SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Kurski: TVP nigdy nie faworyzowała żadnego z kandydatów na Prezydenta RP

- Sytuacja dotycząca rzekomego użycia kadru, który mógłby wprowadzić w błąd odbiorców, poprzez trzykrotne zawyżenie liczby uczestników wydarzenia, nie miała miejsca - uważa Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej w odpowiedzi na pytania Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie materiału „Wiadomości” z wiecu wyborczego Andrzeja Dudy.

Jacek Kurski, fot. akpa Article

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapytał szefostwo Telewizji Polskiej o materiał emitowany w „Wiadomościach” 21 czerwca br. Był on komentowany w social mediach, internauci zauważyli mieli wątpliwości w sprawie zdjęć tłumów podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z wyborcami w Krakowie.

Według dziennikarzy, którzy zwrócili uwagę na wideo, w materiale użyto kadru, który mógł wprowadzić w błąd odbiorców poprzez trzykrotne zawyżenie liczby uczestników wydarzenia. Przed Sukiennicami miało bowiem pojawić się o wiele więcej przeciwników niż zwolenników urzędującego prezydenta RP. Potwierdzeniem takiej tezy miały być transparenty i tęczowe flagi. - Obywatele mają prawo do rzetelnej informacji, a nie informacji zainscenizowanej i motywowanej politycznie. Obowiązkiem publicznego nadawcy jest zapewnienie równości szans kandydatów w kampanii wyborczej - napisał w liście do Macieja Łopińskiego, wtedy p.o. prezesa zarządu Telewizji Polskiej.

Kurski: Staranność i rzetelność dziennikarska naszych dziennikarzy

Na pismo odpowiedział urzędujący obecnie prezes TVP – Jacek Kurski. Według niego „wskazany materiał był przedmiotem analizy władz spółki”, a sytuacja dotycząca „rzekomego użycia kadru, który mógłby wprowadzić w błąd odbiorców, poprzez trzykrotne zawyżenie liczby uczestników wydarzenia, nie miała miejsca”. - Przywołane przez Pana doniesienia medialne oraz komentarze na portalach społecznościowych są wyłącznie subiektywnymi ocenami dziennikarzy oraz osób, które zamieszczały swoje wpisy w sprawie wyżej wymienionego materiału w mediach społecznościowych – uzasadnił Jacek Kurski.

Zapewnił też, że „wyemitowany materiał nie miał na celu wprowadzenie odbiorców w błąd”. - Przedstawione w materiale informacje były prawdziwe i nie naruszały zasad rzetelności zawodowej określonych w ustawie z dnia 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe. Trudno jest też mówić o naruszeniu przez Telewizję Polską zasad realizowania misji publicznej. Jednocześnie informuję, iż zostały już podjęte odpowiednie kroki prawne, w związku z bezpodstawnymi doniesieniami części mediów prywatnych – podkreślił szef publicznej telewizji.

Jacek Kurski dodał, że „Telewizja Polska nigdy nie faworyzowała żadnego z kandydatów na urząd Prezydenta RP”. - W przedstawianych materiałach nasi dziennikarze i prezenterzy zawsze starają się zachować największy stopień profesjonalizmu, a także staranności i rzetelności dziennikarskiej – podkreślił Jacek Kurski.

W innej odpowiedzi na list RPO do szefa TVP, Kurski ocenił, że Telewizja Polska pokazywała w trakcie kampanii wyborczej prezydenta Andrzeja Dudę częściej niż innych kandydatów, jednak znaczna część emitowanych materiałów nie miała charakteru wyborczego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: TVP nigdy nie faworyzowała żadnego z kandydatów na Prezydenta RP

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
TVP nigdy nie faworyzowała żadnego z kandydatów na Prezydenta RP, a żona Andruszkiewicza "pracowała na swój dorobek latami samodzielnie". O tym, że Lech Kaczyński założył "Solidarność" to już nawet nie wspomnę. Słuszną linię ma nasza władza...
odpowiedź
User
Ciekawski
A pamiętacie "koreański" materiał o Dudzie z 24. czerwca 2020 autorstwa Macieja Sawickiego?! I Kurski śmie mówić, że TVP nikogo nie faworyzowała... no zaraz padne ze śmiechu.
odpowiedź
User
Jolobanjo
Kurski, taką ciemnotę możesz wciskać swojemu "ciemnemu pisowskiemu ludowi". Nam, myślącym, tego kitu nie wciśniesz cwaniaczku od prezesika...
odpowiedź