SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Internauci w Europie nie zapłacą więcej niż 4 euro miesięcznie za treści online. Wolą darmowy model z reklamami

75 procent internautów w Europie woli darmowe korzystanie ze stron i usług w sieci w zamian za oglądanie reklam, niż płacenie abonamentu za dostęp do treści online - wynika z badania IAB Europe. Przychylnością badanych nie cieszy się rozwiązanie, które zakłada komercyjne korzystanie z internetu w zamian za przestrzeń wolną od reklam.

fot. Shutterstock.com Article

IAB Europe zleciło przeprowadzenie badania ankietowego na próbie ponad 2,4 tys. dorosłych użytkowników internetu w sześciu krajach: Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwecji, Polsce i Wielkiej Brytanii.

Sprawdzano, jak użytkownicy zareagowaliby na komercyjny model internetu oparty na płaceniu abonamentów za dostęp do stron i aplikacji.

Lepsze reklamy niż abonament

Zgodnie z raportem zatytułowanym „What Would an Internet Without Targeted Ads Look Like?” okazało się, że Europejczycy doceniają sposób, w jaki reklama umożliwia darmowe korzystanie z internetu.

Czytaj także: Tylko 27 procent polskich stron mobilnych szybko się otwiera. Wśród liderów Allegro, Amazon, Credit Agricole i Ergo Hestia

Według sondażu komercyjny model spowodowałby, że większość badanych ograniczyłaby w znacznym stopniu swoją aktywność, decydując się prawdopodobnie na korzystanie jedynie z kilku stron internetowych.

Niemal połowa (48 proc.) Europejczyków twierdzi, że unikałaby płacenia abonamentu, ograniczając w ten sposób znacznie swoją aktywność w internecie. Z kolei zdecydowana większość (78 proc.) twierdzi, że  w tym kontekście ograniczyłaby swoją aktywność w internecie do pewnego stopnia.

Jak wskazuje raport model oparty na subskrypcji doprowadziłby do powstania rozdrobnionego, wielopoziomowego internetu, w którym użytkownicy, ze względów finansowych, mieliby zróżnicowany dostęp do wiadomości i usług.

Wydawcy, twórcy aplikacji oraz dostawcy treści i usług musieliby konkurować o środki finansowe z bardzo wąską grupą abonentów, co osłabiłoby ich możliwości do dalszego biznesowego rozwoju.

Przeciętny Europejczyk płaciłby za dostęp do mniej niż pięciu stron internetowych – wynika z sondażu. Większość respondentów oczekiwałaby, że za usługi internetowe, z których obecnie korzysta, płaciłaby mniej niż 4 euro miesięcznie.

51 proc. Europejczyków jest skłonnych wykupić abonament na korzystanie tylko z trzech lub mniej stron lub aplikacji. Streaming muzyki (51  proc.) i poczta elektroniczna (50 proc.) to jedyne usługi, które większość mieszkańców Europy chciałaby subskrybować.

Nieco ponad jedna czwarta Europejczyków (28 proc.) byłaby gotowa zapłacić za dostęp do serwisów informacyjnych. Według analityków stawia to pod znakiem zapytania stabilność finansową mediów, które już od lat borykają się z wyzwaniami związanymi z finansowaniem swojej działalności.

Czytaj także: Rośnie widoczność reklam w polskim internecie

- W przypadku wprowadzenia komercyjnego modelu korzystania z internetu, dla większości Europejczyków nieograniczony dostęp do informacji i innych wartościowych usług online po prostu przestałby istnieć – ocenia w komentarzu do raportu Townsend Feehan, dyrektorka generalna IAB Europe. - Dostawcy treści i usług musieliby konkurować o subskrybentów, co miałoby wpływ na konkurencyjności biznesów i innowacje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internauci w Europie nie zapłacą więcej niż 4 euro miesięcznie za treści online. Wolą darmowy model z reklamami

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Max
Czyli od szamba w internecie nie ma odwrotu
0 1
odpowiedź
User
Mick
Czyli od szamba w internecie nie ma odwrotu
O wartości serwisu internetowego nie świadczy fakt, że trzeba za to płacić. Przykładem "rzetelne dziennikarstwo".
0 0
odpowiedź