SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Informatycy krytykują Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych w projekcie ustawy hazardowej

Polskie Towarzystwo Informatyczne skrytykowało zmodyfikowaną wersję Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych zawartą w projekcie tzw. ustawy hazardowej. Organizacja uważa, że obecne w nim zapisy są nieprecyzyjne, niewykonalne i mogą być łatwo nadużywane.

Informatycy krytykują Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych w projekcie ustawy hazardowej

Polskie Towarzystwo Informatyczne w opinii złożonej w kancelarii premiera wyraziło całkowitą dezaprobatę wobec Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych stanowiącego część projektu tzw. ustawy hazardowej. Organizacja już na początku grudnia skrytykowała pierwszą wersję tego projektu, natomiast obecnie stwierdziła, że mimo widocznych wysiłków autorów w kierunku poprawy treści dokumentu, nadal zawiera on większość poprzednich uchybień.

Polskie Towarzystwo Informatyczne uważa, że w Rejestrze istnieje ogromna dysproporcja między łatwością dokonywania wpisów przez urzędników a ochroną praw właścicieli stron. Z kolei zapisy dotyczące działalności przestępczej mogą być łatwo nadużywane, a zasadniczo są sprzeczne z polskim systemem karnym i konstytucją. W opinii PTI ustawa nie precyzuje rodzaju danych, które mają być zapisane w Rejestrze, zostawiając nadmierną dowolność oceny. Eksperci organizacji są zdania, że zapisy projektu są niewykonalne z wielu powodów natury czysto technicznej –w demokratycznym systemie prawnym nie da się skutecznie zablokować dostępu do stron, których treść może naruszać polskie prawo.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Informatycznego sugerują rządowi, żeby zamiast przygotowywać ten – jak go określili „nieskuteczny i szkodliwy Rejestr”, usprawnili ściganie i karanie osób naruszających prawo. PTI pozytywnie oceniło zawarty w projekcie zapis o nadaniu Sądowi Okręgowemu dla m.st. Warszawy wyspecjalizowanego charakteru związanego ze zwalczaniem przestępczości tego rodzaju. Organizacja zadeklarowała gotowość współpracy w takich przedsięwzięciach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Informatycy krytykują Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych w projekcie ustawy hazardowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl