SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost chce pozyskać 390 mln euro z obligacji

Firma logistyczna InPost poinformowała, że planuje wyemitować sześcioletnie obligacje o łącznej wartości ok. 390 mln euro.

Rafał Brzoska, prezes InPostuArticle

Informacja o emisji sześcioletnich obligacji o łącznej wartości ok. 390 mln euro pojawiła się na stronie internetowej InPostu. Na razie nie podano dalszych danych o tej ofercie.

W połowie maja InPost ogłosił program emisji obligacji denominowanych w złotych, podlegających prawu polskiemu. Obligacje mogą być oprocentowane według zmiennej lub stałej stopy procentowej z terminem zapadalności do 6 lat. Ostateczne parametry każdej serii obligacji zostaną określone w procesie budowania księgi popytu.

Zapowiedziano, że papiery dłużne będą oferowane wyłącznie inwestorom kwalifikowanym, bez obowiązku publikacji prze InPost prospektu emisyjnego. Zostaną zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, będzie można nimi handlować na rynku Catalyst prowadzonym przez warszawską giełdę.

Przy emisji obligacji InPost będzie współpracował z Bankiem Pekao SA i BNP Paribas Bank Polska jako współorganizatorami i dealerami oraz ING Bankiem Śląskim jako dealerem.

Firma pierwszą serię obligacji w ramach programu zamierza wyemitować do końca lipca br. Zaznaczyła, że będzie to zależeć od warunków rynkowych i uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych.

Obligacje na sfinansowanie kupna Mondial Relay

InPost zapowiedział, że wpływy netto z emisji obligacji zamierza wykorzystać do częściowej spłaty kredytu pomostowego, który zamierza zaciągnąć w celu sfinansowania przejęcia francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay.

Wiążąca umowa kupna 100 proc. udziałów Mondial Relay została zawarta przez InPost miesiąc temu, cena wyniesie 565 mln euro, czyli ok. 2,6 mld zł. Prezes InPostu Rafał Brzoska podkreślał, że to prawdopodobnie największe w historii przejęcie zrealizowane przez polską firmę za granicą.

W lutym br. firma uruchomiła nowe centrum logistyczne w Chorzowie, o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych. W połowie kwietnia zapowiedziała, że w br. otworzy kilkanaście kolejnych hubów logistycznych, a Paczkomaty będzie instalować także na terenie inwestycji mieszkaniowych i wielofunkcyjnych dewelopera Echo Investment.

W pierwszym kwartale br. InPost osiągnął wzrost przychodów o 93 proc. do 793,2 mln zł oraz skorygowanego zysku EBITDA ze 136,3 do 332,2 mln zł. Firma ma już 13 553 Paczkomatów, podniosła swoje plany biznesowe na cały br.

W Polsce przychody InPostu poszły w górę rok do roku o 91 proc. - z 410 do 782,1 mln zł, natomiast za granicą - z 2 do 11,1 mln zł.

Firma dostarczyła w naszym kraju 96,6 mln paczek (76 proc. więcej niż przed rokiem), z czego 79,9 mln poprzez Paczkomaty, a 16,7 mln przy pomocy kurierów.

Liczba Paczkomatów zwiększyła się rok do roku z 9 236 do 13 553. W Polsce nastąpił wzrost o 46 proc. do 11 743, a na rynkach zagranicznych - o 54 proc. do 1 810. W efekcie liczba skrytek w Paczkomatach poszła w górę o 76 proc., z 994 tys. do 1,746 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: InPost chce pozyskać 390 mln euro z obligacji

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wawa
bedzie piekna katastrofa
odpowiedź