SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Internet mobilny nad morzem. W której sieci działa najszybciej?

Którzy operatorzy oferują najlepszy internet mobilny w najpopularniejszych nadmorskich kurortach? Sprawdził to portal RFBenchmark.

fot. WM Article

Zebrane przez RFBenchmark dane dotyczą internetu mobilnego od kwietnia do lipca 2020 r. Zostały one oparte na pomiarach użytkowników aplikacji portalu.

W województwie zachodniopomorskim najlepszym zasięgiem pochwalić się może Orange (pobieranie oraz wysyłanie danych) i T-Mobile (ping), a w województwie pomorskim Plus (pobieranie oraz wysyłanie danych) i Orange (ping). Województwo pomorskie to jednocześnie jedna z dwóch wysp na terenie naszego kraju (obok województwa lubelskiego), gdzie pod względem pobierania danych dominuje Plus. Z kolei wyniki województwa zachodniopomorskiego są stosunkowo zbieżne z trendami ogólnopolskimi.

Zagłębiając się w dane, sytuacja jest znacznie bardziej złożona. Pokazują to wykresy biorące pod uwagę pomiary wykonane w poszczególnych powiatach.

W ujęciu ogólnym trudno jednoznacznie wskazać operatora, który oferuje najlepszą jakość internetu mobilnego nad Bałtykiem. Szczególnie problematyczne może być wskazanie lidera kategorii średniej szybkości pobierania danych. Plus oraz T-Mobile przodują jednak w tym pomiarze nad pozostałymi operatorami. Nieco większą przewagę widać w kategorii średniej szybkości wysyłania danych oraz najniższej wartości ping.

Jeżeli chodzi o wysyłanie plików, najwięcej powodów do zadowolenia mają abonenci Plusa. Urlopowicze, którzy wybrali wschodnią część wybrzeża, powinni szczególnie zainteresować się ofertą tego operatora. W środkowej i zachodniej części polskiego wybrzeża dominuje z kolei Orange i Play. Natomiast pod względem najniższej wartości ping wyraźną przewagę zyskał T-Mobile, który praktycznie opanował zachodnią i środkową część wybrzeża.


Średnia szybkość pobierania danych

 


Średnia szybkość wysyłania danych

 


Najniższa wartość ping

Pomorze Gdańskie

Trójmiasto oraz okolice należące do Pomorza Gdańskiego to szachownica, jeżeli chodzi o ujęcie wyników operatorów na poziomie powiatu. W każdym z miast wchodzących w skład aglomeracji trójmiejskiej prowadzi inny operator komórkowy. Przyglądając się kategorii średniej szybkości pobierania danych widać, że w Gdańsku najlepsze usługi oferuje Plus. W Sopocie jest to Play, a w Gdyni - T-Mobile. Z kolei w powiecie wejherowskim i lęborskim dominuje Plus, a nowodworskim (Mierzeja Wiślana) - T-Mobile. W powiecie puckim, do którego należy Półwysep Helski, najlepiej korzystać z zasięgu Orange.

Nieco mniejsza rywalizacja operatorów przebiega w kategorii wysyłania danych. Tutaj obecność zaznaczyli dwaj operatorzy – Plus (powiaty: nowodworski, wejherowski, lęborski, pucki oraz Gdynia) i Play (Gdańsk i Sopot). Biorąc pod uwagę ping, także widać mniejsze rozdrobnienie. Pomorze Gdańskie jest tutaj podzielone między T-Mobile (powiat lęborski, wejherowski i nowodworski), a Orange (powiat pucki, Gdańsk i Sopot). Wyjątkiem była Gdynia, gdzie najlepiej poradził sobie Play.

Pomorze Zachodnie

Nadmorska część Pomorza Zachodniego to obszar, który znalazł się w orbicie trzech operatorów. W kategorii pobierania danych na prowadzenie wysunął się T-Mobile (powiat Świnoujście, kamieński i koszaliński), a także Orange (powiat gryficki, kołobrzeski i sławieński) i Plus (powiat słupski)).

Trzech operatorów wywalczyło prymat także pod względem wysyłania danych. Z poprzednio wspomnianej grupy zabrakło Orange, a jego miejsce zajął Play. Ten operator okazał się najlepszy na obszarze powiatu Świnoujście, w powiecie kołobrzeskim i sławieńskim. Większa część mapy pokryła się kolorem zielonym, który oznacza najlepszą jakość usług internetu mobilnego dostarczanego przez Plus. Z tej informacji ucieszą się z pewnością abonenci Plusa przebywający na wczasach w powiecie gryfickim, koszalińskim i słupskim. Jedynym powiatem, gdzie najlepszym operatorem pod względem wysyłania danych okazał się T-Mobile, jest powiat kamieński.

Jeszcze mniej zdywersyfikowana w tej części Polski okazała się kategoria wartości ping. Pomorze Zachodnie w tym aspekcie podzieliły między sobą Plus (powiat słupski, kołobrzeski i gryficki) i T-Mobile (Świnoujście, powiat kamieński, koszaliński, sławieński).

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet mobilny nad morzem. W której sieci działa najszybciej?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl