SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Jacek Kurski: TVN i Polsat też są nieobiektywne - zwalczają władze, pomijają ważne wydarzenia państwowe i tożsamościowe

Według prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego TVN i Polsat „prawie już nie informują o pracach państwa i rządu, tylko zajmują się metodycznym zwalczaniem obozu rządzącego”. Dlatego TVP, opisując szeroko działania obozu rządzącego, zapewnia pluralizm na rynku mediów.

Jacek Kurski, fot. akpa Article

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jacek Kurski podkreśla, że częścią misji publicznej Telewizji Polskiej jest informowanie w szerszym zakresie od stacji komercyjnych o działania rządu i prezydenta. Skrytykował przy tym sposób, w jaki te sprawy relacjonują najwięksi nadawcy prywatni.

- TVP po prostu stała się przeciwwagą dla TVN i Polsatu, które prawie już nie informują o pracach państwa i rządu, tylko zajmują się metodycznym zwalczaniem obozu rządzącego. Telewizja publiczna musi to równoważyć - stwierdza Kurski. - Marzę o telewizji wyważonej i tym samym jeszcze bardziej obiektywnej, ale musielibyśmy mieć obiektywne TVN i Polsat, a wtedy TVP w oczywisty sposób też nie tylko chciałaby, ale wręcz musiałaby być bardziej wyważona. A w stacjach komercyjnych czasem mamy wręcz nieinformowanie albo informowanie z kontekstem, z tezą i z przekazem negatywnym - zaznacza.

Jego zdaniem przedstawiciele rządu i prezydenta w programach informacyjnych i publicystycznych nie występują w rolach stricte politycznych. - Jeżeli gościem „Wiadomości” jest ważny minister rządu PiS, to przecież na ogół nie zajmuje się on atakowaniem opozycji, tylko przedstawieniem swoich planów, propozycji ustawowych, mówi o sprawach ważnych dla milionów Polaków, istotnych z punktu widzenia społecznego. Dlatego nie można tego czasu liczyć jako ekspozycję i czas antenowy Prawa i Sprawiedliwości - uważa prezes TVP.

Jacek Kurski ocenia, że obecna sytuacja, w której w TVP tak mocno obecni są przedstawiciele obozu rządzącego, jest przeciwwagą dla działań TVN i Polsatu oraz zapewnia pluralizm w segmencie mediów elektronicznych.

Nadawcom prywatnym Kurski zarzuca, że „potrafią się nie zająknąć o ważnych wydarzeniach państwowych czy tożsamościowych”. Jako przykłady podaje m.in. uroczyste otworzenie przez prezydenta Andrzeja Dudę muzeum Ulmów oraz podziękowanie Polakom przez papieża Franciszka za organizację Światowych Dni Młodzieży.

- Gdyby nie TVP Info, Polacy zapewne nie wiedzieliby, że działa komisja śledcza ds. Amber Gold, bo inne kanały informacyjne ignorują większość ważnych przesłuchań, a jeśli jakieś transmitują to dlatego, że muszą, bo robi to TVP Info - stwierdza prezes TVP. Zaznaczmy, że w ostatnich tygodniach materiały o pracach komisji pojawiały się i w „Wydarzeniach” Polsatu, i „Faktach” TVN, a duże części najważniejszych przesłuchań transmitowano w TVN24 i Polsat News.

Wobec programów informacyjnych i publicystycznych Telewizji Polskiej regularnie kierowane są zarzuty stronniczości i nierzetelności. W ostatnich dniach krytykowano relacje z protestu lekarzy rezydentów, a po tekście na TVP.info wytykającym niektórym z nich, że jeździli w podróże zagraniczne i jedli kawior, zawieszono Ziemowita Kossakowskiego, a Samuel Pereira przeprosił lekarkę opisaną w artykule.

Wcześniej negatywnie oceniano m.in. relacje TVP z protestów przeciw reformie sądów i blokowania mównicy sejmowej przez posłów PO i Nowoczesnej. Ta druga partia w ub.r. wspólnie z Jackiem Fedorowiczem przygotowała dwa klipy parodiujące „Wiadomości”, natomiast PO w lipcu br. porównała w spocie TVP do Goebbelsa.

Zastrzeżenia wobec rzetelności programów TVP wyrazili też niektórzy z publicystów określanych jako prawicowi. W maju br. Bronisław Wildstein i Piotr Cywiński z „Sieci” skrytykowali relacje „Wiadomości” i TVP Info dotyczące m.in. realizacji programu Mieszkanie+. Natomiast Wojciech Mucha z „Gazety Polskiej” w sierpniu br. zarzucił TVP Info podawanie w zmanipulowany sposób informacji, że Fundacja Otwarty Dialog miała koncesję na handel bronią.

Jacek Kurski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreśla, że wymaga od dziennikarzy TVP, żeby starali się przygotowywać materiały maksymalnie rzetelne i obiektywne. - Nie zawsze wszystko wychodzi, natomiast zdecydowanie odradzam dziennikarzom TVP, zwłaszcza tym, którzy mogliby mieć takie inklinacje, robienia propagandy. Bo propaganda, która żywi się fikcją, jest oderwana od faktów, prawdy i realiów staje się kontrskuteczną antypropagandą - stwierdza.

Zaznacza, że według sondaży widzowie nie uznają informacji podawanych przez TVP za propagandowe, tylko zapewniające pluralizm.

Prezes TVP uważa, że nie ma obecnie obiektywnych mediów, za to odbiorcy mają duży wybór między różnymi stacjami, serwisami czy tytułami prasowymi. Ponadto szukają mediów wyrazistych, z którymi mogą się utożsamiać.

- Nie jest obiektywna telewizja Polsat, nie jest obiektywna w szczególności telewizja TVN, nie jest też w pełni obiektywna telewizja publiczna. Obiektywizm powstaje na nieskrępowanym zderzeniu tych propozycji i tych ofert - ocenia Jacek Kurski.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: TVN i Polsat też są nieobiektywne - zwalczają władze, pomijają ważne wydarzenia państwowe i tożsamościowe

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Lubię czytać głupstwa tego cynicznego finkcjonariusza partyjnego. W znaczej mierze kÓrski przyczynił się do używania nienawiści jako narzędzia oddziaływania w publicznym dyskursie. Wykorzystał też instrumentalizację języka zgodnie z tezą hipotezą Sapira-Whorfa. Ale chyba najlepsze latka ma już za sobą. Nihil novi. P. Klimek tak tępi ostrość partyjnego lizusa czy jakiś uszczerbek po wypadku w limuzynie?
45 9
odpowiedź
User
GregoryT
Hehe sam przyznał, że jego TVPolityczna nie jest obiektywna. To takie tłumaczenie jak złodzieja na pytanie czemu kradnie - bo tamci też kradną :)
55 5
odpowiedź
User
rozsadek
Jacuś, opłać alimenty i zejdź ze sceny... coraz gorzej z tobą...
39 3
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Lubię czytać głupstwa tego cynicznego finkcjonariusza partyjnego.

Jak się nie rozumie tego, co mówi Jacek Kurski (a nie kÓrski), najłatwiej jest go obrazić i nazwać głupstwami to, co mówi. Hahahahaha!


Hehe sam przyznał, że jego TVPolityczna nie jest obiektywna.

Nie jest i nie powinna być. Telewizja publiczna powinna propagować rzeczy szlachetne, pozytywne, wyznaczać standardy i służyć polskiej racji stanu, a nie działać przeciwko niej. Nie chcę tzw. telewizji obiektywnej, która pozwala sobie na uprawianie lewackiej propagandy, jakże szkodliwej dla naszej tożsamości narodowej, naszego patriotyzmu, naszej religii.
Dla każdego inteligentnego człowieka jest to oczywista oczywistość, że telewizja publiczna powinna być PRZECIWWAGĄ dla mediów komercyjnych, które są nastawione na ogłupianie społeczeństwa dla własnego zysku.

Tyle w temacie.
12 40
odpowiedź
User
Anty
Wstyd i Wstyd !
Zatrudisz Prezesie trola ktory zbijal beke z katastrofy smolenskiejj
Pisal Sufin:
„Jak nie wyląduję/wylądujemy, to mnie zabije/zabiją”. Takie słowa kilkadziesiąt sekund przed katastrofą prezydenckiego TU-154 pod Smoleńskiem miał wypowiedzieć kapitan Arkadiusz Protasiuk – dowiedziała się nieoficjalnie TVN24. To fragment, który wcześniej w stenogramie pojawił się jako „niezrozumiały”
17 4
odpowiedź
User
Marek_Sz
TV publiczna powinna być mimo wszystko obiektywna. Jeśli prezydent łamie konstytucję, to dziennikarz wręcz ma obowiązek mówić o tym wprost. Niezależnie z jakiej jest stacji, bo to jest fakt a nie jakaś interpretacja.

Jeśli członek rządu mówi, że chcą zmieniać ordynację wyborczą, to jego psim obowiązkiem jest powiedzieć dokładnie co ma na myśli a dziennikarz ma obowiązek dopytać się lub pokazać, że ta osoba nie zamierza się przed społeczeństwem tłumaczyć mimo tego, że jest na naszej pensji i to nam ma służyć.

TV Publiczna nie może i nie powinna uprawiać propagandy. Ma przedstawiać suche fakty bez interpretacji Pana Ziemca czy Pani Holeckiej.
21 2
odpowiedź
User
widz
A TVPis Info jak pokazuje demonstracje w Warszawie i innych miastach panie Kurski???.. a jak TVPis info pokazuje strajk głodowy lekarzy rezydentów p.Kurski???.. a jak TVPis info pokazuje WOŚP p.Kurski???..itd....i co,łyso panu??
16 3
odpowiedź
User
Jadek
Jak rzadko kura ma racje. Wczoraj w tvn24 np byla tzw dyskusja... o słowach prymasa walacego w pis i wszystkich którzy nie chcą uchodźców gadali lewacki oficer prasowy tvn szostkiewicz tez atakujący pis i tzw ojciec zakonu tvn tez atakujący pis. I taka propagandowa sieczka jest tam codziennie olejna na zmianę z giertychem kwasem neumannem cimoszko arlukowiczem arakujacymi pis. Morozo z kastą wybranych atakujący pis i laszcz z innymi oficerami prasowymi tzw niezależnych mediów atakujący pis...
4 13
odpowiedź
User
Do jadek
Jadek masz rację. To samo onet gdzie sami lewacy kupieni Kuźniar gada ze stuhrem i jemu podobnymi lis z kuzniarem i stadem jego klonów a Węglarczyk i feluś starają się im dorównać w stronniczosci. To zwykła sciema jak za prl nie media
5 10
odpowiedź
User
Do marek_sz
Jasne. Tvp teraz musi być obiektywna ale jak za PO tylko chwalila tuska i pomijala afery peowcow i psl to ci jej stronniczość nie przeszkadzala prawda?
5 12
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing