SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet LTE 100 Mb/s - testy Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat startuje z testami konsumenckimi internetu w technologii LTE. W pierwszym ich etapie, który został zaplanowany do 30 czerwca br., weźmie udział dwa tysiące osób.

Internet LTE 100 Mb/s - testy Cyfrowego Polsatu

Internet LTE testować będą konsumenci, którzy zapisali się do testów w grudniu ub.r., pracownicy i współpracownicy operatora, pracownicy sieci sprzedaży Cyfrowego Polsatu oraz przedstawiciele mediów. Przez ponad trzy miesiące Cyfrowy Polsat będzie wsłuchiwał się w opinie na temat swojego najnowszego produktu wydawane przez użytkowników. Po ocenie przebiegu testów spółka zdecyduje, kiedy nastąpi komercyjny start usługi.
 
- Bardzo wierzę, że bezprzewodowe technologie dostępu do internetu, w szczególności LTE, która ze względu na swoje parametry i oferowane prędkości ma niezwykle duży potencjał wzrostu, w dłuższej perspektywie zrewolucjonizują rynek i nawiążą równorzędną walkę z internetem kablowym, posiadając jednocześnie przewagę mobilności. Dla nas, jako firmy mediowej jest to szczególnie ważne w obliczu zmieniającej się konsumpcji mediów i rozwoju rynku urządzeń mobilnych – mówi Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.
 
Każdy z testerów otrzyma co miesiąc do wykorzystania bezpłatny pakiet danych o wielkości 100 GB, z czego 50 GB w godzinach 8.00 - 24.00 i kolejne 50 GB przez pozostałą część doby. Po zakończeniu testów osoby zadowolone z internetu LTE będą mogły nadal korzystać z usług na warunkach określonych w umowie, otrzymując bezpłatny pakiet 100 GB danych na kolejne trzy miesiące. Umowę można też rozwiązać bez żadnych kosztów do dnia wskazanego w dokumencie, a jedynym warunkiem jest zwrot nieuszkodzonego modemu.

Do testów Cyfrowy Polsat zaoferował prototypowy modem USB firmy IPWireless - Speed 1000, który został wyprodukowany specjalnie dla operatora i jest pierwszym na świecie komercyjnym modemem obsługującym częstotliwość 1800 MHz. Podczas testów usługi będą świadczone w kanale 10 MHz, co pozwoli modemowi na pracę z prędkością do 73 Mb/s przy pobieraniu danych i do 25 Mb/s – przy wysyłaniu. Spółka cały czas intensywnie pracuje nad rozwojem technologii, by w przyszłości móc osiągnąć jeszcze wyższe parametry szybkości transferu danych w kanale 20 MHz - odpowiednio do 100 i do 50 Mb/s.
 
Modem Speed 1000 dostarczany jest do klientów w zestawie z anteną zewnętrzną magnetyczną (parapetową) lub „kominową” – wydawaną na życzenie. Karty SIM Internet LTE/HSPA+ dla Cyfrowego Polsatu opracowała i wyprodukowała firma Oberthur Technologies.

Operator cały czas pracuje nad rozwojem modemów. Obok modemu Speed 1000, we współpracy z firmą HUAWEI rozwija modem trzyzakresowy E398, który pracuje w kanale 20 MHz i obsługuje częstotliwości 1800 MHz dla technologii LTE oraz 900 i 2100 MHz dla technologii HSPA+. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci platformy używając jednego modemu, będą mogli docelowo korzystać z obydwu usług dostępu do Internetu operatora, świadczonych w technologiach HSPA+ i LTE. Maksymalna prędkość pobierania danych dla modemu Huawei wynosi 100 Mb/s, a ich wysyłania 50 Mb/s.

Cyfrowy Polsat usługi będzie świadczył w pierwszej na świecie sieci LTE 1800 MHz, która we wrześniu br. została uruchomiona przez Mobyland Sp. z o.o. we współpracy z CenterNet SA. Sieć LTE jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce – pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s, a docelowo do 326 Mb/s oraz wysyłanie z prędkością do 50 Mb/s, a docelowo do 86 Mb/s. W porównaniu do technologii HSPA+ czy UMTS charakteryzuje się dużo mniejszymi opóźnieniami i pozwala na obsługę znacząco większej liczby użytkowników.

Usługi LTE są obecnie dostępne na większości spośród blisko 500 stacji bazowych, na których świadczone są usługi HSPA+. W kolejnych etapach sieć będzie sukcesywnie rozbudowywana.

Specyfikacje techniczne sprzętu

Specyfikacja modemu Speed 1000 IPWireless:
–      technologia: LTE
–      częstotliwość: 1800 MHz
–      max. prędkość pobierania danych:
–      dla kanału 10 MHz: 73 Mb/s
–      dla kanału 20 MHz: 100 Mb/s (po zmianie oprogramowania)
–      max. prędkość wysyłania danych:
–      dla kanału 10 MHz: 25 Mb/s
–      dla kanału 20 MHz: 50 Mb/s (po zmianie oprogramowania)
–      pobór mocy: max. 2,5 W
–      intuicyjna instalacja: plug & play
–      możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (gniazdo antenowe)
–      wymagania systemowe - system operacyjny: Win XP z minimum SP2, Win Vista, Win 7; port USB 2.0
 
Specyfikacja modemu E398 HUAWEI:
–      technologia: LTE i HSPA+
–      częstotliwość: 1800 MHz LTE oraz 900 i 2100 MHz HSPA+
–      kanał: 20 MHz
–      max. prędkość pobierania danych: 100 Mb/s
–      max. prędkość wysyłania danych: 50 Mb/s
–      zapisywanie informacji na karcie MicroSD
–      możliwość podłączenia anteny zewnętrznej (2 gniazda antenowe)
 
Specyfikacja anteny magnetycznej:
–      obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2500-2700 MHz
–      zysk energetyczny: max. 2 dBl
–      długość kabla: 3 m
–      kompatybilność: modem Speed 1000
–      możliwość ustawienia w pozycji pionowej lub poziomej
–      zintegrowany magnes
 
Specyfikacja anteny kominowej:
–      obsługiwane częstotliwości: 790-960 MHz, 1710-1880 MHz, 2570-2620 MHz
–      zysk energetyczny: 2-3 dBi
–      długość kabla: 2 x 10m
–      kompatybilność – modem Speed 1000
–      polaryzacja pionowa

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet LTE 100 Mb/s - testy Cyfrowego Polsatu

121 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Słyszałem w Polsacie, że będzie można odbierać równocześnie strumienie 4 TV HD, czyli ok. 100 Mb/s. Ciekawe, czy jeśli w zasięgu jednej stacji bazowej takich odbiorców będzie więcej niż kilku, czy da się uzyskać te 100 Mb/s dla każdego z nich równocześnie.
odpowiedź
User
Degustator
Dla mnie to interesująca wiadomość bo:
jestem abonentem cp
potrzebny mi net mobilny (szybki)
lubię różne tego typu nowinki
nie chcę przepłacać
Dlatego czekam, aż w pełni udostępnią to dla wszystkich abonentów cp. Bo jak patrzę na zasięg, to nawet teraz jest we wszystkich potrzebnych mi miejscach, więc jest ok.
odpowiedź
User
Podpromyk
A ja jestem tym szczęściarzem, który się załapał do testowania LTE. Świetnie to działa, jestem naprawdę zadowolony z takiego netu i już jestem pewny, że jak się testy skończą, to na pewno nie zrezygnuję z tej oferty. To zupełnie nowa jakość korzystania z netu, polecam wszystkim.
odpowiedź