SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost buduje w Krakowie centrum logistyczne. To już takie jedenaste firmy w Polsce

Na terenie krakowskiego parku KJF Park Balice powstanie centrum logistyczne firmy InPost (do której należą m.in. Paczkomaty). Wartość inwestycji nie została podana. W 2020 roku InPost będzie dysponować już 11 centrami logistycznymi.

Rafał Brzoska, prezes InPostArticle

Centrum logistyczne InPostu w Krakowie będzie miało powierzchnię 9100 m2. - W 2019 roku rozpoczęliśmy inwestycje w nowe sortownie w całej Polsce, dzięki czemu sprawnie realizujemy dostawy do 6000 Paczkomatów w całej Polsce - także w małych miasteczkach i na wsi. W tym roku kontynuujemy tę strategię - kolejne centra logistyczne pozwolą nam na dalszy mocny wzrost przy zachowaniu najlepszych parametrów dostaw przesyłek - wskazuje Rafał Brzoska, prezes InPost.

Centrum logistyczne InPost w KJF Park Balice

W transakcji InPostowi doradzała firma Axi Immo. - Największym wyzwaniem w projekcie było znalezienie odpowiedniego gruntu, w lokalizacji zapewniającej szybki dostęp do różnych części Krakowa. W regionie mamy do czynienia z deficytem gruntów inwestycyjnych – tym bardziej w dobrze skomunikowanych częściach miasta, nie każdy też teren umożliwia realizację inwestycji typu cross-dok. Proklienckie podejście ze strony właściciela KJF Park Balice oraz jasne wymagania najemcy pozwoliły na sprawną realizację inwestycji typu BTS dla firmy InPost - komentuje Tomasz Rąba, senior consultant industrial & logistic w Axi Immo.

W 2020 roku InPost będzie dysponować już 11 centrami logistycznymi: czterema powierzchniami Panattoni Europe, dotychczasową, rozbudowaną centralną sortownią w parku magazynowym P3 Piotrków, dwiema sortowniami w nowych parkach logistycznych – 7R Park Sosnowiec oraz 7R Park Warszawa, a także nowoczesnymi obiektami w parkach logistycznych MLP Poznań West, MLP Gliwice i MLP Wrocław West oraz KJF Park Balice.

Jak już informowaliśmy w listopadzie 2019 r. InPost zawarł umowę z AliExpress, w ramach której zakupy dokonywane na tej platformie mogą być dostarczane do polskich odbiorców za pośrednictwem Paczkomatów.

InPost z nowym właścicielem wyszedł na plus

Wiosną 2017 roku InPost i powiązana z nim spółka Integer.pl zostały przejęte przez amerykańskie fundusze inwestycyjne Advent International i KKR, które skupiły akcje obu podmiotów i wycofały ze z warszawskiej giełdy. Krótko przed tym Rafał Brzoska alarmował, że gdyby nie doszło do tej transakcji, zarządzanym przez niego spółkom groziła upadłość, bo nie miały z czego spłacić 108 mln zł kredytów i obligacji.

W 2018 r. InPost zanotował wzrost przychodów o 40 proc. - z 354,4 do 496,2 mln zł. Wpływy z paczek paczkomatowych poszły w górę ze 125,9 do 209 mln zł, a z pozostałych paczek (m.in. kurierskich) - z 215,3 do 279,7 mln zł. Wpływy prawie w całości zostały osiągnięte w Polsce.

Koszty operacyjne zwiększyły się z 377,1 do 491,9 mln zł, co przełożyło się na dużą poprawę rentowności: wynik operacyjny poszedł w górę z 10,6 mln zł straty do 9,9 mln zł zysku, a wynik netto - z 27,3 mln zł straty do 20,6 mln zł zysku.

Jednocześnie mocno wzrosły zobowiązania długoterminowe InPostu - z 44 mln zł na koniec 2017 roku do 148,6 mln zł rok później. Złożył się na to głównie wzrost wartości kredytów bankowych i pożyczek (z 36,9 do 112,2 mln zł) oraz zobowiązań finansowych określonych jako pozostałe (z 6,9 do 36,2 mln zł, głównie wskutek wdrożenia standardu MSSF 16). W bilansie na koniec 2018 r. pojawiło się 74,2 mln zł pożyczek od Integer Group Services

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: InPost buduje w Krakowie centrum logistyczne. To już takie jedenaste firmy w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Czyli te polecone z sądów były wielką wpadką. Teraz taką wpadkę zalicza poczta bo podpisała g* umowę na polecone z sądów i do interesu dopłaca.
odpowiedź
User
port
polecam wam obserwować tego gościa na instagramie i FB - tak infantylnego i buraczanego kolesia to chyba od dawna nie spotkałem :)
odpowiedź