SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

ITI przejmie Legię?

UOKiK zgodził się na przejęcie przez ITI kontroli nad Legią

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Cezary Banasiński wydał zgodę na przejęcie przez ITI Holdings kontroli nad spółką Klub Piłkarski Legia Warszawa. ITI Holdings zgłosił 19 grudnia 2003 roku wniosek o wyrażenie przez Prezesa UOKiK zgody na nabycie 80 proc. udziałów spółki Klub Piłkarski Legia Warszawa. Dzięki temu, ITI przejął bezpośrednią kontrolę nad przedsiębiorstwem.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów uczestniczące w transakcji firmy miały obowiązek zgłosić ją Prezesowi UOKiK, gdyż łączny ich obrót przekroczył równowartość 50 mln euro.

W toku postępowania, Prezes Urzędu ustalił, że w koncentracji nie można wyodrębnić rynków wspólnych, czyli takich, na których działaliby obaj uczestniczący w transakcji przedsiębiorcy (ITI prowadzi przede wszystkim działalność na rynku mediów, zaś Klub Piłkarski Legia Warszawa organizuje rozgrywki sportowe). Jedynym, rozpatrywanym w toku postępowania był rynek sprzedaży praw medialnych do transmisji rozgrywek ligowych. W toku postępowania ITI zaznaczył jednak, że prawa medialne do transmisji rozgrywek ligowych, są przekazywane nadawcom (obecnie Canal+) za pośrednictwem Polskiego Związku Piłki Nożnej. PZPN zawiera ramową umowę z Canal +, a następnie przekazuje część wpływów poszczególnym klubom piłkarskim (w tym także Legii Warszawa).

Prezes UOKiK uznał, że w wyniku transakcji nastąpi wyłącznie zmiana właściciela Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa - dotychczasowa kontrola sprawowana przez POL-MOT Holding zostanie przejęta przez ITI Holdings. Rezultatem koncentracji będzie przy tym przejęcie przez ITI już istniejącej pozycji rynkowej Klubu Piłkarskiego Legia Warszawa.

W ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie dojdzie tym samym do powstania lub umocnienia pozycji dominującej na ww. rynku, a konkurencja na nim nie zostanie istotnie ograniczona.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ITI przejmie Legię?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl