SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W branży IT 70 proc. ofert pracy od małych i średnich firm. Zarobki rosną, średnio 12,5 tys. zł brutto (infografika)

Pracy w IT nie brakuje, a zarobki programistów wciąż rosną i należą do jednych z najwyższych w Polsce. Mediana wynagrodzeń w branży w 2019 r. wyniosła 12,5 tys. zł brutto, ale najlepszym firmy oferowały stawki na poziomie 20 tys. zł, a nawet 30 tys. zł brutto - wynika z raportu portalu No Fluff Jobs.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Programiści i specjaliści IT to w Polsce zawód bardzo dobrze opłacany. W 2019 r. wzrost mediany wynagrodzeń w całej branży IT wyniósł 4 proc. i osiągnął poziom 12,5 tys. brutto bez względu na typ umowy i doświadczenie.

Jednak dynamika wzrostu zależna już była od formy zatrudnienia i stażu, używanej technologii, umiejętności, a nawet miejsca zamieszkania czy dodatkowych benefitów. Najwięcej ofert pracy - ponad 70 proc. - pochodziło od małych i średnich firm.

- Wzrost wynagrodzeń wydaje się mały, bo wynosi ok. 4 proc., ale to znak, że wciąż nie osiągnięto maksimum w wysokości oferowanej płacy. Firmy obecnie najczęściej szukają specjalistów z kilkuletnim doświadczeniem. W swoich zespołach najchętniej widzieliby midów i seniorów związanych z backendem, którzy mogą pochwalić się dobrą znajomością Javy. To właśnie do tej grupy skierowane jest co trzecie ogłoszenie w serwisie No Fluff Jobs - stwierdził Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Pracodawcy z branży IT wolą B2B od etatów

Pracodawcy najchętniej zatrudniają programistów na umowach B2B - taka forma współpracy w 2019 r. proponowana była aż w 60 proc. ogłoszeń. Także wzrost mediany wynagrodzeń był tu wyższy niż w przypadku umowy o pracę i wyniósł 10 proc. Mediana najniższych wynagrodzeń w B2B wyniosła 11 tys. zł, a najwyższych - 16 tys. zł na fakturę. Na umowie o pracę było to odpowiednio 8 tys. zł i 13 tys. zł brutto. Jeszcze mniej mogli zarobić pracownicy interesujący się innymi formami umów.


Programiści z doświadczeniem i znający Javę mogą przebierać w ofertach

Na rynku jedna reguła od kilku lat pozostaje niezmienna: programiści, którzy mają kilka lat doświadczenia w branży, a do tego dobrze znają Javę, mogą przebierać w ofertach. Specjaliści w tej kategorii w 2019 r. mogli liczyć na zarobki na poziomie 15 tys. zł na B2B (na fakturę) lub 12 tys. zł brutto na umowie o pracę. Podobne zarobki osiągnęli programiści .NET. Więcej od nich w minionym roku mogli zarobić specjaliści Big Data - odpowiednio ich mediana zarobków wyniosła na B2B 17 tys. zł, a na etacie - 14,3 tys. zł brutto.

Jeśli chodzi o obszary pracy, to pracodawcy najchętniej szukali specjalistów w obszarze backend - tu 70 proc. ofert pracy skierowanych było do programistów Java. Z roku na rok rośnie też zapotrzebowanie na fullstacków, którzy łączą w sobie umiejętności z backendu i frontendu. Liczba ogłoszeń w tym obszarze wzrosła w 2019 r. o 15 proc. w porównaniu z 2018 r.

Najwięcej pracy dla midów

Patrząc na całą branżę IT, ponad 50 proc. ofert pracy skierowanych jest do osób ze średnim stażem i doświadczeniem, określanych w branży jako midzi. Niespełna 37 proc. ogłoszeń dotyczyło zatrudnienia seniorów. Najmniej ofert pracy, niezależnie od obszaru (backend, fronted, fullstack czy mobile), skierowanych było do juniorów - tylko nieco ponad 12 proc., choć na każde ogłoszenie aplikowało ich najwięcej, bo średnio ok. 40 osób.


- Ofert było mało, bo firmy, jeśli już szukały juniorów, to tych gwarantujących jakość. Na największe zarobki mogli liczyć ci, którzy specjalizują się w Angularze, C++ oraz Node. W przypadku umowy B2B najwyższe stawki oferowane były początkującym programistom ze znajomością Node'a oraz Kotlina - powiedziała Magdalena Gawłowska-Bujok, założycielka i COO No Fluff Jobs.

Wśród najmłodszych stażem programistów dominującą formą zatrudnienia była umowa o pracę, którą oferowało w 2019 r. prawie 44 proc. pracodawców. Mediana wynagrodzeń oferowanych juniorom wyniosła od 4 tys. do 7 tys. zł. Umowa cywilnoprawna była proponowana 5 razy częściej juniorom niż midom i seniorom. Wśród topowych technologii w tej grupie wiekowej dominowały JavaScript, Java oraz React.Najwięcej można zarobić w największych ośrodkach IT

W 2019 r. największe ośrodki IT były także najlepszymi lokalizacjami do pracy. W Warszawie można było zarobić średnio ponad 14,5 tys. zł na B2B lub 12 tys. zł brutto na umowie o pracę. Podobnie było w Krakowie, który zajął drugie miejsce - programiści mogli tu odpowiednio zarobić 14,5 tys. zł na B2B i 12 tys. zł brutto na etacie.

Ale i tu dały o sobie znać trendy wymienione wyżej - midzi i seniorzy zarabiają więcej w dużych miastach. Junior w Warszawie otrzymał w 2019 r. o 67 proc. niższe wynagrodzenie niż senior. Bardzo dobre zarobki były również oferowane specjalistom pracującym zdalnie - średnio mogli oni zarobić ponad 13,7 tys. zł na B2B lub 11,5 tys. zł brutto w przypadku umowy o pracę.

Pracodawcy zachęcają benefitami, wśród nich darmowa kawa

w 2019 r. pracodawcy w IT na każdym kroku kusili kandydatów benefitami. W blisko 75 proc. ofert pracy pojawiła się prywatna opieka medyczna. Na drugim miejscu była karta sportowa - oferowało ją 67 proc. firm. Ponad połowa ogłoszeń zawierała też informacje o możliwości udziału w międzynarodowych projektach, budżecie szkoleniowym czy pracy w małych zespołach. Warto tu też wspomnieć o darmowej kawie - w 85 proc. ogłoszeń rekruterzy wskazują ją jako udogodnienie w miejscu pracy.

Benefity bardziej cenią sobie juniorzy. Bardziej doświadczeni pracownicy częściej odpowiadają na ogłoszenia, które oferują pracę przy międzynarodowych projektach. Ważną rzeczą, która cenią sobie przyszli pracodawcy, jest znajomość języka angielskiego - takie wymagania w 2019 r. zawierała ponad połowa ofert pracy. Firmy stawiały także na takie aspekty jak umiejętność pracy w zespole, proaktywność czy krytyczne myślenie. To pokazuje, że nawet w branży IT tzw. kompetencje miękkie się liczą i bez nich uzyskanie dobrej posady może okazać się niemożliwe.

Raport No Fluff Jobs powstał na bazie analizy 9253 unikalnych ofert pracy, zamieszczonych w serwisie No Fluff Jobs między 1 stycznia a 31 grudnia 2019 r. Unikalne oferty to takie, którym nie były liczone ponowne emisje ani emisje w wielu lokalizacjach. Wszystkie podane wynagrodzenia to mediany zarobków, pojawiające się w ofertach pracy. W sytuacji kiedy podane są widełki, są to mediany dolnych oraz górnych zarobków z ofert pracy. W sytuacji kiedy podana jest jedna wartość, jest to średnia arytmetyczna mediany dolnych oraz górnych zarobków z ofert pracy. Minimalne wynagrodzenie to mediana najniższych wynagrodzeń z widełek podawanych przez pracodawców. Maksymalne wynagrodzenie to mediana najwyższych wynagrodzeń z widełek podawanych przez pracodawców. W przypadku umowy o pracę podana wartość jest wynagrodzeniem brutto.

Dołącz do dyskusji: W branży IT 70 proc. ofert pracy od małych i średnich firm. Zarobki rosną, średnio 12,5 tys. zł brutto (infografika)

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Telkospec
To dotyczy tylko branży informatycznej czyli "I", w branży telekomunikacyjnej czyli "T" mozna te kwoty podzielic przez 3, w nielicznych przypadkach przez 2.
odpowiedź
User
septem
Branża IT to nie tylko programiści jak to sugeruje ten artykuł...
odpowiedź