SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Inwestorzy pozywają adidasa. Opłakane skutki zerwania współpracy z Kanye Westem

Grupa inwestorów pozwała niemieckiego giganta odzieżowego adidas za to, że nie przestrzegła akcjonariuszy przed antysemickimi uwagami i "ekstremalnymi zachowaniami" Kanye Westa. Spółka miała do niedawna lukratywny kontakt ze skompromitowanym muzykiem.

Article

Grupa akcjonariuszy złożyła w piątek 28 kwietnia pozew zbiorowy przeciwko adidasowi. Zarzucają firmie, że latami wiedziała i ukrywała przed inwestorami swoją wiedzę o antysemickich poglądach i obraźliwych zachowaniach Ye, rapera znanego wcześniej jako Kanye West. W szokujących opinię publiczną wypowiedziach upadły gwiazdor negował Holokaust, wyrażał sympatię do Adolfa Hitlera, a także wyznał, że "kocha" nazistów.

Niemiecka marka sportowa zerwała kontrakt z Westem pod koniec października ubiegłego roku. "Adidas nie będzie tolerował antysemityzmu ani żadnego innego rodzaju mowy nienawiści" - przekazała marka we oświadczeniu. "Ostatnie komentarze i działania Ye były nie do przyjęcia, są nienawistne i niebezpieczne, a także naruszają wartości firmy, takie jak różnorodność i integracja, wzajemny szacunek i sprawiedliwość" - dodano.

Artysta posługujący się pseudonimem Ye od 2009 roku sygnował swoim nazwiskiem markę adidas Yeezy, przynoszącą koncernowi krocie zyski. Już w pierwszym kwartale po zerwaniu umowy adidas stracił 250 mln euro.

Wyniki finansowe firmy za 2022 rok okazały się katastrofalne. Ubiegłoroczny zysk netto Adidasa zmniejszył się aż o 83 procent - do 254 milionów euro. Z tego powodu dywidenda za 2022 rok została obniżona do 70 centów (w 2021 wynosiła ona 3,30 euro).

„Adidas mocno odczuł finansowo zakończenie współpracy z kontrowersyjnym raperem Kanye Westem, którego marka butów Yeezy przynosiła niemieckiej firmie wysokie zyski, liczone w miliardach” – zauważył „Manager Magazine”.

Inwestorzy pozywają adidas     

W pozwie złożonym w sądzie w Oregonie prawnicy akcjonariuszy twierdzą, że Adidas był świadomy potencjalnych szkód, jakie mogą wypłynąć ze współpracy niemieckiej firmy z Ye. Przywołano na dowód incydent z 2018 roku, kiedy to West zasugerował, że niewolnictwo było "wyborem" i doniesienia o Ye wygłaszającym antysemickie komentarze przed pracownikami Adidasa. W pozwie wymienieni są personalnie dyrektor finansowy Adidasa Harm Ohlmeyer i były dyrektor generalny firmy Kasper Rørsted.

"Zdecydowanie odrzucamy te bezpodstawne roszczenia i podejmiemy wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo się przed nimi bronić" - napisała w oświadczeniu dla mediów rzeczniczka prasowa Adidasa Claudia Lange.

Dołącz do dyskusji: Inwestorzy pozywają adidasa. Opłakane skutki zerwania współpracy z Kanye Westem

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AT
No cóż, promowanie antysemity przez niemiecką markę... trudno by nie odstąpili od tego.
odpowiedź
User
Helmut Klopp
Powinni go porządnie natrzeć czøsnkìem.
odpowiedź