SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inea i T-Mobile z najszybszym internetem w 2019 r.

W 2019 roku najszybszy internet stacjonarny oferowała Inea. Natomiast mobilny dostęp do sieci o największej szybkości mieli użytkownicy T-Mobile - wynika z zestawienia opublikowanego przez SpeedTest.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

Ranking SpeedTest.pl powstał w oparciu o prędkość pobierania danych (ang. download). Warunkiem kwalifikacji operatora do rocznego zestawienia była obecność w co najmniej sześciu rankingach miesięcznych.

Inea zdecydowanym liderem

Z ponad 706 tys. testów wykonanych w 2019 roku przez użytkowników sieci Inea wynika, że jest to najszybszy operator w Polsce. Średnia prędkość pobierania danych u tego wielkopolskiego operatora wyniosła w skali roku 131,22 Mbit/s. Na kolejnych miejscach znalazły się Toya, UPC i Vectra.

Dane kwartalne pokazują, że internet u wszystkich najszybszych polskich operatorów przyspieszał przez cały rok. Największy przyrost średniej prędkości pobierania danych zaobserwowano u operatora Toya. W ostatnim kwartale 2019 roku wynosiła ona 129,01 Mbit/s, co oznacza blisko 60% wzrost w odniesieniu do analogicznego okresu z roku poprzedniego.


Triumf T-Mobile w rankingu internetu mobilnego, Play najbardziej przyspieszył

Zwycięzcą w rankingu na najszybszy internet mobilny w Polsce w 2019 roku został T-Mobile. Pod pojęciem testów internetu mobilnego kryją się pomiary wykonane w zasięgu sieci 3G oraz 4G w aplikacjach mobilnych SpeedTest.pl.

T-Mobile na podstawie ponad 347 tys. pomiarów uzyskał średnią prędkość pobierania danych 22,69 Mit/s. Na drugim miejscu znajdują się ex aequo Play i Orange z wynikami odpowiednio 21,84 Mbit/s i 21,81 Mbit/s. Za nimi znalazł się Plus z wynikiem 16,72 Mbit/s.

Dane kwartalne pokazują, że każdemu operatorowi komórkowemu udało się uzyskać w ostatnim kwartale 2019 roku dużo większą prędkość pobierania danych niż rok wcześniej. Największe przyspieszenie (31,35%) zanotował Play.


T-Mobile dostarczył również najszybszy mobilny internet LTE w roku 2019, uzyskując wynik 26,20 Mbit/s na podstawie ponad 287 tys. pomiarów. Drugie miejsce należy ex aequo do Orange (25,10 Mbit/s) i Play (24,85 Mbit/s), a za pierwszą trójką uplasował się Plus (18,76 Mbit/s).

Największe przyspieszenie, wyliczone na podstawie danych kwartalnych, odnotowano w sieci Play. Średnio prędkość pobierania danych wzrosła w przypadku tego operatora o 24,3%.


Wyniki pomiarów wykonanych w aplikacjach SpeedTest.pl jednoznacznie pokazują, że internet w Polsce przyspiesza. Analiza danych za ostatnie 3 lata pokazuje, że wzrost średniej prędkości pobierania danych jest widoczny zarówno w sieciach stacjonarnych, jak i mobilnych.


W 2019 r. użytkownicy platformy pomiarowej SpeedTest.pl z Polski wykonali 32,8 mln testów, z czego 25,4 mln w aplikacjach web, a 7,4 mln w aplikacjach mobilnych. Wykorzystali do tego ponad 60 serwerów pomiarowych. Globalna liczba testów prędkości internetu przeprowadzonych w 2019 roku wyniosła blisko 65 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inea i T-Mobile z najszybszym internetem w 2019 r.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łukasz
No chyba niedługo Toya będzie liderem rankingu
odpowiedź
User
wojtek
toya zdecydowanie bardzo dobry dostawca!
odpowiedź
User
Gość
toya zdecydowanie bardzo dobry dostawca!

hm no może zmienię dostawcę na toya
odpowiedź