SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inea z najszybszym internetem stacjonarnym, a Orange z mobilnym (dane z grudnia)

Inea zwyciężyła w grudniowym rankingu prędkości łączy internetowych serwisu SpeedTest.pl, wyprzedzając Toyę i UPC. W zestawieniu operatorów mobilnych na czele jest Orange, przed Play i T-Mobile.

fot. Shutterstock.comArticle

W grudniowym rankingu ogólnym SpeedTest.pl, który powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web, klienci wszystkich najszybszych dostawców internetu zauważyli kilkuprocentowy spadek prędkości pobierania danych. Nie przełożyło się to jednak na pozycje poszczególnych operatorów znajdujących się w czołówce rankingu.

Najszybszy internet mają klienci wielkopolskiego operatora Inea (wynik bliski 134 Mbit/s). Z kolei drugie miejsce należy do sieci Toya, której klienci pobierali dane ze średnią prędkością ok. 117 Mbit/s. Trzecie miejsce z wynikiem ok. 113 Mbit/s należy do UPC. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem niecałych 88 Mbit/s.

Inea rządzi także w zestawieniu Wi-Fi

W czołówce rankingu Wi-Fi, powstającego na podstawie testów wykonywanych przez użytkowników aplikacji mobilnych SpeedTest.pl, znajdują się ci sami operatorzy, którzy prowadzą w zestawieniu ogólnym. Jednak kolejność na podium jest inna: Inea wyprzedza tutaj kolejno UPC, Vectrę i Toyę. W głównej mierze bierze się to stąd, że wpływ na wynik takiego testu ma nie tylko przepustowość łącza i wydajność routera Wi-Fi, ale również klasa smartfona.

Orange liderem mobilnego internetu, w dół T-Mobile

Najszybszy internet mobilny w Polsce dostarcza Orange. Przetasowanie na podium wynika ze spadku średniej prędkości pobierania danych w sieci T-Mobile (lider w listopadzie) z 25,07 Mbit/s do 21,80 Mbit/s. Średnie prędkości pobierania danych w sieciach Orange (1. miejsce, 23,19 Mbit/s) oraz Play (2. miejsce, 22,77 Mbit/s) również nieznacznie spadły. Z kolei Plus, który znajduje się na ostatniej pozycji, nieznacznie przyspieszył i z wynikiem 19,74 Mbit/s zbliżył się do pozostałych operatorów.

W rankingu nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym T-Mobile także spadł z pierwszego na trzecie miejsce. Tym razem liderem został Play, wyprzedzając Orange, T-Mobile i Plusa.

Ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główne różnice sprowadzają się do lepszych prędkości pobierania danych. W przypadku sieci 4G również zaobserwowano spadek średniej prędkości podbierania danych. Dlatego też na pierwszym miejscu z wynikiem ponad 25 Mbit/s znajduje się Orange. Dalsze miejsca na podium należą do Play (25,2 Mbit/s) oraz T-Mobile (24,7 Mbit/s). Z kolei Plus z wynikiem bliskim 22 Mbit/s znajduje się na 4. miejscu.

W grudniowym zestawieniu sieci LTE nieuwzględniającym wyników testów wykonanych w roamingu krajowym pierwsze miejsce zajmuje Play, przed Orange, T-Mobile i Plusem.

W grudniu 2019 r. użytkownicy platformy pomiarowej SpeedTest.pl z Polski wykonali ponad 2,64 miliona testów, z czego 1 962 223 za pomocą aplikacji webowej, a 679 675 w aplikacjach mobilnych. W skali całego świata wykonano blisko 6 milionów testów, z czego 3,34 mln za pomocą aplikacji mobilnych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inea z najszybszym internetem stacjonarnym, a Orange z mobilnym (dane z grudnia)

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
observer
W dół T-Mobile a będzie jeszcze gorzej bo od dawna zapychają się, reklamy przerosły możliwości i już nawet nie próbują ściemniać że mają lte bez limitu
odpowiedź
User
VikTor
W dół T-Mobile a będzie jeszcze gorzej bo od dawna zapychają się, reklamy przerosły możliwości i już nawet nie próbują ściemniać że mają lte bez limitu


niemcy chcieli pozbyć się polskiego t-mobile ale postanowili zreanimować trupa reklamami tyle że sieć za słaba żeby to udźwignąć
odpowiedź
User
Gageta
W dół T-Mobile a będzie jeszcze gorzej bo od dawna zapychają się, reklamy przerosły możliwości i już nawet nie próbują ściemniać że mają lte bez limitu
A pomyślałeś, że ten niższy wynik pojawił się idealnie w momencie, kiedy udostępnili za darmo internet bez limitu na 2 tyg w święta? A jakbyś nie próbował być ignorantem, to byś sprawdził dokładnie aktualną ofertę.
odpowiedź