SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Integer.pl i InPost: jeśli akcjonariusze nie sprzedadzą akcji, grozi nam upadłość, bo do zapłaty jest 108 mln zł

Władze spółek Integer.pl i InPost (prezesem obu jest Rafał Brzoska) poinformowały, że jeśli ogłoszone wezwanie do sprzedaży ich akcji nie dojdzie do skutku, firmom grozi upadłość, bo z tytułu obligacji i kredytów mają do spłaty w najbliższych miesiącach 108 mln zł.

Rafał Brzoska, prezes Integer.pl i InPostuArticle

W drugiej połowie lutego prezes Integer.pl Rafał Brzoska podpisał umowę inwestycyjną z firmą AI Prime, która stała się współwłaścicielem 29,99 proc. akcji Integer.pl oraz zobowiązała się kupić od inwestorów giełdowych pozostałe akcje tej firmy i związanego z nią InPostu.

W wezwaniu do sprzedaży 100 proc. akcji InPostu cenę jednostkową ustalono na 9,5 zł, a w przypadku 70,01 proc. akcji Integer.pl - na 41,1 zł.

Część akcjonariuszy mniejszościowych uznała te ceny za zbyt niskie. Zaczęli organizować porozumienie, żeby wspólnie walczyć o podwyższenie cen akcji w wezwaniu sprzedaży lub pozostawienie akcji w obrocie giełdowym.

W poniedziałek stanowisko w tej sprawie zajęły zarządy Integer.pl i InPostu. Kierownictwo Integer.pl poinformowało, że jeśli ich akcje nie zostaną skupiona od akcjonariuszy, „istnieje ryzyko braku możliwości kontynuowania działalności przez Spółkę w okresie następnych 12 miesięcy”.

Powodem są należności, które mają do spłaty obie firmy. Integer.pl w br. musi spłacić obligacje na kwotę 65 mln zł: 20 mln zł do końca maja, 30 mln zł do 12 czerwca i 15 mln zł do 12 grudnia. Integer.pl do końca marca musi też zapłacić 26,3 mln zł kredytów, a InPost - 17,3 mln zł. Ponadto fundusze PZU FIZ Aktywów Niepublicznych BIS 2 oraz Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV mogą wykonać opcje put dotyczące akcji spółki EasyPack (należącej do Integer.pl), co oznacza należność w wysokości 27 mln euro plus odsetki.

Władze Integer.pl i InPostu stwierdziły, że ich zdaniem „istnieje wysokie prawdopodobieństwo postawienia powyższego zobowiązania w stan wymagalności w ciągu kolejnych trzech miesięcy, w przypadku gdy nie dojdzie do nabycia akcji przez wzywających”. - W ocenie zarządu zaspokojenie zobowiązań spółki w taki krótkim okresie może być trudne i niezależne od działań podejmowanych przez zarząd - dodano.

Zarząd Interger.pl przedstawił też opinię KPMG na temat warunków finansowych proponowanego skupu akcji spółki. Według KPMG 41 zł za akcję to o 21 proc. więcej niż średnia arytmetyczna dziennych cen ważonych akcji Integer.pl, które sprzedawano i kupowano na giełdzie w ciągu 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania oraz o 6 proc. więcej niż średnia arytmetyczna cen handlowanych akcji w ciągu 3 miesięcy przed wezwaniem.

Zgodnie z wezwaniem zapisy na sprzedaż akcji Integer.pl będą przyjmowane od 16 marca do 19 kwietnia.

W trzech kwartałach ub.r. grupa Integer.pl zanotowała 367,9 mln zł wpływów ze sprzedaży (wobec 166,4 mln zł rok wcześniej) i 247,1 mln zł straty netto (wobec 18,7 mln zł straty netto rok wcześniej). InPost miał w tym okresie 200,2 mln zł przychodów ze sprzedaży (rok wcześniej było to 79,1 mln zł) i 109,7 mln zł straty netto (wobec 9,7 mln zł zysku netto w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Integer.pl i InPost: jeśli akcjonariusze nie sprzedadzą akcji, grozi nam upadłość, bo do zapłaty jest 108 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Ile wam Brzoska płaci za cenzirowanie komentarzy? Już dwa mi ocenzurowališcie. Trzeci też chcecie?
odpowiedź
User
Przy kawie
ZARAZ ZARAZ, JAK TO UPADŁOŚĆ ? PRZECIEŻ TEN PAN TAK SZUMNIE PODOBNO WKROCZYŁ DO SETKI NAJBOGATSZYCH POLAKÓW . W CZYM PROBLEM ? JEŚLI TEN MAJĄTEK JEST REALNY A NIE WIRTUALNY TO NIECH PAN BRZOSKA SPRZEDA CZĘŚĆ SWOICH AKTYWÓW NA POCZET DŁUGU I ZOBACZYMY JAK NA TACY CZY TEN KRÓL ABY NIE JEST NAGI . PS. JUŻ MIELIŚMY JEDNEGO MULTI MILONERA , KTÓRY UCZYŁ POLAKÓW CZYM JEST LUKSUS A TERAZ PO JEGO PUSTYCH DELIKATESACH HULA WIATR I SYNDYK SZUKAJĄC CZEGOKOLWIEK ABY SPŁACIĆ WIERZYCIELI
odpowiedź