SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

InPost sprzeda obligacje za 1 mld zł, żeby kupić Mondial Relay

Firma logistyczna InPost zamierza wyemitować obligacje o wartości do 1 mld zł, żeby częściowo sfinansować przejęcie francuskiego operatora Mondial Relay. Papiery dłużne trafią wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.

Rafał Brzoska, prezes InPostuArticle

Ogłoszony przez InPost program obejmuje serie emisji obligacji denominowanych w złotych, podlegających prawu polskiemu. Obligacje mogą być oprocentowane według zmiennej lub stałej stopy procentowej z terminem zapadalności do 6 lat. Ostateczne parametry każdej serii obligacji zostaną określone w procesie budowania księgi popytu.

Papiery dłużne będą oferowane wyłącznie inwestorom kwalifikowanym, bez obowiązku publikacji prze InPost prospektu emisyjnego. Zostaną zarejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, będzie można nimi handlować na rynku Catalyst prowadzonym przez warszawską giełdę.

Przy emisji obligacji InPost będzie współpracował z Bankiem Pekao SA i BNP Paribas Bank Polska jako współorganizatorami i dealerami oraz ING Bankiem Śląskim jako dealerem.

Firma pierwszą serię obligacji w ramach programu zamierza wyemitować do końca lipca br. Zaznacza, że będzie to zależeć od warunków rynkowych i uzyskania wymaganych zgód korporacyjnych.

Obligacje pomogą InPostowi kupić Mondial Relay

InPost zapowiedział, że wpływy netto z emisji obligacji zamierza wykorzystać do częściowej spłaty kredytu pomostowego, który zamierza zaciągnąć w celu sfinansowania przejęcia francuskiego operatora logistycznego Mondial Relay.

Wiążąca umowa kupna 100 proc. udziałów Mondial Relay została zawarta przez InPost miesiąc temu, cena wyniesie 565 mln euro, czyli ok. 2,6 mld zł. Prezes InPostu Rafał Brzoska podkreślał, że to prawdopodobnie największe w historii przejęcie zrealizowane przez polską firmę za granicą.

W lutym br. firma uruchomiła nowe centrum logistyczne w Chorzowie, o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych. W połowie kwietnia zapowiedziała, że w br. otworzy kilkanaście kolejnych hubów logistycznych, a Paczkomaty będzie instalować także na terenie inwestycji mieszkaniowych i wielofunkcyjnych dewelopera Echo Investment.

InPost dostarczył w ub.r. w 310 mln paczek

W ub.r. InPost zanotował wzrost przychodów o 104 proc. do 2,53 mld zł i zysku EBITDA o 184 proc. do 994 mln zł. Firma dostarczyła ponad 310 mln paczek.

W Polsce InPost dostarczył 308 mln paczek, co wobec 114 mln rok wcześniej oznacza wzrost o 114 proc. Liczba dostaw przez sieć Paczkomatów poszła w górę ze 103 do 247 mln, a dostaw do domów odbiorców - z 40 do 61 mln. Rynki zagraniczne to na razie niewielki ułamek biznesu firmy. W ub.r. liczba doręczonych tam paczek poszła w górę z 0,5 do 2,2 mln.

Do InPostu należy obecnie sieć maszyn paczkowych Paczkomaty. W Polsce działa już ponad 11 tys. takich urządzeń, do końca br. ma być instalowanych po 100 tygodniowo. Ponadto firma ma ponad tysiąc Paczkomatów (w br. ma zostać zainstalowanych kolejne 2 tys., głównie w Londynie, Manchesterze i w Birmingham), a we Włoszech liczba urządzeń w br. ma zwiększyć się z 300 do prawie tysiąca.

W styczniu br. InPost wszedł na giełdę w Amsterdamie, sprzedano jego akcję za 2,8 mld euro, wyceniając firmę na 8 mld euro Pierwszego dnia notowań kurs InPostu wzrósł o ok. 20 proc. Posiadany pakiet 13 proc. akcji spółki sprawił, że Rafał Brzoska znalazł się na siódmym miejscu tegorocznej listy najbogatszych Polaków według „Forbesa” z majątkiem oszacowanym na 5,68 mld zł.