SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Polsce wyniosły w III kw. br. 864 mln euro, zaś od początku roku sięgnęły 1,82 mld euro, podała firma Cushman & Wakefield. W całej Europie Środkowej inwestycje te wzrosły w III kw. do 2,32 mld euro z 706 mln euro w II kw.

fot. Hossa

fot. Hossa

"Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych Cushman & Wakefield wynika, że nadal wyraźnie wzrasta aktywność inwestycyjna na rynku nieruchomości w Europie Środkowej. (…) Od początku roku wolumen transakcji inwestycyjnych w tym regionie wyniósł 4,61 mld euro. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost z poziomu 1,95 mld euro odnotowanego w tym samym okresie 2010 roku" - głosi komunikat.

"Zważywszy na ilość transakcji inwestycyjnych, które mogą zostać sfinalizowane w czwartym kwartale, wolumen inwestycji do końca bieżącego roku może wynieść 6 mld euro" - prognozuje Cushman & Wakefield.

Firma podkreśla, że w III kw. br. wolumeny transakcji wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem na wszystkich rynkach, ale największy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotowano w Czechach (1,18 mld euro).

"Wartość inwestycji na rynku czeskim była wyższa niż w Polsce, gdzie w trzecim kwartale 2011 r. zainwestowano 864 mln euro. Przy wzroście inwestycji od początku roku do 1,9 mld euro Czechy stały się najważniejszym rynkiem w Europie Środkowej, wyprzedzając pod tym względem Polskę (1,82 mld euro). Jednak wolumen transakcji w przygotowaniu pozwala przypuszczać, że w czwartym kwartale Polska odzyska dominującą pozycję w regionie" - napisano w komunikacie.

W trzecim kwartale 2011 r. wartość inwestycji na Węgrzech wyniosła 197 mln euro, czyli tyle samo, co w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku. Natomiast wolumen transakcji na rumuńskim i słowackim rynku inwestycyjnym w trzecim kwartale br. nie przekroczył 100 mln euro, podała także firma.

"W trzecim kwartale 2011 r. sektor nieruchomości handlowych cieszył się większym zainteresowaniem wśród inwestorów niż sektor biurowy. Tendencja ta utrzyma się do końca roku, ale różnice w poziomie aktywności inwestycyjnej na rynkach tych dwóch kategorii aktywów nie będą tak duże jak w poprzednich latach" - czytamy dalej w materiale.

Od początku roku wolumen transakcji inwestycyjnych w sektorze handlowym wyniósł 1,88 mld euro, natomiast na rynku biurowym osiągnął poziom 1,70 mld euro. W dalszym ciągu wzrasta zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowo-logistycznym, o czym świadczy wartość inwestycji od początku roku (641 mln euro). Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku zainwestowano na tym rynku 205 mln euro.

"Silny popyt wśród inwestorów w całym regionie Europy Środkowej spowodował spadek stóp kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości pomimo stosunkowo dużej podaży na większości rynków. Stopy kapitalizacji w szczególności dla najlepszych centrów handlowych zmniejszyły się do poziomu poniżej 6%, natomiast dla nieruchomości biurowych wynoszą nieznacznie powyżej tego poziomu" - konkluduje Cushman & Wakefield.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inwestycje w nieruchomości komercyjne w Polsce

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
katia
Czytałem, że wiele kolejnych firm ma w przyszłym roku inwestować w magazyny. Nie wiem dokładnie o jakich kwotach mówimy, ale z raportów Jartomu wynika, że wzrosty będą znaczące. Ciekaw jestem jak to wszystko przełoży się na ceny.
8 8
odpowiedź
User
Milena
ja także czytałam kilka artykułów na temat inwestowania w hale i magazyny i z ciekawości zajrzałam na stronkę jartom..szczerze się zdziwiłam, że za taką niską cenę można dostać hale..jak ktoś ma kasę to dobry czas na tego rodzaje inwestycje
8 8
odpowiedź
User
kamels
Że co? Za tak niską cenę można dostać halę? Ty jesteś jakimś dzieciakiem? Hale stoją po kilka milionów. To dla ciebie mało? Owszem, wyceny są rekordowo niskie, można zrobić dobry interes, ale daleki jestem od stwierdzenia, że hale są tanie!
8 8
odpowiedź
User
miltor
Przecież Jartom ma w tym momencie wolną halę w SSE w Bieruniu, a to tylko przykład. Rynek to teraz podaż, i mały popyt. Kiedy na tym samym rynku pojawi się sensowny kapitał, to powinno dojść do poważnych zmian, wtedy popyt powinien ruszyć, no i ceny będą skakać.
8 8
odpowiedź
User
barbo
Zdecydowanie najlepiej można zarobić w nieruchomościach magazynowych, ale tutaj branża wymaga milionów złotych na wejście. JARTOM ma wiele wolnych hal, ale rynek też czeka na kolejne przejęcia. W zasadzie wszystko zależy od tego jaki kapitał się w najbliższym czasie pojawi na rynku.
8 8
odpowiedź