SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inwestorzy i dziennikarze chcą zablokować przejęcie „Le Monde” przez Daniela Křetínskýego

Grupa złożona z inwestorów, wydawców i dziennikarzy francuskiego dziennika „Le Monde” zamierza zablokować możliwość przejęcia tytułu przez czeskiego miliardera Daniela Křetínskýego. Obecnie biznesmen ma mniejszościowy udział w „Le Monde”, nie jest jednak wykluczone wykupienie przez niego pakietu kontrolnego nad dziennikiem.

Daniel Křetínský, fot.: Czech Media Invest Article

Jesienią ub.r. Daniel Křetínský za nieujawnioną kwotę przejął 49 proc. udziałów w „Le Monde”, jednym z najbardziej opiniotwórczych francuskich dzienników funkcjonującym na rynku od 1944 r.

Transakcja już wówczas budziła kontrowersje, wątpliwości w tej sprawie wyrażał m.in. francuski minister kultury obawiający się przejmowania zbyt dużych części krajowych mediów przez zagranicznych inwestorów.

Teraz jak poinformował „Financial Times” grupa złożona z inwestorów, dziennikarzy oraz wydawcy „Le Monde” zakończyła negocjacje, które mają na celu zablokowanie ewentualnego przejęcia pełnej kontroli nad tytułem przez czeskiego biznesmena i miliardera.

Według „FT” obecni właściciele większościowego pakietu w „Le Monde” nie zamierzają pozbywać się swoich udziałów w gazecie, jednak Křetínský ma potencjalne prawo do nabycia kolejnych części firmy. Dlatego wspomniana grupa zamierza doprowadzić do zawarcia umowy, zgodnie z którą obecni udziałowcy „Le Monde” musieliby wyrazić zgodę na pojawienie się kolejnych inwestorów lub zablokować ewentualny wykup udziałów przez konkretne osoby.

W rozmowie z „FT” dziennikarze „Le Monde” podkreślają, że ich działania prewencyjne związane ze strukturą właścicielską w dzienniku nie są wymierzone bezpośrednio w Křetínskýego, chodzi im o zablokowanie możliwości przejęcia kontroli nad tytułem przez jakiegokolwiek jednego właściciela.

Daniel Křetínský jest szefem koncernu medialnego Czech Media Invest, a także właścicielem holdingu energetycznego EPH (ma 94 proc. jego udziałów). Dwa lata temu 31 proc. udziałów spółki zależnej EPH odpowiadającej za infrastrukturę sprzedał grupie inwestorów za 1,6 mld dol. „Forbes” w ub.r. wycenił majątek Křetínskiego na 2,6 mld dol.

Czeski biznesmen od dłuższego czasu inwestuje środki na francuskim rynku mediów. Przejął tygodniki „Marianne", „Ici Paris" i „France Dimanche", francuskie wydanie magazynu „Elle" oraz „Tele 7 Jours".

W Polsce Czech Media Invest jesienią ub.r. kupił Grupę Eurozet, do której należy m.in. Radio Zet. W lutym br. ogłoszono że nowym właścicielem Eurozetu staną się Agora oraz czeska spółka SFS Ventures, obecnie jednak transakcję tę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inwestorzy i dziennikarze chcą zablokować przejęcie „Le Monde” przez Daniela Křetínskýego

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zdumiony
To kapitał ma (we Francji) narodowość?!!! Co na to nasi "wybitni eksperci"?
3 0
odpowiedź
User
kl
Media w swiecie tzw zachodni moga nalezec tylko do jednej opcji zeby sprzedawac propgande dla calych społczenstw i swioch celow pod róznymi nazwami i kreować im rzeczywistosc inaczej jak zaczna same myślec może byc problem
1 0
odpowiedź