SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Etyki Mediów: TVP Info naruszyło zasady, nie chcąc Jacka Karnowskiego w „Studiu Polska”

W ostatnim wydaniu „Studia Polska” w TVP Info jako przedstawiciel Związku Miast Polskich miał gościć prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Redakcja poprosiła jednak o wyznaczenie innej osoby. Karnowski zawiadomił o tym Radę Etyki Mediów, która oceniła, że pracownicy stacji w oczywisty sposób naruszyli zasady etyki mediów.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, fot. youtubeArticle

Pokazany w TVP Info w minioną sobotę odcinek „Studia Polska” dotyczył działalności samorządów. Do udziału w programie zaproszono przedstawiciela Związku Miast Polskich. Organizacja zdecydowała, że będzie ją reprezentował Jacek Karnowski, członek jej zarządu, a zarazem prezydent Sopotu.

Redakcja „Studia Polska” nie chciała jednak, żeby Karnowski wziął udział w programie. W sobotę rano Dariusz Małecki z zespołu redakcyjnego w mailu do rzeczniczki prasowej Związku Miast Polskich poprosił o wyznaczenie innej osoby do programu. - W związku z obraźliwymi wypowiedziami prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego wobec dziennikarzy TVP i samej stacji, za której Pan Prezydent nie przeprosił - uzasadnił.

Przypomnijmy, że we wrześniu ub.r. dziennikarz TVP Gdańsk Jakub Świderski (wcześniej radny Sopotu, skazany za naruszenie dóbr osobistych Karnowskiego w rysunku satyrycznym) poskarżył się do Rzecznika Praw Obywatelskich, że prezydent Sopotu polecił pracownikom instytucji samorządowych, żeby nie udzielali mu żadnych informacji. Karnowski wielokrotnie mocno krytykował Telewizję Polską. W marcu br. podczas spotkania z mieszkańcami na pytanie dziennikarza TVP Gdańsk o wycinkę drzew odpowiedział: „Pan jest dziennikarzem telewizji reżimowej, jest to telewizja tendencyjna”.

Po tym, jak nie dopuszczono go do wystąpienia w „Studiu Polska”, Jacek Karnowski złożył skargę do Rady Etyki Mediów. Stwierdził, że zablokowanie jego udziału w programie to przejaw dyskryminacji. Zaznaczył, że wbrew stwierdzeniom redakcji „Studia Polska” nie obraził żadnego dziennikarza TVP ani samej tej firmy. - Do udziału w programie zostałem delegowany z ramienia Zarządu Związku Miast Polskich, na zaproszenie producenta programu - dodał.

Rada Etyki Mediów: Jacek Karnowski powinien wystąpić w „Studiu Polska”

Rada Etyki Mediów po przeanalizowaniu sprawy oceniła, że redakcja „Studia Polska” naruszyła zasady Karty Etycznej Mediów mówiące o tym, że podstawowe prawa czytelników, widzów, słuchaczy są nadrzędne wobec interesów redakcji, dziennikarzy, wydawców, producentów i nadawców.

- TVP, jako medium publiczne, powinna przestrzegać tej zasady ze szczególną troską. Zdaniem REM dobro odbiorcy, do którego odwołuje się przytoczona zasada, wymaga reprezentowania zaproszonej do udziału w programie telewizyjnym instytucji przez przedstawiciela przez nią właśnie delegowanego, a więc upoważnionego do prezentacji jej stanowiska. Owszem, każda redakcja prasowa, telewizyjna, radiowa, internetowa, każde medium, ma prawo dobierania rozmówców, decydowania, czyjej opinii chce, a czyjej nie chce, wysłuchać. W przypadku programów (audycji, artykułów), których celem jest zapoznanie odbiorców ze stanowiskiem instytucji lub organizacji zainteresowanych przedmiotem debaty, prawo dobierania uczestników kończy się jednak na wskazaniu tych instytucji i organizacji. One już decydują, kto ich stanowisko przedstawi, bo tylko w ich kompetencji leży wybór osoby, która zrobi to najtrafniej - opisała Rada Etyki Mediów w swoim stanowisku.

Z tych względów zdaniem REM nie ma znaczenia, czy przedstawiciele Telewizji Polskiej czują się obrażeni wypowiedziami Jacka Karnowskiego na ich temat. Jeśli do programu zaproszono przedstawiciela Związku Miast Polskich, a organizacja wyznaczyła do tego Karnowskiego, powinien on wziął udział w programie.

- Tak więc, zdaniem REM, naruszenie zasad etyki mediów poprzez niedopuszczenie Pana do udziału w programie Studio Polska jest oczywiste - odpowiedziała Rada prezydentowi Sopotu.

TVP Info i Polskie Radio odwoływało zaproszenia dla Michała Szczerby z PO

W marcu br. kilka razy do udziału w programach TVP Info i Polskiego Radia nie dopuszczono posła PO Michała Szczerby. Miał on dyskutować w „Minęła 20” i audycji radiowej Jedynki z innymi politykami oraz być gościem „24 minut”, ale za każdym razem krótko przed emisją odwoływano zaproszenie dla niego.

- Musimy odwołać Pana dzisiejszy udział w programie. Biuro PiS-u podtrzymuje swoją decyzję co do tego, że nie będą z Panem brać udziału w programach - uzasadnił Szczerbie wydawca „Minęła 20”. - Dziś wydawca Radiowa Jedynka poinformował, że nie mogę być w niedzielnej debacie, bo PiS nie wyraża zgody na mój udział - poinformował poseł na Twitterze kilka dni później.

Posłowie PO i Nowoczesnej regularnie krytykują program informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej, zarzucając im manipulacje i stronniczość. Ta druga partia w ub.r. wspólnie z Jackiem Fedorowiczem przygotowała dwa klipy parodiujące „Wiadomości” TVP1. Na przełomie stycznia i lutego br. Nowoczesna mocno krytykowała prowokację Macieja Pawlickiego w „Studiu Polska” polegającą na podaniu fałszywej informacji (zaraz zdementowanej), że Ryszard Petru został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa. Partia złożyła skargę do KRRiT, zapowiedziała bojkot programu i domagała się dymisji prezesa TVP Jacka Kurskiego. Ostatecznie od prowadzenia „Studia Polska” odsunięto Macieja Pawlickiego, zastąpił go Jacek Łęski.

W marcu br. posłanka PO Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała bojkot programów TVP, po tym jak goszcząc w „Kwadransie politycznym” usłyszała od prowadzącego Marka Pyzy sugestię, że jest niestosowne, że Ewa Kopacz sadziła drzewa z innymi politykami PO, bo kojarzy się to z jej nieprawdziwą wypowiedzią o przekopywaniu ziemi na terenie katastrofy smoleńskiej. Kidawa-Błońska złożyła w tej sprawie skargę do KRRiT.

Dołącz do dyskusji: Rada Etyki Mediów: TVP Info naruszyło zasady, nie chcąc Jacka Karnowskiego w „Studiu Polska”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,K
pisowskie kur ................................y
odpowiedź
User
gość
Słuszna decyzja REM, rzecz jednak w tym że oni mają REM w ciężkim poważaniu.
odpowiedź
User
Widz
Do Jarosława Kaczyńskiego! Panie Prezesie, czy nie widzi Pan jak degradowane i po prostu niszczone jest nasze wspólne dobro - Telewizja Publiczna? Półtora roku rządów Jacka Kurskiego w TVP to degrengolada TAI, upadek głównych anten, brak jakichkolwiek świeżych pomysłów, katastrofalny spadek oglądalności i monstrualne zadłużenie spółki. Szalony, nieudolny, ale zakochany w sobie narcyz niszczy to, co Polacy wspólnie budowali od kilkudziesięciu lat. Wiem, że tylko od Pana zależy, kto będzie rządził TVP. Proszę zmienić prezesa. Odpowiedzialność za los TVP spada również na Pana.
odpowiedź