SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Izrael nie sprzeda Polsce Pegasusa

Władze Izraela ograniczyły listę państw, do których sprzedają narzędzia służące do inwigilacji i cyberataków, w tym systemu szpiegowskiego Pegasus. Na liście potencjalnych kupców brakuje Polski i Węgier.

Article

Jak informują izraelskie media, lista państw mogących kupować od tego kraju specjalistyczne narzędzia szpiegowskie zmniejszyła się ze 102 do 37.

Z wykazu usunięto państwa, które Izrael uznał za reżimy autorytarne - w tym Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Maroko, Meksyk. Na tej liście tej znalazły się także Polska i Węgry.

Według lokalnej gazety "Calcalist", do podjęcia tych działań zmusili Izrael sojusznicy. Systemy takie jak Pegasus dalej mogą kupować: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Islandia, Indie, Irlandia, Włochy, Japonia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Nowe Zelandia, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Korea Południowa, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Wielka Brytania i USA.

Apple pozywa twórców Pegasusa

Apple złożył do sądu pozew przeciwko firmie technologicznej NSO Group - producentowi i operatorowi szpiegowskiego systemu Pegasus. Koncern oskarża NSO o inwigilowanie użytkowników iPhone’ów, domaga się blokady wykorzystywania urządzeń Apple przez twórców Pegasusa i stosownego zadośćuczynienia.

Producent iPhonów wnosi o wydanie stałego zakazu korzystania przez NSO Group z jakiegokolwiek oprogramowania, usług lub urządzeń producenta. Według Apple NSO Group tworzy wyrafinowaną, sponsorowaną przez państwo technologię inwigilacji, która umożliwia jej wykorzystywanie wysoce ukierunkowanego oprogramowania szpiegowskiego do inwigilowania swoich ofiar. Ataki te są skierowane tylko na małą liczbę użytkowników i dotykają ludzi na wielu platformach, w tym iOS i Android. Apple zaznacza, że naukowcy i dziennikarze publicznie udokumentowali historię nadużyć tego oprogramowania szpiegującego w celu atakowania dziennikarzy, aktywistów, dysydentów, naukowców i urzędników państwowych.

Oprogramowanie Pegasus może pobierać wiadomości, zdjęcia i kontakty ze smartfonów, na których zostanie zainstalowane, a także podsłuchiwać rozmowy telefoniczne. Do tego celu wykorzystuje m.in. SMS-y, komunikator WhatsApp oraz aplikację iMessages w systemie iOS.

System Pegasus miał także inwigilować najbogatszego człowieka na świecie, Jeffa Bezosa.

W lipcu tego roku 17 redakcji wspólnie opublikowało właśnie wyniki dziennikarskiego śledztwa analizującego listę 50 tys. numerów telefonów, które klienci NSO Group mogli wybrać do nadzorowania poprzez oprogramowanie Pegasus. Sprawdzono, że były na niej telefonyco najmniej 600 polityków, 85 działaczy na rzecz praw człowieka oraz 180 dziennikarzy, m.in. korespondentów zagranicznych dzienników „The Wall Street Journal” i „El Pais”, telewizji CNN i France 24 oraz agencji AFP, Reuters i Associated Press.

Klientami izraelskiej NSO Group, którzy zlecali śledzenie konkretnych numerów, były rządy co najmniej 10 państw, w tym Azerbejdżanu, Kazachstanu, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Węgier, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dołącz do dyskusji: Izrael nie sprzeda Polsce Pegasusa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wrak aneksu z likwidacji wsi
Mariusz K. sie obsr@
odpowiedź
User
om
Ludziki, ludzie. to są nieoficjalne ustalenia. Nie wyobrażam sobie, żeby państwo Judei pozwoliło sobie na zmniejszenie sprzedaży. Po cichu, ale skutecznie, też zapłacimy, spokojnie...
odpowiedź