SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski znów prezesem TVP. Będą nowe kanały tematyczne

Jacek Kurski został ponownie wybrany na prezesa Telewizji Polskiej, Rada Mediów Narodowych zdecydowała o tym stosunkiem głosów 3:2. Kontrkandydat Maciej Pawlicki nie został oficjalnie zgłoszony przez nikogo z Rady, zatem nie został wzięty pod uwagę.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

Jak ustalił nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, członkowie Rady Mediów Narodowych na piątkowym posiedzeniu odrzucili też w głosowaniu (stosunkiem głosów 3:2) wniosek Juliusza Brauna o zaniechanie głosowania nad kandydaturą na prezesa TVP i wyłonienie go w drodze konkursu.

W Radzie Mediów Narodowych jest troje przedstawicieli PiS (przewodniczący Krzysztof Czabański, posłanka Joanna Lichocka i europosłanka Elżbieta Kruk), Juliusz Braun wskazany przez PO i Grzegorz Podżorny z rekomendacji Kukiz ’15. To przedstawiciele PiS poparli kandydaturę Kurskiego na prezesa TVP i zagłosowali przeciw konkursowi na to stanowisko.

Swoją kandydaturę na prezesa TVP wysłał Radzie producent Maciej Pawlicki, ale nie była ona poddana pod głosowanie. Formalnie Pawlicki nie został zgłoszony przez żadnego członka RMN i nie wziął on udziału w posiedzeniu.

Kurski zapowiada nowe kanały

Jacek Kurski przez prawie 30 minut opowiadał Radzie Mediów Narodowych o swoich planach. Zapowiedział złagodzenie walki politycznej na antenach TVP, a także nowe kanały tematyczne, m.in. TVP Kobieta i TVP Nauka.

Jak już informowaliśmy Telewizja Polska w karcie powinności na lata 2020-2024, pozytywnie ocenionej kilka miesięcy temu przez KRRiT - oprócz zapowiadanego już wcześniej kanału TVP Dokument i TVP 4K - stworzenie jeszcze dwóch propozycji dla widzów: TVP Muzyka i TVP Nauka.

Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku (jesienią 2016 roku został powołany na 5-letnią kadencję po wygraniu konkursu przeprowadzonego przez RMN) do początku marca br. Decyzję o odwołaniu go przez RMN ogłoszono na konferencji, podczas której prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisze nowelizację ustawy dającą TVP i Polskiemu Radiu 1,95 mld zł kolejnej rekompensaty.

Na przełomie maja i czerwca Jacek Kurski ponownie został powołany przez Radę Mediów Narodowych do zarządu Telewizji Polskiej. Głosowano nad tym dwukrotnie, wyniki pierwszego głosowania uznano bowiem za wątpliwe pod względem prawnym, ponieważ w statucie TVP jest zapisane, że jej zarząd liczy do trzech osób (byli w nim już wtedy Maciej Łopiński, Marzena Paczuska i Mateusz Matyszkowicz). Przed drugim głosowaniem Paczuska złożyła rezygnację.

Jacek Kurski został wybrany przez RMN na dokończenie czteroletniej kadencji rozpoczętej w październiku 2016 roku, a nie na nową kadencję. 

Łopiński wraca do rady nadzorczej TVP

Pełniącym obowiązki prezesa telewizji publicznej jest (urlopowany do 7 sierpnia) Maciej Łopiński, w jego zastępstwie telewizją zarządza teraz Jacek Kurski. 24 lipca Rada Mediów Narodowych miała wskazać szefa publicznego nadawcy, lecz krótko przed posiedzeniem TVP wystosowała komunikat, z którego wynikało, że obowiązki prezesa w zastępstwie Łopińskiego przejmuje właśnie Jacek Kurski. Wobec tego Rada nie wyłoniła wówczas prezesa, jak podano - z braku kandydatur.

Krzysztof Czabański zażądał wówczas wyjaśnień od publicznego nadawcy w zakresie, kto wyznaczył Kurskiego na pełniącego obowiązki prezesa. Po uzyskaniu wyjaśnień, iż był to Maciej Łopiński, odpisał, że w tym przypadku Łopiński mógł wyłącznie udzielić pełnomocnictw do zastępowania go i tak należy traktować funkcję Jacka Kurskiego: jako pełnomocnika na czas nieobecności p.o. prezesa. - Udzielenie pełnomocnictwa na czas nieobecności było działaniem prawidłowym, które zabezpieczało interes Spółki - ocenił w piśmie do zarządu TVP Czabański. Upomniał też spółkę, by w przyszłości przykładano większą staranność do opracowywania komunikatów prasowych, żeby nie wprowadzały one w błąd instytucji nadzorujących, ani opinii publicznej.

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł - wynika ze sprawozdania abonamentowego nadawcy.

Nowa osoba w radzie nadzorczej PAP

Na piątkowym posiedzeniu Rada Mediów Narodowych powołała też Agnieszkę Glapiak do rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Glapiak zastąpiła Janusza Niedzielę, który ustąpił z zajmowanego stanowiska pod koniec lipca, by objąć stanowisko w radzie nadzorczej Polskiego Radia.

Agnieszka Glapiak jest obecnie szefową centrum operacyjnego ministra obrony narodowej. W latach 2016-2018 pracowała jako szefowa departamentu komunikacji społecznej w MSWiA, przedtem przez osiem lat w Telewizji Polskiej (m.in. jako szefowa redakcji edukacyjnej młodzieżowej i dziecięcej w TVP1 oraz sekretarz redakcji rolnej i redakcji rozrywki w TVP1).

Wcześniej była m.in. dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu latach w 2005-2007 (premierami byli wtedy kolejno Kazimierz Marcinkiewicz i Jarosław Kaczyński) i wicedyrektor CIR 2000-2001 (premierem był Jerzy Buzek).

Polska Agencja Prasowa zwiększyła w ub.r. przychody netto o prawie 6,5 mln zł do 53,87 mln zł. Strata firmy zmniejszyła się z 3,5 mln zł w 2018 roku do 562,7 tys. zł na koniec minionego roku.

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski znów prezesem TVP. Będą nowe kanały tematyczne

65 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Arni
Dzię-ku-je-my!
odpowiedź
User
Gabi
To sprawiedliwe, nalerzało mu się.
odpowiedź
User
Aron
Kolejna kpina
odpowiedź