SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost rusza w Łodzi z programem Green City. Więcej Paczkomatów i ładowarki do aut elektrycznych

InPost wraz z władzami miejskimi Łodzi uruchamiają program o nazwie Green City, który w założeniach ma pomagać w ochronie środowiska. W ramach projektu w mieście pojawi się większa liczba Paczkomatów, przy niektórych punktach odbioru zostaną zamontowane ładowarki do aut elektrycznych. InPost planuje też większą liczbę ekologicznych samochodów dla kurierów.

InPost, jedna z największych firmy kurierskich w Polsce w ostatnim czasie działa aktywnie na rynku. Na początku lutego 2021 r. liczba Paczkomatów InPostu w Polsce osiągnęła 11 tys., firma zawarła też umowę na dostarczanie do naszego kraju zakupów dokonywanych na Amazonie.

W styczniu br. InPost zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie, a Rafał Brzoska, założyciel firmy znalazł się na 7. miejscu tegorocznego zestawienia najbogatszych Polaków magazynu „Forbes”.

Green City od InPostu

Teraz poinformowano o nieco innym niż biznesowy obszarze działania InPostu. Firma zawarła z miastem Łódź porozumienie w sprawie realizacji konceptu Green City w ramach którego InPost zaoferuje pakiet nowoczesnych usług.

Czytaj także: InPost uruchomił specjalistyczny Paczkomat Urząd24 w Toruniu

Jak wyjaśnia InPost ten pakt dla polskich miast pozwoli na znaczne ograniczenie emisji CO2 oraz ruchu samochodów w centrach miejscowości. Jest to także realizacja idei zarządzania miastem opartym na założeniach Smart City.

Zgodnie z zapowiedzią mieszkańcy Łodzi wkrótce będą mieli dostęp m.in. do szerszej sieci Paczkomatów – miasto udostępniło 70 nowych lokalizacji, a także do większego wachlarza usług miejskich – m.in. ładowarek do samochodów elektrycznych przy Paczkomatach.

W ramach porozumienia InPost zapowiedział także, że będzie sukcesywnie zwiększał swoją flotę samochodów elektrycznych w Łodzi, tak aby uzyskać pełną zeroemisyjność w uzgodnionym z miastem, gwarantowanym terminie.

- Wszyscy wiemy, jak katastrofalna jest jakość powierza zwłaszcza w dużych miastach. Jego poprawa to wymóg chwili obecnej, a nie odległej przyszłości. Dlatego zaproponowaliśmy miastu Łódź, aby było pierwszym w Polsce partnerem naszego programu Green City - zaznacza Rafał Brzoska. - Ma on znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń wynikającą z rozwoju e-commerce - przez zmniejszenie emisji CO2 i ruchu samochodów w centrach miast, a także wprowadzenie samochodów elektrycznych w miejsce tych o napędzie spalinowym. Paczkomaty InPost - jako najbardziej ekologiczna forma dostawy przesyłek, która znacząco, bo aż o 75 proc. ogranicza emisję CO2 w porównaniu do tradycyjnych przesyłek kurierskich - od lat wpisują się w ten program.

Jak informuje założycie InPostu Łódź to pierwsze miasto z nową ofertą, ale każde miasto lub gmina w Polsce może przystąpić do programu i otrzymać pakiet eko razem z ustalonym terminem wymiany floty samochodów kurierskich obsługujących miasto na samochody elektryczne.

- Także polskie miasta rozumieją problem związany z zanieczyszczeniami środowiska - zainteresowanie projektem przeszło nasze oczekiwania, więc wkrótce planujemy kolejne wdrożenia - zapowiada Brzoska. - Dotychczas żadna firma kurierska na świecie nie zaproponowała podobnego rozwiązania. Środowisko to nasza wspólna odpowiedzialność - my zaczynamy od siebie.

Czytaj także: InPost uruchomił centrum logistyczne w Prologis Park Chorzów

Korzyści z umowy z InPostem dostrzega także Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Zdecydowaliśmy się na współpracę z InPostem, jednym z liderów innowacyjności w Polsce, bo chcemy aby łodzianie mogli wygodnie odbierać swoje przesyłki jak najbliżej miejsca zamieszkania – bez konieczności dojeżdżania i stania w kolejkach. Obecnie jest to najbardziej ekologiczna z dostępnych form odbioru, a przy tym gwarantuje zmniejszenie natężenia ruchu w mieście i bezpieczeństwo związane z sytuacją epidemiczną. Stawiamy na niskoemisyjne dostawy do Paczkomatów zamiast tradycyjnych dostaw kurierskich, bo są one wygodne dla łodzian i korzystne dla miasta. Poza tym, obok innych naszych działań proekologicznych, współpraca z InPostem na pewno przyczyni się do dalszej poprawy stanu środowiska w Łodzi.

Według InPostu kalkulator śladu węglowego wskazuje, że gdyby tradycyjne dostawy kurierem do domu były zastąpione dostawą do Paczkomatu, redukcja emisji CO2 sięgnęłaby nawet 75 proc. Dostarczenie paczki do maszyny InPost oznacza co najmniej 0,35 kg mniej emisji CO2 do atmosfery na każdą przesyłkę.

najnowsze wiadomości

Dołącz do dyskusji: InPost rusza w Łodzi z programem Green City. Więcej Paczkomatów i ładowarki do aut elektrycznych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcjan
To zmniejszenie CO2 to trochę ściema. Samochód InPostu tylko raz podjeżdża do paczkomatu zamiast do np 20 odbiorców indywidualnie ale i tak później przecież Ci odbiorcy muszą jakoś dojechać do paczkomatu. Znaczna większość robi to własnym samochodem choć oczywiście nie wszyscy. Czy Inpost ma jakieś wiarygodne badania ilu Klientów po odbiór przyjeżdża autem, ilu przychodzi a ilu np. przyjeżdża rowerem ?
odpowiedź