SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski znalazł nową pracę. Został dyrektorem w Banku Światowym

Były prezes TVP Jacek Kurski rozpoczął w grudniu pracę jako alternate executive director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Informację tę potwierdza Narodowy Bank Polski i sam Kurski. "Zawsze myślałem, że nie ma życia poza polityką. Otóż jest" - napisał były prezes TVP na Twitterze.

Jacek Kurski, były prezes TVP - fot. AKPAJacek Kurski, były prezes TVP - fot. AKPA

Obok Polski i Szwajcarii w skład konstytuanty wchodzą ponadto: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

- Kandydatura Jacka Kurskiego (...) została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym - podano w komunikacie NBP.  "Podjąłem zgodną z moim wykszt(ałceniem) i dośw(iadczeniem) menadż(rerskim) pracę jako alternate executive director w Banku Światowym, świadomy że oznacza to rezygn(ację) z części aktyw(ności) publ(icznej) czy ambicji polit(ycznych). Zawsze myślałem że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem że tu też dobrze przysłużę się Polsce" - napisał w środę Jacek Kurski.

- Oto na jakie zarobki w Banku Światowym może liczyć Jacek Kurski. Na stanowisku Alternate Executive Director w 2022 r. zarabia się tam 226 480 USD. Po dzisiejszym kursie to równowartość nieco ponad miliona złotych rocznie. (+ do tego benefity emerytalne, podane w kolumnie obok) - wyliczył na Twitterze Michał Żuławiński z portalu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

W planach była ministerialna teka

Jacek Kurski od stycznia 2016 r. do września br. był prezesem TVP z przerwą przez kilka miesięcy w 2020 r., gdy był doradcą zarządu, a potem jego członkiem.

Wkrótce po jego odwołaniu i zastąpieniu przez Mateusza Matyszkowicza pojawiły się informacje, że może wejść do rządu jako wicepremier i minister kultury (miałby wówczas w pieczy TVP). To jednak zostało szybko zdementowane przez resort. Pod koniec września reporter Radia ZET, Mariusz Gierszewski doprecyzował, że Jacek Kurski miałby zostać nie ministrem kultury, a cyfryzacji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o przyszłość Kurskiego, odpowiadał: - Decyzje w tej sprawie podejmuje kierownictwo rządu i oczywiście kierownictwo partii - tak jak jest we wszystkich ustrojach demokratycznych i te decyzje jeszcze są przed nami.

Tymczasem w listopadzie Kurskiemu skończył się okres wypowiedzenia w TVP i zyskał otwartą drogę do podjęcia innej pracy. Krótko przedtem miał przekonywać prezesa PiS, że jednak byłby idealnym kandydatem na ministra cyfryzacji - ale ostatecznie nic z z tych planów nie wyszło. - Dla Kurskiego ważne jest, by być decyzyjnym, nie zadowoli się byle czym - mówił we wrześniu w Polsat News wieloletni jego przyjaciel, Piotr Semka. Inną opcją (niewykluczone, że wciąż otwartą) miał być dla Kurskiego start w nadchodzących wyborach parlamentarnych z list Zjednoczonej Prawicy.

Kim jest Jacek Kurski?

Jacek Kurski to polityk, ale także i ekonomista, jak podkreśla NBP w komunikacie: ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. "Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m. in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - podaje Narodowy Bank Polski.

Kurski pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jak również członka Komisji budżetowej Sejmiku Pomorskiego. Jako poseł na Sejm RP był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. Ma również doświadczenie we współpracy międzynarodowej, gdzie jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji PE.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski znalazł nową pracę. Został dyrektorem w Banku Światowym

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fg
Coś jak stanowisko ambasadora w Zimbabwe za komuny.
odpowiedź
User
Żenua
Pan Jacek Kurski także ustawił żoneczkę w TVP, wcześniej wydoił miliony publicznych pieniędzy i doprowadził do kryzysu wizerunkowego mediów publicznych. Pan Jacek i pieniądze to ryzykowne public relations.
odpowiedź
User
walter
Oby nie skończył jak Kaziu Marcinkiewicz 😃
odpowiedź