SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP zawiadamia prokuraturę ws. Kurskiego. „Szereg nieprawidłowości”

Obecne władze Telewizji Polskiej skierowały do prokuratury zawiadomienie dotyczące działań poprzednich członków zarządu i rady nadzorczej spółki, w tym Jacka Kurskiego. Podkreślają, że chodzi o szereg nieprawidłowości.

Jacek Kurski, fot. akpaJacek Kurski, fot. akpa

W komunikacie Telewizji Polskiej opisano, że zawiadomienie dotyczy „szeregu nieprawidłowości przy zawieraniu umów, w których zaciągane były wielomilionowe zobowiązania, co narazić mogło TVP na szkodę wielkich rozmiarów”. Pismo, skierowane w zeszły czwartek, to „efekt trwających działań kontrolnych prowadzonych w Spółce”

Wyliczono, że zawiadomienie dotyczy działań Jacka Kurskiego, a także innych osób będących w różnych okresach członkami zarządu i rady nadzorczej Telewizji Polskiej.

Spółka zaznaczyła, że „zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw będzie uzupełniane o kolejne wątki, gdyż kontrola i szczegółowa analiza dokumentacji w Spółce prowadzone są nadal na szeroką skalę”.

Jacek Kurski o zawiadomieniu ministra kultury: hucpa

W zeszły piątek minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Kurskiego. - Były prezes TVP zniszczył publiczną instytucję i doprowadził do degradacji jej misji, jaką jest rzetelna, obiektywna i dostępna dla każdej Polki i Polaka informacja o najważniejszych sprawach w kraju - uzasadnił na platformie X.

CZYTAJ TEŻ: TVP i Polskie Radio z kolejnym zastrzykiem z budżetu państwa. Sześć razy więcej niż przed miesiącem

Kurski szybko to skomentował. - Nie wiem co zażył dzisiaj ppłk. Sienkiewicz, ale musiała być to końska dawka. Uzurpator, kt. dla zabicia pluralizmu medialnego w PL od 3 mcy bezprawnie likwiduje TVP donosi na tych, kt. ją postawili na nogi - stwierdził na platformie.

- Jeszcze dzisiaj informacja nt. dalszych kroków w odpowiedzi na tę hucpę - zapowiedział, ale do poniedziałku w południe nie przekazał żadnego dalszego komunikatu.

Jacek Kurski rządził TVP ponad 6 lat

Stanowisko prezesa Telewizji Polskiej Jacek Kurski pełnił od pierwszej połowy stycznia 2016 do początku września 2022 roku. W marcu 2020 roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, ale po trzech miesiącach wrócił do zarządu spółki, a na początku sierpnia 2020 roku znów został wybrany na prezesa. 

Pod koniec 2022 roku został reprezentantem Polski i zastępcą dyrektora wykonawczego polsko-szwajcarskiej konstytuanty w Banku Światowym w Waszyngtonie. Nowa Rada Ministrów odwołała go z tego stanowiska 19 grudnia ub.r. 

CZYTAJ TEŻ: Znamy pensje dyrektorów w TVP

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego kilka miesięcy temu wynika, że od 2021 do połowy ub.r. Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz jako członkowie zarządu Telewizji Polskiej zarobili łącznie 3,88 mln zł brutto. Wypłacone im premie były znacznie wyższe od podstawowych pensji. Publiczny nadawca wypłacił też Jackowi Kurskiemu odprawę oraz 

W 2022 roku TVP zanotowała 50,7 mln zł straty netto, pod kreską była pierwszy raz od 2016 roku. Co prawda jej przychody wzrosły mocniej od wydatków operacyjnych, ale obsługa rekompensaty abonamentowej przyniosła aż 184 mln zł kosztów. Przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się w 2022 roku o 9,5 proc. do 3,56 mld zł, z czego wpływy sprzedażowe netto - z 3,15 do 3,14 mld zł. Natomiast koszty wytworzenia produktów na własne potrzeby poszły w górę z 88,2 do 166,3 mln zł, a wynik ze zmiany stanu produktów poszedł w dół z 19 mln zł zysku do 17,9 mln zł straty.

Publiczny nadawca wypłacił Jackowi Kurskiemu odprawę oraz „rekompensatę z tytułu niepodejmowania działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy” - łącznie sumę 216 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Posłowie Po donieśli do prokuratury na szefa KRRiT

Liczba pracowników Telewizji Polskiej w 2022 roku zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane rok wcześniej. 

Dołącz do dyskusji: TVP zawiadamia prokuraturę ws. Kurskiego. „Szereg nieprawidłowości”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klasyczka
Te pieniądze im się po prostu należały!


:D :D :D
odpowiedź
User
olo
Jak nie idzie, to nie idzie.
odpowiedź
User
Pan_Jaras
Ten wstrętny Kurski nie dość, że na same Święta Bożego Narodzenia wyłączył większość programów informacyjnych i wszystkie regionalne, to jeszcze za jego rządów kompletnie zaorano oglądalność TVP INFO........a nie, czekaj.
odpowiedź