SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Influencerzy znów najmniej szanownym zawodem w Polsce. Nieoczekiwany spadek pozycji rolników

Kolejny rok z rządu influencerzy, obok youtuberów i polityków, znaleźli się na szarym końcu listy najbardziej poważanych społecznie zawodów w klasyfikacji agencji SW Research. Rok do roku mocno spadła w rankingu pozycja rolników. 

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Polacy już po raz czwarty zostali przepytani przez agencję SW Research na temat tego, które profesje cieszą się ich estymą, a które nie.

Tegoroczny ranking objął dokładnie 40 kategorii.

– Ranking prestiżu zawodów i specjalności" to więcej niż tylko zestawienie poszczególnych profesji. Z socjologicznego punktu widzenia, każda profesja niesie za sobą tzw. rolę społeczną - zestaw spójnych wartości i społecznych oczekiwań. Dobór zawodów w rankingu (znamy te zawody z własnych z życia codziennego – własnych doświadczeń lub przekazu medialnego) pozwala na sprawne zestawienie – z jednej strony idealnych oczekiwań co do danej profesji, z drugiej zaś – faktycznego obrazu wyłaniającego się z naszych obserwacji – wyjaśnia Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji SW Research.

Influencerów Polacy nie szanują. A najbardziej poważany zawód?

W stosunku do roku 2023, w czołówce zestawienia nie doszło do zasadniczych zmian. Pozycję lidera rankingu czwarty raz obronił zawód strażaka powtarzając wskaźnik poważania sprzed roku, tj. 84 proc. Tuż za nim, uplasował się ratownik medyczny z wynikiem 83 proc. Lekarze o ułamek procenta wyprzedzili pielęgniarki. 

Na przeciwnym biegunie rankingu są profesje najgorzej ocenione przez Polaków pod względem prestiżu. Przedstawiciele czterech specjalności zajęli niechlubne ostatnie pozycje, w ten samej kolejności co w roku 2023 r. Zaczynając od profesji o najniższym poziomie poważania trafimy kolejno na: influencera (12 proc.), youtubera (13 proc.), działacza partii politycznej (14 proc.) i posła na Sejm (20 proc.).

- Wyniki tegorocznej edycji Rankingu rzucają światło na stabilne wzorce oceniania prestiżu zawodów przez polskie społeczeństwo. Trwała wysoka ocena strażaków i pracowników ochrony zdrowi odzwierciedla powszechne uznanie dla zawodów związanych z bezpośrednim niesieniem pomocy i ratowaniem życia Z kolei konsekwentnie niskie oceny polityków i twórców cyfrowych mogą wynikać z percepcji braku bezpośredniego wkładu w dobro społeczne, a także z negatywnych skojarzeń związanych z ich działalnością – komentuje Małgorzata Bodzon, senior project manager z SW Research.

Najbardziej spektakularny regres, aż o sześć pozycji, dotyczy zawodu rolnika indywidualnego w średnim gospodarstwie. Jeszcze w 2021 r. przedstawiciele tego zawodu zamykali Top 10 rankingu, aby aktualnie znaleźć się na granicy trzeciej dziesiątki zestawienia.

Ciekawa jest też dynamika funkcji ministra – po zeszłorocznym kryzysie, szef resortu awansowałby również o 5 pozycji względem 2023 r. (efekt osłabiła obecność nowych zawodów w rankingu, które zostały ocenione lepiej).

W aktualnym rankingu Polacy mieli możliwość ocenić po raz pierwszy przedstawicieli dwóch zawodów, które dobrze znamy z codziennego życia: prezenterki/prezentera telewizyjnego oraz taksówkarza/taksówkarki. Taksówkarz debiutuje z wynikiem 33 proc. zajął 27 miejsce, a prezenter telewizyjny miejsce 30, z wynikiem 26 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24.04.24 techniką CAWI przez instytut badawczy SW Research na reprezentatywnej próbie 1011 Polaków w wieku 16-80 lat.

Dołącz do dyskusji: Influencerzy znów najmniej szanownym zawodem w Polsce. Nieoczekiwany spadek pozycji rolników

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
brak
Influenzerzy to patola. Ludzie widzą te glonojadzkie mordy i im się na wymioty zbiera.
10 1
odpowiedź
User
na szczescie
Bardzo cieszą te wyniki. Zawody przydatne społecznie najwyżej. Nie straciliśmy jeszcze resztek rozumu
4 0
odpowiedź
User
XYZ
Influencerzy to patologia, często mało mądrzy ludzie którzy robią duże pieniadze za nic.
Bardzo ciężko było to tak napisać neutralnie, żeby nie usunięto komentarza.
4 1
odpowiedź