SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Inspekcja” i „Ordonka” najlepsze na Festiwalu „Dwa Teatry”. Jan Maria Tomaszewski z nagrodą pozaregulaminową

Słuchowisko „Odonka” Teatru Polskiego Radia w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl Teatru TVP „Inspekcja” zdobyły Grand Prix XVIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2018”. Natomiast pozaregulaminowa Nagroda ZAIKS-u przypadła Janowi Marii Tomaszewskiemu, doradcy zarządu Telewizji Polskiej ds. teatru - „za jego głębokie zaangażowanie w powrót teatru na ekrany TVP”.

Article

Gala finałowa festiwalu odbyła się w poniedziałek wieczorem w Sopocie. O nagrody główne walczyło 25 ubiegłorocznych spektakli Teatru Telewizji oraz 27 słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Galę prowadzili aktorzy Małgorzata Kożuchowska i Grzegorz Kwiecień.

Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowano Barbarę Krafftównę i Franciszka Pieczkę.

Jury jako najlepszy spektakl Teatru Telewizji wybrało „Inspekcję” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza. Uhonorowani zostali: za oryginalny tekst dramatyczny Grzegorz Królikiewicz i Jacek Raginis-Królikiewicz, a za reżyserię - Jacek Raginis-Królikiewicz. Natomiast za rolę Zarubina nagrodę odebrał Mariusz Ostrowski, za scenografię Marian Zawaliński, za zdjęcia Adam Bajerski, a za muzykę - Michał Lorenc.

Z kolei Grand Prix dla najlepszego słuchowiska zdobyła „Ordonka” w reżyserii Dariusza Błaszczyka. Nagrody ufundowali prezesi TVP i Polskiego Radia.

Natomiast pozaregulaminową Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAIKS przyznano Janowi Marii Tomaszewskiemu, doradcy zarządu Telewizji Polskiej ds. teatru - „za jego głębokie zaangażowanie w powrót teatru na ekrany TVP z życzeniami dalszych sukcesów”. Tomaszewski został doradcą zarządu TVP w lutym 2016 roku, prywatnie jest kuzynem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Niedawno w wywiadzie w „DGP” przekonywał, że to pokrewieństwo nie miało wpływu na jego angaż w TVP.

Jan Englert, Agnieszka Glińska, Maria Pakulnis i Agnieszka Warchulska z nagrodami

Ponadto nagrodzeni zostali: Jan Englert za reżyserię spektaklu „Spiskowcy” Josepha Conrada Korzeniowskiego, Wojciech Tomczyk za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny „Marszałek”; Piotr Wojtowicz za zdjęcia do spektakli „Spiskowcy” oraz „Pan Jowialski”; Agnieszka Glińska i Wojciech Staroń za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego „Pożegnania” Stanisława Dygata.

Nagrodę za scenografię do spektaklu „Pan Jowialski” otrzymał Arkadiusz Kośmider. Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Bóg Niżyński” w reż. Piotra Tomaszuka otrzymał Piotr Nazaruk. Za montaż spektakli „Marszałek” w reż. Krzysztofa Langa oraz „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta nagrodę otrzymała Milenia Fiedler.

Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody aktorskiej za rolę kobiecą ex aequo: Marii Pakulnis za rolę Victorii w spektaklu „Victoria” w reż. Ewy Pytki i Agnieszce Warchulskiej za rolę Gerdy w spektaklu „Alibi” w reż. Łukasza Wylężałka.  Za rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego w spektaklu „Marszałek” w reż. Krzysztofa Langa oraz za rolę Necatora w spektaklu „Spiskowcy” w reż. Jana Englerta nagrodę aktorską otrzymał Mariusz Bonaszewski.

Ponadto Jury Festiwalu „Dwa Teatry” uhonorowało wyróżnieniami aktorskimi: Beatę Fudalej za rolę Maryny w spektaklu „Pożegnania” w reż. Agnieszki Glińskiej, Małgorzatę Kocik za rolę Marii w spektaklu „Żabusia” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz, Wojciecha Solarza za rolę Autora w spektaklu „Okno na tamta stronę” w reż. Artura Hofmana.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymuje spektakl „Wujek.81.Czarna ballada” w reż. Roberta Talarczyka.

- Dla Telewizji Polskiej Festiwal „Dwa Teatry” to ważna okazja, by dokonać podsumowania naszej pracy i zaprezentować  bogaty dorobek Teatru Telewizji z ostatniego roku. Byłoby to niemożliwe bez powołanej rok temu Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej. Decyzja ta pozwoliła na odrodzenie tej unikalnej instytucji i przyniosła liczne wartościowe realizacje, które z pewnością dołączą do historii telewizyjnego teatru - powiedział podczas gali prezes TVP Jacek Kurski.

O nagrodach zdecydowało jury w składzie: Waldemar Krzystek (przewodniczący), Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Michał Kwieciński i Halina Łabonarska.

Na tegorocznym Festiwalu „Dwa Teatry” zostały przyznane również nagrody: Honorowe Jury Młodzieżowego w kategorii spektakli Teatru Telewizji Polskiej dla „Emigrantów” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa „za mistrzowskie otwarcie mrożkowskiej konserwy, wykorzystanie prostej formy i osiągnięcie złożonego efektu”.

Nagrodę aktorską Prezesa ZASP oraz Zarządu Głównego ZASP Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji przyznano ex aequo: Ewie Dałkowskiej za rolę Matki i Edycie Jungowskiej za rolę Łarisy w spektaklu Teatru Telewizji pt. „Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej w reżyserii Rafała Sabary. Nagroda Publiczności w kategorii spektakl Teatru Telewizji została przyznana „Rio” w reż. Redbada Klynstry-Komarnickiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Inspekcja” i „Ordonka” najlepsze na Festiwalu „Dwa Teatry”. Jan Maria Tomaszewski z nagrodą pozaregulaminową

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
CD.
Może zastanowić ?
odpowiedź
User
papi
Siemandero dostał nagrodę? Kyrie eleyson! :-)
odpowiedź
User
PiS da
Prawie sami swoi.
odpowiedź