SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet mobilny nad morzem. W której sieci działa najszybciej?

Którzy operatorzy oferują najlepszy internet mobilny w najpopularniejszych nadmorskich kurortach? Sprawdził to portal RFBenchmark.

fot. WMArticle

Zebrane przez RFBenchmark dane dotyczą internetu mobilnego od kwietnia do lipca 2020 r. Zostały one oparte na pomiarach użytkowników aplikacji portalu.

W województwie zachodniopomorskim najlepszym zasięgiem pochwalić się może Orange (pobieranie oraz wysyłanie danych) i T-Mobile (ping), a w województwie pomorskim Plus (pobieranie oraz wysyłanie danych) i Orange (ping). Województwo pomorskie to jednocześnie jedna z dwóch wysp na terenie naszego kraju (obok województwa lubelskiego), gdzie pod względem pobierania danych dominuje Plus. Z kolei wyniki województwa zachodniopomorskiego są stosunkowo zbieżne z trendami ogólnopolskimi.

Zagłębiając się w dane, sytuacja jest znacznie bardziej złożona. Pokazują to wykresy biorące pod uwagę pomiary wykonane w poszczególnych powiatach.

W ujęciu ogólnym trudno jednoznacznie wskazać operatora, który oferuje najlepszą jakość internetu mobilnego nad Bałtykiem. Szczególnie problematyczne może być wskazanie lidera kategorii średniej szybkości pobierania danych. Plus oraz T-Mobile przodują jednak w tym pomiarze nad pozostałymi operatorami. Nieco większą przewagę widać w kategorii średniej szybkości wysyłania danych oraz najniższej wartości ping.

Jeżeli chodzi o wysyłanie plików, najwięcej powodów do zadowolenia mają abonenci Plusa. Urlopowicze, którzy wybrali wschodnią część wybrzeża, powinni szczególnie zainteresować się ofertą tego operatora. W środkowej i zachodniej części polskiego wybrzeża dominuje z kolei Orange i Play. Natomiast pod względem najniższej wartości ping wyraźną przewagę zyskał T-Mobile, który praktycznie opanował zachodnią i środkową część wybrzeża.


Średnia szybkość pobierania danych

 


Średnia szybkość wysyłania danych

 


Najniższa wartość ping

Pomorze Gdańskie

Trójmiasto oraz okolice należące do Pomorza Gdańskiego to szachownica, jeżeli chodzi o ujęcie wyników operatorów na poziomie powiatu. W każdym z miast wchodzących w skład aglomeracji trójmiejskiej prowadzi inny operator komórkowy. Przyglądając się kategorii średniej szybkości pobierania danych widać, że w Gdańsku najlepsze usługi oferuje Plus. W Sopocie jest to Play, a w Gdyni - T-Mobile. Z kolei w powiecie wejherowskim i lęborskim dominuje Plus, a nowodworskim (Mierzeja Wiślana) - T-Mobile. W powiecie puckim, do którego należy Półwysep Helski, najlepiej korzystać z zasięgu Orange.

Nieco mniejsza rywalizacja operatorów przebiega w kategorii wysyłania danych. Tutaj obecność zaznaczyli dwaj operatorzy – Plus (powiaty: nowodworski, wejherowski, lęborski, pucki oraz Gdynia) i Play (Gdańsk i Sopot). Biorąc pod uwagę ping, także widać mniejsze rozdrobnienie. Pomorze Gdańskie jest tutaj podzielone między T-Mobile (powiat lęborski, wejherowski i nowodworski), a Orange (powiat pucki, Gdańsk i Sopot). Wyjątkiem była Gdynia, gdzie najlepiej poradził sobie Play.

Pomorze Zachodnie

Nadmorska część Pomorza Zachodniego to obszar, który znalazł się w orbicie trzech operatorów. W kategorii pobierania danych na prowadzenie wysunął się T-Mobile (powiat Świnoujście, kamieński i koszaliński), a także Orange (powiat gryficki, kołobrzeski i sławieński) i Plus (powiat słupski)).

Trzech operatorów wywalczyło prymat także pod względem wysyłania danych. Z poprzednio wspomnianej grupy zabrakło Orange, a jego miejsce zajął Play. Ten operator okazał się najlepszy na obszarze powiatu Świnoujście, w powiecie kołobrzeskim i sławieńskim. Większa część mapy pokryła się kolorem zielonym, który oznacza najlepszą jakość usług internetu mobilnego dostarczanego przez Plus. Z tej informacji ucieszą się z pewnością abonenci Plusa przebywający na wczasach w powiecie gryfickim, koszalińskim i słupskim. Jedynym powiatem, gdzie najlepszym operatorem pod względem wysyłania danych okazał się T-Mobile, jest powiat kamieński.

Jeszcze mniej zdywersyfikowana w tej części Polski okazała się kategoria wartości ping. Pomorze Zachodnie w tym aspekcie podzieliły między sobą Plus (powiat słupski, kołobrzeski i gryficki) i T-Mobile (Świnoujście, powiat kamieński, koszaliński, sławieński).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet mobilny nad morzem. W której sieci działa najszybciej?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl