SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ING po fali krytyki wycofuje ocenę programu gospodarczego Krzysztofa Bosaka

ING Bank Śląski po fali krytyki, która spadła na bank po tym, jak jego analitycy wydali pozytywne oceny dla programu Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji w wyborach prezydenckich zdecydował się je wycofać. „Stały się przedmiotem nieuzasadnionych interpretacji niezgodnych z intencją autorów” - uzasadnia bank.

W raporcie „Poland: Presidential election preview” ekonomiści banku oceniali wpływ programów wyborczych poszczególnych kandydatów na budżet. Pochwalili tam m.in. gospodarcze postulaty Krzysztofa Bosaka. Wskazano, że gwarantują one “zrównoważony budżet”.

Na początku ub. tygodnia sprawę tę nagłośnił ruch Akcja Demokracja, który wezwał na Facebooku ING Bank Śląski do wycofania jego rekomendacji dla programu Krzysztofa Bosaka.

Akcję prowadzono pod hasłem „Nie róbcie kozaka z Bosaka”. Pod apelem podpisało się ponad 5 tys. osób.

Poglądy Bosaka zagrożeniem dla demokracji

Akcja Demokracja uzasadniała, że poglądy Krzysztofa Bosaka są zagrożeniem dla demokracji, ochrony klimatu, praw człowieka oraz sprawiedliwości społecznej. ”Wsparcie takiej kandydatury przez ING Bank Śląski odczytujemy jako poparcie jego szkodliwego społecznie programu. Jest to poparcie niegodne firmy cieszącej się zaufaniem społecznym. Niezależnie od poglądów gospodarczych, ukazywanie Krzysztofa Bosaka w pozytywnym kontekście to normalizacja skrajnie antydemokratycznych postaw i faszyzujących życie publiczne wypowiedzi. Żaden argument ekonomiczny nie jest przeciwwagą dla odbierania ludziom człowieczeństwa i wolności. Niedopuszczalnym jest stawianie tych wartości na równi z nieobciążaniem budżetu państwa. Krzysztof Bosak to kandydat negatywny!” - uzasadniała Akcja Demokracja.

Czytaj także: Startuje Huawei Next-Image Awards 2020, nagrody po 10 tys. dolarów

Ruch oczekiwał, że ING Bank Śląski przeprosi za wskazanie kandydata w wyborach prezydenckich, który nawet „sam swoje poglądy potrafił określać jako faszystowskie , a jego program czerpał z faszystowskiego dorobku”, przyzna, że program Bosaka to nie tylko zagrożenie dla wartości znacznie wyższych niż równowaga budżetowa, ale też, że opisując konsekwencje gospodarczej części programu Bosaka, zignorował negatywny wpływ innych części programu na gospodarkę: to różnorodność jest siłą napędową gospodarki, a nie faszyzacja i dyskryminacja, rozwijanie, a nie zwijanie usług publicznych buduje spójność społeczną, czyli lepsze warunki dla nas wszystkich, co przekłada się na poziom życia i lepsze warunki gospodarcze oraz, że w zgodzie z wartościami samej firmy publicznie wycofa się ona z określenia Bosaka jako “pozytywnego kandydata”.

ING: nie wspieramy żadnej opcji politycznej

Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego kilka dni temu podkreślił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że rekomendacja analityków nie oznacza, że bank popiera jakąkolwiek opcję polityczną. - Przedstawiona analiza skupia się wyłącznie na wpływie obietnic wydatkowych na sytuację budżetu i finansów publicznych. Opracowanie nie ma zatem żadnego związku z preferencjami politycznymi naszych ekonomistów czy banku. Tym bardziej nie stanowi formy deklaracji poparcia dla któregokolwiek z kandydatów na urząd Prezydenta RP – zaznacza nasz rozmówca. Zwraca uwagę, że porównanie programów zostało wykonane przez ekonomistów pracujących w banku, który jest dealerem skarbowych papierów wartościowych i skierowane jest do inwestorów aktywnych na rynku długu. Stąd głównym punktem jest wpływ programów na deficyt, podaże obligacji i ich ceny - wyjaśniał.

Oceny stały się przedmiotem nieuzasadnionych interpretacji

Ostatecznie ING Bank Śląski poinformował w piątek, że wycofuje rekomendacje swoich analityków z raportu „Poland: Presidential Election Preview”. "W związku z tym, że oceny wpływu programów wyborczych na saldo budżetowe, zawarte w raporcie "Poland: Presidential Election Preview" stały się przedmiotem, nieuzasadnionych interpretacji niezgodnych z intencją autorów raportu, podjęliśmy decyzję o ich wycofaniu. Podkreślamy, że przygotowane przez ekonomistów ING opracowanie nie stanowi formy deklaracji poparcia dla któregokolwiek z kandydatów na urząd prezydenta" - poinformowano na Twitterze ING Polska.

„Uważna lektura naszej analizy ekonomicznej wskazuje na bezstronność zawartych w niej opinii. Jednak nie chcemy, aby była ona podstawą dalszych nadinterpretacji i prowadziła do wyciągania mylnych wniosków przez osoby, które nie zapoznały się z treścią źródłowego raportu.

Podkreślamy, że przygotowane przez ekonomistów ING opracowanie nie stanowi formy deklaracji poparcia dla któregokolwiek z kandydatów na urząd Prezydenta” - podkreślono w wydanym oświadczeniu.

Akcja Demokracja: "działamy dalej"

Na informację tę bardzo szybko zareagował Krzysztof Bosak, który stwierdził: „Skrajna lewica poukrywana za neutralnie brzmiącymi szyldami typu @AkcjaDemokracja osiągnęła swój cel: ekonomiści ING „wycofali” swoją analizę, zgodnie z którą mój program ekonomiczny jest najkorzystniejszy. Prawda się nie zmienia, ale analizy już nie ma. Zwijają nam wolność”.

Z kolei ruch Akcja Demokracja, informując że bank wycofał swoją pozytywną ocenę dla programu ekonomicznego Krzysztofa Bosaka stwierdził, że „to realizacja jednego z trzech naszych żądań” i zapowiedział „Działamy dalej”.

Dołącz do dyskusji: ING po fali krytyki wycofuje ocenę programu gospodarczego Krzysztofa Bosaka

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eco
faszyści z akcji DEmokratycznej włażą nam brudnymi buciorami w życie
odpowiedź
User
NO TO LEWATYWA
To super, że POstubecja może wpłynąć na decyzje banku : ))) Co za kretyni - powinni logo zmienić z ING na TRZASK prask bank
odpowiedź
User
INTERNET WRZE
Zdjeliście komentarz o POstubecj wpływającej na decyzje banku : ))))
TO OBURZAJĄCE - TO ISTNY FASHYZM!
odpowiedź