SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Europie internet mobilny najlepszy we Francji, Hiszpanii i na Łotwie. Polska nie odstaje

W IV kwartale 2018 r. najlepsze wyniki jakości i szybkości internetu mobilnego w Europie odnotowano we Francji (szybkość pobierania danych), Hiszpanii (szybkość wysyłania danych) oraz na Łotwie (wartość ping). Polska wciąż utrzymuje dobre wyniki i rywalizuje z państwami klasyfikowanymi w czołówce - wynika z raportu RFBenchmark.

Article

W kategorii średniej szybkości pobierania danych najlepszy wynik odnotowano we Francji (20,3 Mb/s). Kraj ten wyprzedził, podobnie jak w poprzednim kwartale, Austrię (19,4 Mb/s) oraz Portugalię (18,9 Mb/s).

W porównaniu do poprzedniego raportu, nie zmieniła się też diametralnie sytuacja wśród krajów, które notują problemy z jakością internetu mobilnego. Najsłabszy wynik po raz kolejny odnotowano na Ukrainie. Pomiary wykazały tam prędkość wynoszącą 5,9 Mb/s. Z usług operatorów komórkowych nie mogą być również zadowoleni mieszkańcy Macedonii (8,6 Mb/s) i Białorusi (10,2 Mb/s).

Hiszpania uzyskała najlepszy wynik w Europie w kategorii średniej szybkości wysyłania danych (9,9 Mb/s). W porównaniu z poprzednim zestawieniem jest to awans z trzeciego miejsca. Drugie miejsce, dzięki wynikowi 9,87 Mb/s, przypadło Austrii. Z kolei na trzecim miejscu ex aequo znalazły się państwa Beneluksu – Belgia i Holandia (9,84 Mb/s).

Na najniższe miejsce w rankingu spadła Ukraina – 2,58 Mb/s. O włos wyprzedziła ją Macedonia (2,6 Mb/s). Wynik “najlepszy z najgorszych” uzyskała Czarnogóra (2,9 Mb/s).

Biorąc pod uwagę wartość ping, po raz kolejny dobre wyniki odnotowały państwa nadbałtyckie. Pierwsze miejsce w klasyfikacji, a co za tym idzie najniższą wartość ping, zdobyła Łotwa (58 ms). Drugi najlepszy wynik należał do Estonii (61 ms). Trzecie miejsce przypadło znowu dwóm rywalom – Finlandii oraz Norwegii (62 ms).

Po przeciwnej stronie barykady zadomowiły się z kolei państwa byłego Związku Radzieckiego. Na ostatniej pozycji znalazła się Ukraina (107 ms). Po raz kolejny wśród outsiderów jest też Rosja (104 ms), a trzecie miejsce zajęła Gruzja (99 ms).

Polska, mimo słabszych wyników niż w poprzednim kwartale, wciąż jest jednym z europejskich krajów, który oferuje dobrą jakość i szybkość internetu mobilnego. Nasz kraj, dzięki wynikowi 18,5 Mb/s, zajął czwarte miejsce jeżeli chodzi o szybkość pobierania danych. Jest to wynik lepszy m.in. od Niemiec i państw skandynawskich.

Pod względem najniższej wartości ping, Polska również znalazła się tuż poza podium. W tej kategorii nasz kraj odnotował wynik 68 ms.

Nie gorzej jest pod względem średniej szybkości wysyłania danych. Co prawda, w tym przypadku oprócz czołowej trójki, lepiej od Polski wypadła także Wielka Brytania, Czechy, Estonia i Włochy. Mimo to, osiągnięty wynik 8,04 Mb/s pozwolił na wyprzedzenie większości naszych sąsiadów.

Najważniejsze dane z IV kwartału 2018 r.:

Polska:
średnia szybkość pobierania: 18,5 Mb/s
średnia szybkość wysyłania: 8,04 Mb/s
wartość ping: 68 ms

Europa – największa szybkość pobierania danych:
Francja: 20,3 Mb/s
Austria 19,4 Mb/s
Portugalia 18,9 Mb/s

Europa – najniższa szybkość pobierania danych:
Ukraina: 5,9  Mb/s
Macedonia: 8,6 Mb/s
Białoruś: 10,2 Mb/s

Europa – największa szybkość wysyłania danych:
Hiszpania: 9,9 Mb/s
Austria: 9,87 Mb/s
Holandia: 9,84 Mb/s
Belgia: 9,84 Mb/s

Europa – najniższa szybkość wysyłania danych:
Ukraina: 2,58 Mb/s
Macedonia: 2,6 Mb/s
Czarnogóra: 2,9 Mb/s

Europa – najniższa wartość ping:
Łotwa: 58 ms
Estonia: 61 ms
Finlandia: 62 ms
Norwegia: 62 ms

Europa – najwyższa wartość ping:
Ukraina: 107 ms
Rosja: 104ms
Gruzja: 99 ms

RFBenchmark to rozwiązanie stworzone przez spółkę Notel. Aplikacja mobilna umożliwia użytkownikom dokonywanie pomiarów podstawowych parametrów sieci komórkowej - m.in. siły sygnału oraz testy prędkości internetu dla różnych technologii (GSM/3G/4G/LTE). Zebrane wyniki wszystkich użytkowników prezentowane są na interaktywnej mapie zamieszczonej na stronie internetowej rfbenchmark.pl. Zwizualizowane w ten sposób dane informują o zasięgu, jakości internetu mobilnego oraz lokalizacji nadajników sieci komórkowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W Europie internet mobilny najlepszy we Francji, Hiszpanii i na Łotwie. Polska nie odstaje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl