SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inea i T-Mobile z najszybszym internetem w 2019 r.

W 2019 roku najszybszy internet stacjonarny oferowała Inea. Natomiast mobilny dostęp do sieci o największej szybkości mieli użytkownicy T-Mobile - wynika z zestawienia opublikowanego przez SpeedTest.pl.

fot. Shutterstock.com Article

Ranking SpeedTest.pl powstał w oparciu o prędkość pobierania danych (ang. download). Warunkiem kwalifikacji operatora do rocznego zestawienia była obecność w co najmniej sześciu rankingach miesięcznych.

Inea zdecydowanym liderem

Z ponad 706 tys. testów wykonanych w 2019 roku przez użytkowników sieci Inea wynika, że jest to najszybszy operator w Polsce. Średnia prędkość pobierania danych u tego wielkopolskiego operatora wyniosła w skali roku 131,22 Mbit/s. Na kolejnych miejscach znalazły się Toya, UPC i Vectra.

Dane kwartalne pokazują, że internet u wszystkich najszybszych polskich operatorów przyspieszał przez cały rok. Największy przyrost średniej prędkości pobierania danych zaobserwowano u operatora Toya. W ostatnim kwartale 2019 roku wynosiła ona 129,01 Mbit/s, co oznacza blisko 60% wzrost w odniesieniu do analogicznego okresu z roku poprzedniego.


Triumf T-Mobile w rankingu internetu mobilnego, Play najbardziej przyspieszył

Zwycięzcą w rankingu na najszybszy internet mobilny w Polsce w 2019 roku został T-Mobile. Pod pojęciem testów internetu mobilnego kryją się pomiary wykonane w zasięgu sieci 3G oraz 4G w aplikacjach mobilnych SpeedTest.pl.

T-Mobile na podstawie ponad 347 tys. pomiarów uzyskał średnią prędkość pobierania danych 22,69 Mit/s. Na drugim miejscu znajdują się ex aequo Play i Orange z wynikami odpowiednio 21,84 Mbit/s i 21,81 Mbit/s. Za nimi znalazł się Plus z wynikiem 16,72 Mbit/s.

Dane kwartalne pokazują, że każdemu operatorowi komórkowemu udało się uzyskać w ostatnim kwartale 2019 roku dużo większą prędkość pobierania danych niż rok wcześniej. Największe przyspieszenie (31,35%) zanotował Play.


T-Mobile dostarczył również najszybszy mobilny internet LTE w roku 2019, uzyskując wynik 26,20 Mbit/s na podstawie ponad 287 tys. pomiarów. Drugie miejsce należy ex aequo do Orange (25,10 Mbit/s) i Play (24,85 Mbit/s), a za pierwszą trójką uplasował się Plus (18,76 Mbit/s).

Największe przyspieszenie, wyliczone na podstawie danych kwartalnych, odnotowano w sieci Play. Średnio prędkość pobierania danych wzrosła w przypadku tego operatora o 24,3%.


Wyniki pomiarów wykonanych w aplikacjach SpeedTest.pl jednoznacznie pokazują, że internet w Polsce przyspiesza. Analiza danych za ostatnie 3 lata pokazuje, że wzrost średniej prędkości pobierania danych jest widoczny zarówno w sieciach stacjonarnych, jak i mobilnych.


W 2019 r. użytkownicy platformy pomiarowej SpeedTest.pl z Polski wykonali 32,8 mln testów, z czego 25,4 mln w aplikacjach web, a 7,4 mln w aplikacjach mobilnych. Wykorzystali do tego ponad 60 serwerów pomiarowych. Globalna liczba testów prędkości internetu przeprowadzonych w 2019 roku wyniosła blisko 65 mln.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inea i T-Mobile z najszybszym internetem w 2019 r.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łukasz
No chyba niedługo Toya będzie liderem rankingu
1 0
odpowiedź
User
wojtek
toya zdecydowanie bardzo dobry dostawca!
0 0
odpowiedź
User
Gość
toya zdecydowanie bardzo dobry dostawca!

hm no może zmienię dostawcę na toya
0 0
odpowiedź