SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W serwisie do tworzenia CV subskrypcja zamiast jednej opłaty. UOKiK stawia zarzuty

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił  zarzuty spółce Bold LLC, operatorowi serwisu Interviewme.pl oferującego narzędzie do tworzenia CV i listów motywacyjnych. Firmie grozi kara wynosząca do 10 proc. rocznych przychodów.

Według ustaleń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby korzystające z Interviewme.pl nnie wiedzą, że darmowe opcje portalu są ograniczone. Gdy wygenerowane przez użytkownika dokumenty są gotowe, okazuje się, że za ich wykorzystanie (pobranie i możliwość wydruku trzeba zapłacić).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W serwisie są dwie opcje: 14 dni za prawie 6 zł bądź kwartał za 79,90 zł. Natomiast informacja, że subskrypcja zostanie automatycznie odnowiona na kolejny okres, jest zapisana mniej widocznym, drobniejszym i jaśniejszym drukiem na szarym tle. Ponadto w wariancie 14-dniowym subskrypcja jest prolongowana na dłużej: na 28 dni za 59,90 zł.

Według skarg otrzymany przez UOKiK sposób prezentacji tych informacji nie jest dla konsumentów jasny. Wiele osób było zaskoczonych, że musi zapłacić prawie 6 zł za 14-dniowy dostęp, a następnie z ich konta regularnie są pobierane pieniądze, w dodatku w dużo wyższej kwocie. - Zastosowany rozmiar i kolor czcionki podczas informowania o subskrypcyjnej opłacie nie przyciąga uwagi odbiorcy. Sama usługa stworzenia CV również nie nasuwa skojarzeń, że opłata będzie cykliczna - podkreślił regulator w komunikacie.

W sygnałach od konsumentów czytamy, że firma „podstępnie pobiera comiesięczne opłaty bez wcześniejszego czytelnego podania informacji o tym, że automatycznie zostanie włączona subskrypcja”. Inna konsumentka pisze: „Dokonałam zakupu jednorazowego. Bo taką opcję chciałam i taką mieliście na stronie. I na pewno nie godziłam się na automatyczne przedłużanie subskrypcji”.

Zarzuty prezesa UOKiK wobec operatora Interviewme.pl

Prezes UOKiK postawił spółce Bold LLC, operatorowi Interviewme.pl, zarzuty nieprzekazywania istotnych informacji we właściwym czasie w sposób jasny i jednoznaczny. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, firmie grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.

- Konsument, który poświęcił czas na przygotowanie dokumentu, nie chcąc tracić wykonanej pracy, może ostatecznie zdecydować się na poniesienie niezbędnych kosztów. Zwłaszcza jeśli myśli, że opłata jest jednorazowa. Spółka BOLD LCC mogła celowo tak skonstruować serwis interviewme.pl, żeby utrudnić dostęp do niektórych informacji. Tymczasem kwestie ceny oraz zasad płatności, powinny być wyraźnie komunikowane od początku informowania o usłudze, żeby konsument mógł podjąć świadomą decyzję, czy chce z niej skorzystać - komentuje Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Dołącz do dyskusji: W serwisie do tworzenia CV subskrypcja zamiast jednej opłaty. UOKiK stawia zarzuty

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
OP
I w praktyce firma będzie przez lata odwoływać się i dalej prowadzić podobne biznesy.
Chory kraj :-(

Jakie są skutki np. słynnej firmy, która sprzedawała lipne panele i wydzwaniała do milionów Polaków? Działa sobie w najlepsze pod inną nazwą.
odpowiedź