SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT odpowiada na zarzuty Kurskiego ws. „kradzieży streamów TVP”. "Nieznajomość rozległej tematyki medialnej"

Jacek Kurski, członek zarządu, któremu powierzono obowiązki prezesa ocenił, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "godzi się na kradzież streamów TVP" przez usługę WP Pilot. - Być może skrzywienie optyki wynika z nieznajomości rozległej tematyki medialnej obejmującej całość zjawiska, a nie tylko jeden z jej wielu aspektów - odpowiedział na zarzuty Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT.

Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji; fot: Tomasz KiełczewskiArticle

W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” członek zarządu TVP Jacek Kurski (powierzono mu obowiązki prezesa na czas urlopu p.o. Macieja Łopińskiego) stwierdził, że „KRRiT pozwala, aby największy z polskich portali kradł nasz content do naszego streamu” (chodzi o usługę WP Pilot oferowaną przez Wirtualną Polskę – przyp.red.).

- Oni się nawet ogłaszają: Oglądaj mecz Ligii Mistrzów TVP1 u nas”. A nasz content zwiększa klikalność tego portalu, który walczy z dobrą zmianą. I od lat nic nie możemy zrobić. To chore. Jesteśmy okradani z oglądalności, w następstwie tego też z pieniędzy przez złodzieja wymachującego kwitem ze stemplem dobrej zmiany - komentował Jacek Kurski.

Zarzucił także KRRiT bierność w zakresie działań dotyczących badań telemetrycznych oraz „zamrożenie MUX-ów” przez co TVP nie może nadawać w HD na przykład TVP ABC czy TVP3. Dodał, że to „chora” sytuacja na którą zgadza się regulator.

KRRiT: przegrane postępowania sądowe, wspieramy nowe technologie

We wtorek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl swoje oświadczenie. Przewodniczący Witold Kołodziejski tłumaczy w nim, że „konieczność udostępnienia sygnału TVP na platformy wirtualne nie jest wynikiem >>bierności<< KRRiT, ale obowiązującego prawa”.

- TVP wraz z TVN i Polsatem przegrały wszystkie prowadzone w tej sprawie postępowania sądowe. Wspieranie rozwoju nowych technologii jest jednym ze strategicznych celów KRRiT zmierzającym do pluralizacji rynku medialnego i dotarcie do jak najszerszego grona widzów, którzy coraz rzadziej korzystają z tradycyjnych mediów. Opór daje się odczuć ze strony największych nadawców. W szczególnej sytuacji jest nadawca publiczny, którego misyjnym wyzwaniem powinna być jak najszersza dystrybucja swoich programów na różnorodnych platformach - czytamy w piśmie szefa KRRiT.

"Prace nad badaniami telemetrycznymi nabierają impetu"

Odniósł się również do zarzutu „bierności” w zakresie działań dotyczących telemetrii. KRRiT prowadzi prace w tym zakresie od kwietnia 2018 roku, ich celem jest wprowadzenie nowego standardu jednoźródłowego pomiaru radia, telewizji i internetu. Regulator chce ten projekt zrealizować w porozumieniu z rynkiem. - Prace nad wprowadzeniem standardu nowych badań telemetrycznych nabierają impetu. Najważniejsze, że są realizowane w formule dialogu z rynkiem, w którym TVP aktywnie uczestniczy. W ramach projektu, do końca roku będziemy agregować dane z 5 mln dekoderów, przeprowadzimy badania założycielskie na 15 tys. próbie respondentów, testujemy nowe technologie i rozwijamy panel jednoźródłowy. Ukoronowaniem procesu ma być zapowiadana przez nadawców budowa panelu wielkoskalowego. To bardzo duży projekt, który zrewolucjonizuje polskie badania przez co wpłynie na znaczącą pluralizację mediów i życia społecznego - ocenił Witold Kołodziejski.

Szef Krajowej Rady skomentował także zarzuty dotyczące blokowania dostępu do MUX-ów telewizji naziemnej. - Należy zauważyć, że „zamrożenie MUX-ów” nie wynika z działań konkurencji, ani regulatora, lecz z międzynarodowych zobowiązań Polski do uwolnienia pasma częstotliwości na potrzeby sieci 5G. W związku z tym odpowiednie zasoby będą dostępne na potrzeby telewizji naziemnej dopiero w 2022 roku. Warto przypomnieć, że to właśnie KRRiT wprowadza zmianę standardu nadawania NTC z SD na HD. Wynikiem tych zmian jest radykalna poprawa jakości programów naziemnych. Przypominam także, w że ostatnim czasie, wspólnie z UKE, Krajowa Rada umożliwiła TVP testowe emisje programów wysokiej rozdzielczości i ultra wysokiej rozdzielczości 4K, w kilkudziesięciu lokalizacjach pokrywających znaczny obszar kraju – komentuje przewodniczący w swoim oświadczeniu.

"Doradzałbym władzom TVP większą troskę o oddziały terenowe"

Na końcu odnosi się także do uwagi dotyczącej braku dostępu TVP3 do platform satelitarnych. – Trzeba stwierdzić, że jest on dostępny od lat na obu platformach. Poszczególne programy regionalne są na mocy ustawy wyłączone z zasady must carry/must offer , w związku z czym KRRiT wystąpiła do rządu o nowelizację ustawy o RTV. Z mojej strony doradzałbym władzom TVP większą troskę o oddziały terenowe, które obecnie tworzą średnio 2,5 godz. programu na dobę – stwierdza Kołodziejski.

Według niego „KRRiT działa zawsze w granicach prawa, a w sytuacji, gdy stwierdza, że prawo jest niedostosowane, występuje o jego zmianę”. - W ubiegłym roku skierowaliśmy do Ministerstwa Kultury pakiet kilkudziesięciu propozycji poważnych zmian, w tym dotyczących dekoncentracji, który ma być procedowany w najbliższych miesiącach. Wobec powyższego, zarzuty przedstawione w wywiadzie są bezzasadne. Być może skrzywienie optyki wynika z nieznajomości rozległej tematyki medialnej obejmującej całość zjawiska, a nie tylko jeden z jej wielu aspektów – podsumowuje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jacek Kurski nie pierwszy raz krytykuje Wirtualną Polskę i jej usługę WP Pilot. Spór pomiędzy TVP a Wirtualną Polską sięga już maja 2018 roku, kiedy zasada must carry, must offer była różnie interpretowana przez obie strony. Mimo trwającego postępowania sądowego, WP nadawała wtedy sygnał TVP z wyłączeniem transmisji z Mundialu oraz programów meczowych na WP Pilot.

Czytaj więcej: Wygraj 10 tys. dolarów

TVP1 i TVN na czele w I półroczu

Nowym liderem oglądalności w pierwszym półroczu br. została TVP1, która wyprzedziła Polsat, w grupie 16-49 na pierwsze miejsce awansował TVN. Duże wzrosty odnotowały stacje newsowe TVP Info, TVN24 i Polsat News. Największą widownię zgromadziły dziennik „Teleexpress”, finał TCS i serial „M jak miłość”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT odpowiada na zarzuty Kurskiego ws. „kradzieży streamów TVP”. "Nieznajomość rozległej tematyki medialnej"

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zaz
Odezwali się wybitni fachowcy emeryci od rewolucji cyfrowej.
odpowiedź
User
Rz
Bezczelny typ ten Kurski. W publicznej telewizji jak na swoim...
odpowiedź
User
dany
Aha, czyli telewizja publiczna, na którą wszyscy płacimy podatki powinna być dostępna tylko tam gdzie sobie tego życzy pan Kurski? Chyba sufit mu spadł na głowę.
odpowiedź
User
ronald
Pan Przewodniczący lobbuje od dawna na rzecz prywatnego podmiotu organizując spotkania, na które zaproszenia wysyła prywatna firma. Dziwna sytuacja, naprawdę. Internet to otwarta sieć więc o jakim obowiązku udostępniania sygnału jest tu mowa? Internet to nie zamknięta kablówka. Nic nikomu nie trzeba sobie zapewniać, bo nie ma bariery wejścia. To nowe badanie to też jakaś kombinacja. Szef firmy, która wygrała przetarg na pilotaż jest zatrudniony teraz w KRRiT. O co chodzi z tym RPD, to tylko Pan Przewodniczący raczy wiedzieć...
odpowiedź
User
Ja myślę...
Myślę, że wszystkie programy z ogólnodostępnych MUX-ów powinny być dostępne za darmo w aplikacji oficjalnej KRRiTV. I jak ktoś ma problem z zasięgiem nadajnika to przez Internet by mógł odbierać.
odpowiedź