SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

930 tys. gospodarstw domowych ma zyskać szybki internet dzięki środkom z KPO

Na cyfryzację jest przeznaczone formalnie 21 proc., ale jeżeli przejrzymy wszystkie projekty to może się okazać, że to łącznie ponad 30 proc. - poinformował podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski. Do połowy 2026 roku do szerokopasmowego internetu ma zostać podłączonych 931 tys. gospodarstw domowych.

W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu ds. cyfryzacji z dziennikarzami, na którym omawiano dotychczasowe postępy i plany związane z rozbudową internetowej sieci szerokopasmowej.

"Chcemy tę infrastrukturę tak rozbudowywać, żeby każda osoba, która na danym obszarze mieszka i chce mieć dostęp do internetu ten dostęp mogła uzyskać" - mówił dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), Wojciech Szajnar. Podczas wydarzenia byli obecni również Dyrektorka Biura Projektów Sektora TBC - Telekomunikacji i Cyberbezpieczeństwa CPPC Eliza Pogorzelska oraz podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski.

Podczas prezentacji mówiono o przewidzianych działaniach mających zostać zrealizowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC).

Jak podkreślił Lewandowski KPRM Cyfryzacja odpowiada za 21 proc. środków z KPO. "Na cyfryzację jest przeznaczone formalnie 21 proc., ale jeżeli przejrzymy wszystkie projekty to może się okazać, że to łącznie ponad 30 proc. (...) ponieważ nie nazywają się literalnie +projektami cyfryzacyjnymi+" - zastrzegł. Zapowiedział, że jest planowana realizacja 39 projektów, w tym m.in. przeszkolenie ok. 380 tys. osób w zakresie kompetencji cyfrowych.

Równolegle do projektów z KPO planuje się realizację przedsięwzięć finansowanych z FERC. Program finansowania jest założony na lata 2021 - 2027. Podział środków zakłada przekazanie 800 mln euro na zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, 1,4 mld euro na zaawansowane usługi cyfrowe i 49,7 mln euro na pomoc techniczną. Łączna kwota pochodząca z FERC to 1,9 mld euro.

Jak dodał Lewandowski niektóre przedsięwzięcia z KPO i FERC będą się celowo nakładały, aby zachować "mniej więcej te same standardy i te same wymagania".

Jak wskazano podczas prezentacji założeń działań na rzecz cyfryzacji Polski, do IV kw. 2024 r. 100 tys. gospodarstw domowych ma zyskać do szerokopasmowego internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, w IV kwartale 2025 roku – kolejne 400 tys., a w II kwartale 2026 roku – 431 tys. gospodarstw.

Dołącz do dyskusji: 930 tys. gospodarstw domowych ma zyskać szybki internet dzięki środkom z KPO

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl