SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Instytut Reportażu ma przeprosić za wylewanie piwa Ciechan po wpisie Marka Jakubiaka o gejach

Fundacja Instytut Reportażu ma zamieścić przeprosiny za wylewanie piwa Ciechan oraz namawiane do bojkotu tej marki w reakcji na wpis Marka Jakubiaka, szefa produkujących to piwo firm, krytykujący poparcie dla związków partnerskich. Fundacja ma też wpłacić 5 tys. zł na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Marek Jakubiak, fot. Ciechan / ZelaznaStudioArticle

Demonstracyjne wylewanie piwa Ciechan odbyło się pod koniec września 2014 roku przed warszawską kawiarnią Wrzenie Świata. Zorganizowali je kierujący Fundacją Instytut Reportażu reportażyści i dziennikarze Wojciech Tochman, Mariusz Szczygieł i Paweł Goźliński (związani z „Gazetą Wyborczą”). Brali też w tym udział m.in. Ewa Wanat i Grzegorz Chlasta (wówczas oboje pracowali w Polskim Radiu RDC). Wszyscy zachęcali do bojkotowania Ciechana, a o wydarzeniu poinformowało wiele mediów.

Był to sprzeciw wobec szeroko komentowanego wpisu Marka Jakubiaka ostro krytykującego Dariusza Michalczewskiego za poparcie dla związków partnerskich. - Życzę ci mamusi z fujarką zamiast piersi. Będziesz miał co ssać - napisał Jakubiak do byłego boksera. Po kilku dniach przyznał, że żałuje tego komentarza, i podkreślił, że nie jest homofobem.

Produkujące piwo Ciechan firmy Browary Regionalne Jakubiak i Piwa Regionów pozwały Fundację Instytut Reportażu za czyn nieuczciwej konkurencji polegający na „deprecjonowaniu produktów browaru i namawianiu do niedokonywania ich promocji czy sprzedaży”. Producenci domagali się od Fundacji przeprosin na facebookowym fanpage’u Wrzenia Świata oraz zapłaty 100 tys. zł. na rzecz. Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jak poinformowały firmy, w poniedziałek sąd uznał, że demonstracyjne wylewanie Ciechana i nawoływanie do bojkotu tego piwa były czynami nieuczciwej konkurencji i naruszały kilka przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. - Ponadto sąd uznał bojkot za zachowanie nieadekwatne do sytuacji, nie dopatrzył się też celu społecznego sugerowanego przez stronę pozwaną. W ocenie sądu konsekwencją postępowania przedstawicieli Fundacji Instytut Reportażu był podział społeczeństwa na tych, którzy piją piwo Ciechan i go nie piją ze względu na poglądy - opisali producenci.

Sąd nakazał Fundacji zamieścić na swojej stronie internetowej i fanpage’u facebookowym przeprosin za wylewanie piwa Ciechan oraz namawiane do bojkotu tej marki, wpłacić 5 tys. zł na rzecz Muzeum Powstania Warszawskiego i pokryć ponad 6 tys. zł kosztów sądowych.

- Wygraliśmy, sąd podzielił naszą opinię, że nie można bezprawnie obrażać przedsiębiorców i demonstracyjnie niszczyć polskich produktów - komentuje Marek Jakubiak, właściciel Grupy Browary Regionalne Jakubiak.

Wyrok jest nieprawomocny. Fundacja Instytut Reportażu nie poinformowała jeszcze, czy odwoła się od niego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Instytut Reportażu ma przeprosić za wylewanie piwa Ciechan po wpisie Marka Jakubiaka o gejach

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
brat Stefana
ten wyrok to absurd. nie popieram tęczowej braci ale żeby za wylanie piwa i nawoływanie do bojkotu konsumenckiego płacić kary????
odpowiedź
User
beczka
Ohydny ten wpis Jakubiaka był i niestety pokazuje jego potworne poglądy. Gejów nie znosi , ale z radością patrzy jak piją jego kiepskie piwo , bo złotówki już mu w oczach się pojawiają.
Nie zgadzam się z tym wyrokiem , a akcja była świetna
odpowiedź
User
Tomek
A mi to piwo nadal nie smakuje.
odpowiedź
User
husarz piwny
Nie ma to jak wyborne!
odpowiedź
User
yossarian
ciechan kiepskie piwo?
spadaj na drzewo samkoszu tyskiego żywca czy innego badziewia z biedry

Ohydny ten wpis Jakubiaka był i niestety pokazuje jego potworne poglądy. Gejów nie znosi , ale z radością patrzy jak piją jego kiepskie piwo , bo złotówki już mu w oczach się pojawiają.
Nie zgadzam się z tym wyrokiem , a akcja była świetna
odpowiedź