SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szybszy internet stacjonarny i mobilny w Polsce w 2020 r., na czele Inea i T-Mobile

W 2020 roku internet stacjonarny w Polsce przyspieszył o 23% (do 78,8 Mb/s) w porównaniu do roku 2019. Prędkość internetu mobilnego wzrosła o 27% (do 26,3 Mb/s), przy czym 5G było prawie czterokrotnie szybsze (100 Mb/s) - wynika z raportu platformy SpeedTest.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

Użytkownicy platformy SpeedTest.pl w 2020 roku wykonali w Polsce rekordowe 47,5 mln testów prędkości internetu. To o 45% więcej niż w roku poprzednim.

W ramach raportu przygotowano trzy rankingi: ogólny, światłowodowy (FTTH) oraz mobilny. O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (download) za cały 2020 rok.

Inea najszybsza w rankingu ogólnym i światłowodowym

Ranking ogólny oparty jest na testach wykonywanych w aplikacji webowej na stronie SpeedTest.pl. To najpopularniejsza metoda pomiaru w 2020 roku. Wykonano w ten sposób blisko 37 mln testów.

Wielkopolski operator Inea, zwycięzca rankingu ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 144,8 Mb/s, wyprzedza UPC Polska, który z wynikiem 137 Mb/s jest jednocześnie najszybszą spośród sieci ogólnopolskich. Podium zamyka łódzka Toya z downloadem bliskim 122 Mb/s, a tuż za podium plasuje się Vectra z wynikiem prawie 108 Mb/s. Miesięczne statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w 2020 roku przedstawia poniższy wykres.

Najwyższą prędkość wysyłania danych (upload) również osiągnęła Inea. Prędkość 145,5 Mb/s jest nawet wyższa od prędkości pobierania tego operatora. Wynika to z dużego udziału klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. Wśród operatorów z największymi prędkościami wysyłania danych znajdują się również Toya, Vectra oraz Orange.


Kolejność operatorów dla opóźnień (ping) jest nieco inna, z wiodącą Ineą (11 ms), a następnie Toyą (13 ms) i UPC (18 ms).

Największymi przyrostami procentowymi prędkości pobierania względem 2019 roku mogą pochwalić się kolejno Netia (+64%, do 61,9 Mb/s), Multimedia (+49%, do 69,2 Mb/s) i Orange (+39%, do 70,2 Mb/s), a w przypadku prędkości wysyłania – Orange (prawie dwukrotne przyspieszenie, do 26,1 Mb/s), Vectra (+72%, do 26,3 Mb/s) oraz Netia i Multimedia (w obu przypadkach ok. +50%, odpowiednio do 23,4 i 13,6 Mb/s).

Częścią rankingu ogólnego jest ranking dostawców światłowodu (FTTH), który jeśli chodzi o 2020 rok powstał na podstawie blisko 1,9 mln testów zrealizowanych w II półroczu 2020 roku za pomocą aplikacji webowej SpeedTest.pl.

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Inea, której klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością na poziomie 179,4 Mb/s. Kolejne miejsca należą do Netii (163,4 Mb/s) i Orange (160,5 Mb/s). Generalnie wyniki w trójce ISP, którzy tworzą ten ranking, są bardzo zbliżone do siebie, łącznie z bardzo niskim opóźnieniem na poziomie 10-14 ms. Jedyną znaczną różnicą jest kilkukrotnie wyższy upload w przypadku Inei w stosunku do pozostałych dostawców.


T-Mobile liderem wśród dostawców internetu mobilnego

Ranking mobilny bazuje na blisko 3 mln pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach mobilnych. Pomimo pandemii i związanego z tym wzrostu ruchu, w całej kategorii widoczny jest przyrost prędkości pobierania i wysyłania danych oraz zmniejszenie opóźnień.

Rok 2020 nie przyniósł zmian w pozycjach poszczególnych operatorów. Koszulkę lidera, dostawcy najszybszego internetu mobilnego za 2020 rok, utrzymał T-Mobile ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 30,5 Mb/s, choć blisko jest Orange z wynikiem 29,6 Mb/s, który przez 3 miesiące wyprzedzał rywala. Kolejne pozycje zajmują Play i Plus.W połowie 2020 roku na platformie SpeedTest.pl odnotowano pierwsze testy 5G w Polsce w sieciach komercyjnych. Stanowią one jeszcze niewielki udział w całości testów mobilnych, a liderem w tej kategorii jest Plus ze średnią prędkością pobierania 199 Mb/s, co daje wynik ponad 7-krotnie wyższy od średniej w kategorii mobilnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szybszy internet stacjonarny i mobilny w Polsce w 2020 r., na czele Inea i T-Mobile

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl