SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Internet w Kielcach w technologii bezprzewodowej

W Kielcach rusza stacja bazowa radiowego dostępu do Internetu, zainstalowana w ramach projektu 'e-świętokrzyskie - budowa sieci radiowej' realizowanego przez NASK.

Uruchomienie stacji umożliwia świadczenie usług bezprzewodowego dostępu do Internetu dla mieszkańców Kielc i okolic w promieniu do 25 km.

Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do Internetu w regionie świętokrzyskim zostały rozpoczęte w 2002 roku przez grupę inicjatywną, w skład której na początku weszły: Politechnika Świętokrzyska, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - NASK. Do grupy tej wkrótce dołączyli przedstawiciele jednostek samorządowych województwa, tworząc pierwsze „konsorcjum” przygotowujące podstawy projektu. W pracach uczestniczyli m.in. przedstawiciele świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Kielce, Starostwa Powiatowego, Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, Policji oraz przedstawiciele jednostek samorządowych różnych szczebli.

W rezultacie wspólnych działań powstał projekt „e-świętokrzyskie” składający się z trzech uzupełniających się części. Pierwsza z nich, której beneficjentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, nosi nazwę „e-świętokrzyskie - budowa infrastruktury informatycznej”. Druga to „e-świętokrzyskie - rozbudowa Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi” - jej beneficjentem jest Politechnika Świętokrzyska. Beneficjentem trzeciego projektu pod nazwą „e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” jest NASK.

Projekty te zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w grudniu 2004 roku Uchwałą Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Kwota dofinansowania przeznaczona na budowę społeczeństwa informacyjnego w województwie świętokrzyskim (około 2.5 mln Euro) sprawiła, że nie było możliwe zrealizowanie programu „e-świętokrzyskie” w pełnym zakresie, a projektu „e-świętokrzyskie – budowa sieci radiowej” pokrywającego swoim zasięgiem całe województwo. Dobiegający obecnie końca projekt, w ramach którego NASK instaluje stacje bazowe w sześciu miastach województwa (w Kielcach, Końskich, Jędrzejowie, Grzybowie, Ostrowcu Świętokrzyskim i Sandomierzu), zapewnia dostęp do Internetu na obszarze 64 proc. powierzchni regionu. Szczególnie ważną informacją dla mieszkańców województwa jest to, że w zakresie działania sieci radiowej budowanej przez NASK znajdują się tereny zaliczane do słabiej zurbanizowanych, gdzie często nie dociera infrastruktura innych operatorów.

Projekt ten zapewnia podłączenie do Internetu z odpowiednią jakością i co najważniejsze - za rozsądną cenę. Jest inwestycją w przyszłość, w młodzież i dzieci, dla których dostęp do Internetu jest przepustką do lepszego życia, do wiedzy, pozwala funkcjonować we współczesnym społeczeństwie informacyjnym. Dla firm dostęp do Internetu jest obecnie absolutną koniecznością. Pozwala na dużo tańsze zakupy, na sprzedaż swoich produktów, na zdobywanie nowych zamówień. Pozwala działać na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Wreszcie sprawnie działająca administracja czy skuteczna edukacja wymaga podłączenia do Internetu. Projekt e-świętokrzyskie ma to zapewnić. Dzięki zastosowaniu techniki radiowej dostęp do sieci uzyskają mieszkańcy tych części województwa, gdzie Internet jeszcze nie dociera. Dzięki dofinansowaniu przez Unię Europejską ceny usług obliczane kosztowo będą konkurencyjne.
Kielce to już siódme miasto, po Warszawie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie i Poznaniu, w którym NASK zastosował technologię bezprzewodową do rozwoju usług telekomunikacyjnych, wykorzystując koncesjonowane pasmo radiowe 3,6-3,8 GHz.
Radiowa stacja bazowa w Kielcach jest kolejną już uruchomioną stacją NASK w województwie świętokrzyskim. Zgodnie z założeniami projektu do końca tego roku zostaną uruchomione wszystkie stacje - przy założeniu, że dopisze pogoda, która umożliwi prowadzenie prac instalacyjnych na wysokich obiektach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internet w Kielcach w technologii bezprzewodowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl