SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Irena Pręcikowska nową szefową TVP HD, Jerzy Kopański na czele agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych

Kanał TVP HD nie podlega już pod TVP Kultura: od stycznia jego redaktor naczelną jest Irena Pręcikowska, dotychczasowa szefowa agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych w TVP. Z kolei jej stanowisko w agencji objął Jerzy Kopański z TVP3.

Fot. AKPAArticle

Powodem zmian - jak ustalił portal Wirtualnemedia.pl - jest nowa strategia Telewizji Polskiej, polegająca na wzmocnieniu kanału TVP HD. Irena Pręcikowska będzie odpowiedzialna za przygotowanie w ciągu najbliższych kilku tygodni nową strategię rozwoju tego kanału.

Nowa redaktor naczelna poprzednio, od czerwca 2019 roku, była dyrektorką agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych. Wcześniej pracowała w biurze programowym Telewizji Polskiej. Jest dziennikarzem i reporterem z wieloletnim stażem (głównie w TVP), absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Pełniącym obowiązki szefa agencji agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych został Jerzy Kopański - dziennikarz TVP3, pracujący także w biurze programowym Telewizji Polskiej.

Agencję kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych powołano w TVP w maju 2018 roku w ramach szerszej reformy strukturalnej. Do zadań agencji należy m.in. m.in. nadzór nad programami publicystycznymi i społecznymi w ramówkach anten głównych, a także kreowanie filmów i cykli dokumentalnych. Od początku jednostką kierował Krzysztof Karwowski.

TVP z zyskiem dzięki rekompensacie abonamentowej

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Dołącz do dyskusji: Irena Pręcikowska nową szefową TVP HD, Jerzy Kopański na czele agencji kreacji publicystyki, dokumentu i audycji społecznych

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Magda
Ale jaja, ale jaja!!!! Geniuszka nie dała rady to dostała do zepsucia inną zabawkę, a młody gniewny z nadwagą ale najważniejsze że wierny funfel Matyszkiewicza będzie teraz z zawodu derektorem... Jajcarz z Matiego! Następna będzie
odpowiedź
User
Magda
Ale jaja, ale jaja!!!! Geniuszka nie dała rady to dostała do zepsucia inną zabawkę, a młody gniewny z nadwagą ale najważniejsze że wierny funfel Matyszkiewicza będzie teraz z zawodu derektorem... Jajcarz z Matiego! Następna będzie jego kolejna sekretarka, a co, nie nadaje się? :)
odpowiedź
User
Mikolaj
Przygotuję strategię rozwoju stacji?
odpowiedź