SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inicjatywa na rzecz tańszego Internetu

TP S.A. odrzuca argumenty przytoczone przez operatorów niezależnych

Niezależni operatorzy oraz portale - sygnatariusze listu otwartego skierowanego na przełomie maja i czerwca br. do Prezesa Telekomunikacji Polskiej S.A. w sprawie zmiany warunków wymiany ruchu internetowego, są wysoce zaniepokojeni treścią otrzymanej w ostatnich dniach czerwca odpowiedzi od TP S.A - poinformowano w czwartek w komunikacie prasowym.

W liście do TP S.A. datowanym 28 maja 2004 r. , 14 największych operatorów Internetu i dostawców treści zwróciło uwagę na wykorzystywanie przez TP SA dominującej pozycji na rynku poprzez:
1. Stosowanie drastycznie odbiegających od europejskich standardów opłat za wymianę ruchu internetowego.
2. Brak polityki bezpłatnej współpracy z dużymi operatorami.
3. Ograniczanie ruchu do polskich dostawców treści i usług na łączach międzynarodowych.

W liście od TP S.A., podpisanym przez Pełnomocnika Zarządu TP panią Grażynę Piotrowską-Oliwę, TP S.A. odrzuca argumenty przytoczone przez operatorów niezależnych i jednocześnie podtrzymuje zasadność obranej przez siebie polityki. 

TP S.A. zadeklarowała natomiast rozpoczęcie prac nad wypracowaniem polityki peeringowej opartej na europejskich standardach, jednakże bez podania szczegółów proponowanych zasad, a przede wszystkim bez podania planowanego terminu ogłoszenia polityki.

Obecnie TP S.A. pobiera opłaty od swoich abonentów korzystających z Internetu i jednocześnie za tak generowany ruch internetowy od portali i operatorów, z których zasobów ci abonenci korzystają.

Ceny za dostęp tylko do sieci internetowej TP S.A. są kilkukrotnie wyższe od cen korzystania z globalnych zasobów udostępnianych przez operatorów międzynarodowych. Operatorzy Internetu i portale nie uznają argumentacji TP S.A., iż powodem tego jest przeinwestowanie na rynku dostawców sieci międzynarodowych. Jednocześnie TP S.A. wyeliminowała operatórów międzynarodowych z "wolnorynkowej gry", ograniczając pasmo do wybranych operatorów krajowych, czy degradując jakość połączeń z nimi poprzez obcinanie pakietów TCP/IP.

Koalicja zapowiada kontynuowanie działań zmierzających do zmiany obecnej sytuacji zarówno w drodze postępowania w kraju, jak i na szczeblu organizacji międzynarodowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inicjatywa na rzecz tańszego Internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl