedzialności prawnej za publikowane treści z Twórców na platformy społecznościowe, na których ta treść jest publikowana - wbrew słusznym intencjom - może spowodować, że ze względu na skalę zjawiska, serwisy będą zmuszone do “prewencyjnej cenzury” wszystkich umieszczanych tam materiałów. W praktyce oznacza to znaczące ograniczenie możliwości publikacji treści w Internecie i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla artystów, ich widowni i skupionej wokół nich branży. Wersja Artykułu 13 proponowana przez Parlament Europejski w skali całej Unii może pozbawić niezależnych twórców wynagrodzenia o łącznej wysokości 800 milionów euro, bez którego nie będą w stanie kontynuować swojej działalności.

Człowiek roku
Polska: Nie wskazałabym jednego człowieka roku w Polsce, ale co najmniej trzy osoby, czyli Blowka, Stuu i Danny Ferreri. Blowek osiągnął sukces i udało mu się stać numerem 1. Na polskim YouTube. Warto również w tym miejscu wspomnieć o Stuu, który regularnie buduje i dba o zasięgi na swoim kanale, co uplasowało go na drugim miejscu podium. Jeżeli chodzi o nowe gwiazdy na polskim YouTube, to należy wskazać Dannego. Od marca 2018 roku udało mu się zbudować kanał, na którym video zebrało ponad 70 milionów wyświetleń – to duży sukces w dobie mocno rozbudowanego działu rozrywki na polskim YouTube.

Świat: Człowiekiem roku w social mediach jest według mnie Will Smith, który od roku konsekwentnie rozwija swój nowy kanał na YouTube. To świetny przykład gwiazdy przez duże G, która docenia siłę YouTube i otwiera się na nowe formy dotarcia do odbiorców plus zwiększa świadomość swojej osoby u najmłodszych pokoleń. Miejmy nadzieję, że w Polsce również coraz więcej aktorów, artystów będzie otwierać się na tworzenie swoich kanałów na YouTube. Przykłady Cezarego Pazury czy Tomasza Kammela pokazują, że warto inwestować w tworzenie kanału na YouTube i traktować go jako kolejną opcję dotarcia do swoich fanów.

Kampania / projekt roku
Jako kampanię, projekt roku wskazałabym rozwój Netflixa i jego wpływ na popkulturę oraz tworzenie wielkiego buzzu w globalnych oraz polskich social mediach. Warto tu nadmienić oczywiście sukces "Wiedźmina", na podstawie którego powstanie serial z gwiazdorską obsadą. To z pewnością był rok polskich twórców na serwisach VOD, o czym może świadczyć sukces polskich produkcji na Netflixie, HBO Go oraz Showmaxie.
        
Premiera / debiut / nowość roku
Zdecydowanie premiera Fortnite - gry, która stała się globalnym ewenementem. Oprócz Minecrafta czy Pokemon Go, to właśnie Fortnite’owi udało się przedostać do szerokiej świadomości społeczeństwa. Tematyka fortnite’owa z pewnością przyczyniła się do boost’u zasięgów na YouTube, zarówno na świecie, jak i w Polsce oraz stała się przyczynkiem do kilku, kreatywnych kampanii gamingowych.

Trend roku
Polska: Jako trend roku z pewnością wskazałabym dalszy rozwój nowych formatów na YouTube i coraz większy focus na premium content. Twórcy ruszają z nowymi, dodatkowymi formatami na swoim kanale, bądź zupełnie nowymi kanałami. Tworzą się kolejne wartościowe nisze tematyczne na YouTube, które często kierują swoje treści do starszej grupy odbiorców. To sprawia, że klienci patrzą nie tylko na zasięg twórcy, ale również dobierają influencerów do kampanii patrząc głównie na poruszaną przez nich tematykę. Klienci są teraz w komfortowej sytuacji, ponieważ mogą wybierać twórców do kampanii z naprawdę szerokiego portfolio twórców – sama współpraca Gamellon
i LifeTube to portoflio łącznie ponad 570 twórców, którzy tworzą content z kilkunastu kategorii tematycznych.

Świat: Jeżeli chodzi o trend roku na świecie, to wskazałabym trend bycia eko. W 2018 roku na pewno jednym z najważniejszych i najgłośniejszych tematów była ochrona naszej planety i walka z jej zanieczyszczeniem. Projekty takie jak np. rezygnacja z używania plastikowych słomek, szukanie metod na oczyszczanie oceanów i mórz ze śmieci, rezygnacja przez niektóre domy mody z produkcji garderoby wykorzystującej futra spotkały się z żywym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa, mediów i social mediów. Wnioski i decyzje, podjęte podczas niedawnego COP24 w Katowicach, na pewno będą wpływać na dyskurs społeczny w 2019 i kolejnych latach.

Prognoza na 2019 rok (w Polsce i na świecie)
W 2019 roku z pewnością content w social mediach będzie mocno filmowy i popkulturowy. Spodziewam się, że kanały o tematyce kulturowej mogą przeżywać boom zasięgowy. Jest to oczywiście związane z takimi wydarzeniami jak rozdanie Oscarów (sukces Zimnej Wojny), premiera serialu o Wiedźminie, kolejne filmy ze stajni Disneya oraz premiera ostatniego sezonu Gry o Tron. To będzie idealny rok dla twórców, którzy myślą o tym, aby tworzyć formaty związane z popkulturą.


Łukasz Skalik – prezes i właściciel Video Brothers


 

Wydarzenie roku
W rankingu najpopularniejszych polskich klipów oglądanych na YT w mijającym roku - #YouTubeRewind2018 znalazło się aż dwóch profesjonalnych komików – Abelard Giza i Rafał Pacześ. Produkcje stand-up’erów cechuje duże dopracowanie występu, interakcja z widownią „na żywo”, minimalistyczna realizacja „bez fajerwerków”, stosunkowo mało cięć i zmian planów, długi metraż klipów (sięgający nawet 2h) oraz nieregularne publikacje. Mimo tego na przestrzeni ostatniego roku twórcy stand-up dość często lądowali na szczycie karty „Na Czasie” (przykładowo Łukasz „Lotek” Lodkowski z programem trwającym ponad godzinę był obecny w tej sekcji ponad tydzień). Słowem wywracają do góry nogami koncepcję krótkiej formy i na przekór algorytmom - trzęsą YT, podnosząc poprzeczkę nieco zasiedzonym youtubowym śmieszkom.

Bardziej globalnie - YouTube włączył się do wyścigu z Netflixem. Na razie nieśmiało ale sprytnie - w modelu AVOD. W zamian za oglądanie reklam użytkownicy mają darmowy dostęp do kilkudziesięciu pełnometrażowych filmów kinowych. Swoją premierę miały YouTube Music oraz YouTube Premium pozwalające za opłatą uzyskać dostęp do muzyki i treści wideo bez reklam. Żadna z wymienionych usług nadal nie jest dostępna w Polsce, za to „śmiga” m.in. w Rosji i Meksyku. Aby zrozumieć opóźnienia w implementacji warto na moment zderzyć się z twardymi danymi. Pół roku temu Susan Wojcicki (szefowa YT) ujawniła, że miesięcznie z serwisu korzysta 1,8 miliarda zalogowanych użytkowników. Zakładając, że w Polsce na fali ostatniego badania używa go 19,6 miliona real users miesięcznie (70% rodzimych Internautów), łatwo policzyć, że udział naszego kraju w globalnej widowni YouTube stanowi… 1% i ciągle maleje, bo serwis „odkrywa” coraz więcej mieszkańców globu - szczególnie Afryki i Azji.

W 2018 nie zabrakło „dram”, których niestety będzie przybywać. Tytuł „idioty roku” należy do Logana Paula za jego film z Japonii, na którym pokazał korpus ciała osoby, która popełniła samobójstwo przez powieszenie. Z kolei w Polsce zjawisko patostreamingu położyło cień na całym środowisku internetowych twórców. Nie wiem jak inni, ale ja się bardziej wstydziłem za tych co te streamy oglądali.

Na YouTube trafił też film w rozdzielczości obrazu 12K. Gwoli ścisłości: to blisko 50 razy więcej niż nagranie w „klasycznym” Full HD. Pytanie „po co” skoro kompresja obrazu, ograniczenia transferu łącz, możliwości techniczne ekranów i tak „mordują” finalną jakość, a internet mobilny popularyzuje się względem stacjonarnego. Przy okazji warto dodać, że szacunkowa liczba użytkowników w naszym kraju wg PBI/Gemius w listopadzie 2018 roku wyniosła ogółem 28 mln, z czego na komputerach osobistych i laptopach – 23,3 mln, a na urządzeniach mobilnych - 23,4 mln, a więc i u nas mobile przeskoczył desktop.

Sukces roku
W Polsce – Zdecydowanie akcja #WolneSocialMedia. Twórcy internetowi i przedstawiciele sieci partnerskich w Liście Otwartym oraz specjalnym wideo skierowanym do polityków wyrazili swój niepokój w kwestii wprowadzenia Artykułu 13 dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Sam fakt że udało się po raz pierwszy skrzyknąć całą (na co dzień podzieloną) branżę - już zasługuje na uznanie.

Dla przypomnienia polecam obejrzeć

Warte odnotowania jako sukces jest również włączenie Rzecznika Praw Obywatelskich RP w walkę z patostreamerami i „okrągły stół” dotyczący tego zjawiska. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele rządu, policji, autorzy blogów i influencerzy. Dodatkowo Sylwester Wardęga m.in. za nagłośnienie tego zjawiska na YT otrzymał dwie nagrody na Grand Video Awards 2018 i trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do wielu kolegów po fachu - miał jaja o sprawie głośno powiedzieć, mimo że w linii prostej oznaczało to demonetyzację jego produkcji.

Na świecie moim subiektywnym zdaniem – sukcesem był sam fakt przesłuchania Marka Zuckenberga wraz z jego kolegami przed Senatem USA i Parlamentem UE. Z jednej strony panowie politycy się mocno skompromitowali i dali rozegrać jak małe dzieci, z drugiej obnażyli nieco mechanizmy firmy skrajnie pazernej i mającej w głębokim poważaniu „prywatność”, która bez problemu handlowała danymi swoich użytkowników, inwigilując przy tym prywatne wiadomości i umożliwiając wpływanie na wyniki wyborów w demokratycznych państwach. Ostatnio „twarzoksiążki” używam mało i staram się ograniczać do minimum. Zrezygnować jeszcze nie mogę, podobnie jak z usług TP SA w latach 90-tych, ale mam w planach. Pozostaje czekać na „The Next Big Thing” w social mediach

Porażka roku
Politycy majstrujący przy Internecie, rozchwianie algorytmów YT, polityka Facebooka, kryptowaluty i kwitnący w najlepsze handel odsłonami, subskrypcjami, lajkami, szczególnie na Instagramie.

Lokalnie – na pewno porażką było zamknięcie Showmax w Polsce, mimo dobrych wyników i sporych sukcesów (Kler). Choćbyś nie wiem jak się starał, czasem nie znasz dnia ani godziny, kiedy znikniesz z komórki Excela.

Człowiek roku
Tomasz Sekielski. Reporter, dziennikarz śledczy, korespondent wojenny, dokumentalista i pisarz. Wśród twórców „starych mediów” obecnych w Internecie – osoba najpełniej wykorzystująca wirtualne narzędzia i zasięgi. Owocem tych działań jest film dokumentalny o pedofilii w polskim Kościele, w całości finansowany przez internautów. Sekielski z miesięczną kwotą darowizn przekraczającą 75 tysięcy zł jest liderem i rekordzistą polskiego Patronite. Z takim bagażem doświadczenia i dziennikarskim warsztatem bez wątpienia czeka nas solidna produkcja, którą autor zapowiedział udostępnić w całości bezpłatnie w Internecie.

Kampania / projekt roku
Na świecie - transmisja lotu Falcon Heavy w kosmos, czyli największy stream w dziejach ludzkości. Wysłanie samochodu marki Tesla poza orbitę Ziemi z pewnością zasługuje na uznanie, nawet jeśli fanem Elona Muska się nie jest.

W Polsce palma pierwszeństwa należy się muzykom, którzy pokazali, że też „umieją w jutjuba”. Szczególne chapeau bas za kampanię promocyjną „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło oraz za teledysk Brodki „Wszystko, czego dziś chcę” z lokowaniem serialu Rojst od Showmaxa.

Na uwagę i wyróżnienie zasługuje również świąteczny teledysk „Jak Mikołaj” Martina Stankiewicza dla marki Cola. Pod względem plastyki, realizacji technicznej, dbałości o szczegóły i nakładów pracy – zdecydowanie najlepsze lokowanie w tym roku wśród youtuberów.

Premiera / debiut / nowość roku
YT Kids w wersji polskiej, wertykalne reklamy wideo, nowe Studio Twórców, popularyzacja stories i funkcji premier.

Trend roku
W Polsce – zdecydowanie popularność stand-up w internecie. Kategoria profesjonalnych komików pokaże siłę dopiero w nadchodzącym roku. To nie są dzieciaki, które można kupić tanim dealem, wejściówkami na spęd influencerów czy wizją gruszek na wierzbie. YouTube dla tych twórców, podobnie jak dla muzyków - jest pompą do działań w off-line.

Rozdrobnienie budżetów reklamowych, nasycenie rynku, automatyzacja i standaryzacja stawek za kampanie. Reklamodawcy mocniej patrzą na konwersje i bieżące zasięgi, a YT te zasięgi mocno ogranicza, szczególnie starszym twórcom, których widownia jest mniej aktywna i zaangażowana.

W najlepsze trwa boom na seriale. Według FX Networks Research w 2018 roku na świecie wyprodukowano 495 nowych tytułów. Tym samym po raz pierwszy w historii serwisy internetowe stały się największym dostawcą cyklicznych produkcji fabularyzowanych i pod tym względem wyprzedziły telewizję.
Pewnym trendem jest też ciągłe zaostrzanie zasad monetyzacji treści przez YouTube. W mijającym roku serwis zmienił warunki przystępowania nowych twórców do programu partnerskiego. Obecnie aby otrzymać możliwość zarabiania kanał musi odnotować minimum 10 000 wyświetleń, 240 tysięcy minut spędzonych przez użytkowników na oglądaniu oraz uzbierać 1000 subskrypcji. Na uwagę zasługuje też 8 milionów filmów usuniętych z YouTube na przestrzeni ostatnich 2 miesięcy. 6,7 miliona zostało wskazanych przez sztuczną inteligencję, w tym prawie 76% treści usunięto zanim trafiły do publikacji. Z maszyną nie wygrasz i to mnie trochę przeraża.

Prognoza na 2019 rok
Blockchain, roboty, sztuczna inteligencja, voice search, programatic buying, face detection – to tak ponad naszymi głowami. A bardziej na ziemi - twórcy internetowi już od początku 2019 z niepokojem będą spoglądać na najbliższe miesiące. Z jednej strony martwi widmo wprowadzenia „Acta 2.0”, bo oznacza to automatyczne „zwinięcie się” YouTube wraz z kilkoma innymi platformami wideo z Europy i tym samym rozdrobnienie całego ekosystemu internetowego wideo. Z drugiej - martwi również nadgorliwość samego YouTube, który pod względem rygorystycznej polityki względem treści, tworzy na siłę przestrzeń, która ma na celu zadowolenie wszystkich użytkowników, bez względu na wiek. W efekcie nie wolno przeklinać, nie warto mówić o II Wojnie Światowej, nie można spożywać piwa na nagraniu. To znaczy wolno, ale wtedy dostaniemy żółtego dolara albo blokadę wieku i nie zarobimy. W tym samym czasie na ekranie telewizora krew się leje strumieniami i panie biegają w stroju Ewy przed 23:00, a blok reklamowy jest zapchany pod sam korek i żadnemu reklamodawcy nie przeszkadza pojawianie się przy takich treściach. Miejmy nadzieję, że doczekamy remedium np. w postaci rozpoznania stref czasowych albo efektywniejszej moderacji. Na ratunek przybywają serwisy crowdfundingowe i platformy VOD, które odegrają kluczową rolę w finansowaniu internetowego wideo w najbliższych latach.

W kontekście trwającego boomu na seriale YT już zapowiedział, że od 2019 r. będzie inwestował więcej środków we własne produkcje i zaangażuje do ich tworzenia kolejnych profesjonalnych twórców filmowych i telewizyjnych, a w 2020 roku pozwoli użytkownikom na darmowe oglądanie tworzonych przez siebie oryginalnych treści dostępnych obecnie w większości na platformie YouTube Premium. Seriale i programy będą dostępne bez opłat w zamian za oglądanie przez widzów emitowanych przy nich reklam. Dolary przeciw orzechom, że Netflix lada moment wprowadzi to samo. Nie ma lekko.

W 2019 umocni się walka z fake-newsami, które doprowadziły do niesłychanego sceptycyzmu. Oglądając jakieś nietypowe nagranie lub czytając tekst w jakimś stopniu zakładamy, ze może być nieautentyczny. Atmosfera która wytworzyła się w Internecie w związku z nadmiarem fałszywych informacji i teorii spiskowych - doprowadzi w końcu do tragedii. Ludzie zamiast ruszyć na ratunek będą powątpiewać i dyskutować, czekać na walidację.

Na YT będą zarabiali twórcy dłuższych form, angażujących widza, którzy przyciągną target 35-44 i 45-54 stroniący od share’owania, lajkowania i komentowania na siłę, za to dysponujący portfelem zdolnym - poza paczką chipsów – do zakupu samochodu, AGD czy wycieczki na antypody.


Tobiasz Wybraniec, prezes zarządu GetHero

Wydarzenie roku
Duże wydarzenia sportowe, jak tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, zawsze były wykorzystywane do działań marketingowych i bez sponsorów nie miałyby takiego rozmachu. Przekłada się to również na influencer marketing. Zaangażowanie w kampanii związanej z takim eventem influencerów dodatkowo zwiększa jej potencjał, co mogliśmy zaobserwować wielokrotnie przy okazji ostatnich Mistrzostw. Dobrym przykładem jest seria filmów na YouTube “Studio LG”, w którym wziął udział Jacek Gmoch, Rezigiusz oraz influencerzy związani z grą FIFA. Razem stworzyli treści, które zostały wyświetlone blisko 3 miliony razy.

Być może zabrzmi to nieskromnie, ale dla nas jednym z najważniejszych wydarzeń był MeetUp®️ w Krakowie. Kolejny raz został pobity rekord frekwencji, na miejscu pojawiło się ponad 22 000 fanów. Żadne inne spotkanie z twórcami internetowymi w Polsce nie może pochwalić się takimi wynikami.

Pod względem platform i mediów społecznościowych fenomenem roku jest bezapelacyjnie połączenie aplikacji Musically z TikTokiem. Przyszłość tej platformy zapowiada się obiecująco. Jej właściciel, chiński gigant Bytdance inwestuje w rozwój na kolejnych rynkach, a twórcy osiągają wielomilionowe zasięgi. Widać to również w zainteresowaniu marek - coraz więcej z nich do swoich działań marketingowych dołącza właśnie współpracę z twórcami z TikToka.  

Sukces roku
Na takie wyróżnienie na pewno zasługuje Fortnite i cała jego medialna otoczka. Mimo że gra powstała jeszcze w 2017 roku, to przez cały 2018 rok obserwowaliśmy, jak na fali jej ogromnej popularności rosną kanały influencerów streamujących na Twitchu i YouTube swoje zmagania.

Również w Polsce najpopularniejsi youtuberzy i streamerzy zaczęli tworzyć treści związane z tą grą. Nawet “legenda” polskiego esportu i gamingu Piotr Izak Skowyrski przeniósł się z CS:GO na Fortnite. Swoje mecze streamuje też Friz, który zaczynał od publikowania filmów z Pokemon GO. Obaj mają bardzo duże zasięgi i po niemal 2 miliony subskrypcji na YouTube, co świetnie pokazuje marketingowy potencjał Fortnite.

Porażka roku
Za porażkę roku można uznać artykuł 13. dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Idea przyświecająca twórcom dyrektywy jest dobra, ponieważ te przepisy mają na celu regulację całego rynku i ochronę praw twórców. Ale próba przeniesienia odpowiedzialność za publikowane treści z twórcy na platformy, na których publikują, może prowadzić do prewencyjnej cenzury treści i zagrozić wolnemu internetowi.

Człowiek roku
Ciężko wskazać taką osobę, bo wielu influencerów i ludzi z tej branży odniosło spore sukcesy w ostatnim roku. Moją uwagę zwróciło kilku muzyków, którzy stali się niejako influencerami. Dobrym przykładem może być współpraca Dawida Podsiadło z Credit Agricole. Z jednej strony muzyk jest twarzą banku, co nie jest oczywiście niczym nowym, ale z drugiej strony wszystkie prowadzone działania przypominają kampanie z influencerami. Bank został strategicznym partnerem trasy koncertowej, a na jego kanale YouTube pojawiło się wiele filmów z muzykiem, niektóre z nich mają nawet po kilkaset tysięcy wyświetleń. Dawid Podsiadło to oczywiście przede wszystkim artysta i muzyk, jednak przykład tej kampanii pokazuje, że Influencer to niekoniecznie tylko youtuber czy instagramer. Podobną współpracę nawiązał znany z YouTube’a traper Young Multi z LG, które było sponsorem jego trasy koncertowej oraz teledysków. Mamy więc do czynienia z wyraźnym trendem na rynku.  

Kampania / projekt roku
Warto zwrócić uwagę na wszystkie kampanie prowadzone na TikToku. To nowe medium, więc są to “pionierskie” projekty, ale marketerzy się na nie otwierają i coraz więcej marek jest obecnych na TikToku.

Jako kampanię roku osobiście wskazałbym Projekt Tymczasem marki EB realizowany przez VML. Zorganizowanie wydarzenia na scenie teatru z udziałem 16 artystów to coś zupełnie nowego na naszym rynku. Akcja była prowadzona na wielu płaszczyznach. Powstała też dedykowana strona oraz seria teledysków na YouTube, które mają w sumie ponad 57 mln wyświetleń. Innowacyjny i wartościowy pomysł oraz zaangażowanie artystów-influencerów zasługują na wyróżnienie.

Premiera / debiut / nowość roku
Na wyróżnienie moim zdaniem zasługuje “7 metrów pod ziemią”. Blisko 700 tysięcy subskrybentów zaledwie po roku obecności na YouTube i to w przypadku kanału, który porusza kwestie społeczne, zasługuje na uznanie. Sukces tego kanału to też przykład szerszego trendu. W ostatni roku rozwinęło się więcej kanałów, na których znajdziemy wywiady o tematyce popularnonaukowej lub społecznej.

Trend roku
Najważniejszym globalnym trendem wciąż pozostaje internetowe video. Ten kierunek rozwoju pozostanie z nami jeszcze na długo, przy czym można zauważyć, że aktualnie odbiorcy coraz częściej kierują się w stronę krótkich form. W 2018 roku rósł nie tylko YouTube, ale też TikTok skierowany do młodszej grupy odbiorców, na którym publikowane są właśnie kilkunastosekundowe nagrania. Ta druga platforma ma za sobą okres naprawdę dynamicznego wzrostu. Obecnie szacuje się, że każdego miesiąca korzysta z niej 600 milionów osób na świecie. Za popularnością idą też oczywiście pieniądze. Widzimy wyraźny trend rozszerzania kampanii kierowanych do młodych odbiorców właśnie o działania z influencerami na TikToku.

Prognoza na 2019 rok
Podobnie jak w ostatnich latach, również 2019 rok będzie rokiem video. Oczywiście wciąż najpopularniejszą platformą będzie YouTube, ale spodziewamy się, że swoją pozycję będzie umacniał TikTok. Twórcy i marki dostrzegają jego potencjał, więc to tutaj widzę największe możliwości tworzenia nowych, ciekawych kampanii z influencerami.

Spore zmiany w branży może przynieść artykuł 13. dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Tak zwane ACTA2 wprowadza kontrowersyjne zapisy, które z założenia mają eliminować niebezpieczne treści, ale mogą skutkować prewencyjną cenzurą internetu. Mam spore obawy co do wpływu tych przepisów na kształt internetu, który znamy teraz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rok 2018 oczami ekspertów influencer marketingu. Prognozy na 2019

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Masno
Masno nie? pompuje się ta bańka
odpowiedź
User
Janusz Kamiński
Kilka dobrych informacji są. ;)
odpowiedź