SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polak na czele tytoniowego giganta. Jacek Olczak prezesem Philip Morris Polska

Jacek Olczak od maja obejmie stanowiska prezesa firmy tytoniowej Philips Morris International (PMI). To pierwszy Polak w historii firmy na stanowisku jej globalnego CEO. W firmie pracuje od 27 lat.

Jacek Olczak dotychczas w Philip Morris pełnił m.in. funkcję dyrektora zarządzającego rynkami PMI w Polsce oraz w Niemczech i Austrii, by następnie awansować na stanowisko prezydenta PMI na region Unii Europejskiej. W 2012 roku objął stanowisko prezesa ds. finansowych (CFO) PMI, które pełnił do grudnia 2018 roku. Obecnie jest prezesem ds. operacyjnych (COO) PMI, odpowiedzialnym za wdrażanie globalnej strategii PMI oraz za realizację planów komercyjnych w obszarze produktów o potencjale obniżonego ryzyka oraz wyrobów tradycyjnych. W maju 2021 roku będzie nowym prezesem PMI. Zastąpi ustępującego ze stanowiska André Calantzopoulosa.

- Bardzo się cieszę, że nowym CEO będzie Jacek. Współpracuję z nim od dekad i doskonale wiem, że jego podejście do firmy, pracowników, a także jego nastawienie na osiąganie wyników oraz dogłębna znajomość naszych produktów, wartości i inwestorów, czynią go idealnym liderem, który jest gwarantem dalszego rozwoju naszego biznesu - mówi André Calantzopoulos, ustępujący CEO Philip Morris International.

- Kiedy pracujesz w firmie tak długo jak ja - od 27 lat - i kiedy zdajesz sprawę, że jesteś na stanowisku, które pozwala ci rozwiązać duży i fundamentalny problem tej firmy - jakim jest jej produkt - i wypracować coś, co będzie lepsze dla konsumenta, to szansa na taką transformację firmy staje się czymś zmieniającym twoje życie. W PMI nikt i nigdy nie zatrzymuje mnie na korytarzu, by zapytać: „Po co to robimy?”. Pytanie, które ciągle słyszę, brzmi: „Jak możemy to zrobić szybciej?”. Jeśli masz produkt lepszy dla tych osób, które w przeciwnym wypadku kontynuowałyby palenie papierosów, to czy nie należałoby zachęcać ich do zmiany? I czy nie powinno się także zachęcać firm do sprzedaży takich alternatywnych produktów, zamiast papierosów? - mówi Jacek Olczak.

Obecny szef rady dyrektorów PMI, Louis Camilleri przechodzi na emeryturę z powodów osobistych. Do czasu objęcia jego stanowiska przez André Calantzopoulosa w maju 2021 roku, funkcję tymczasowego szefa rady dyrektorów pełnił będzie Lucio Noto.

Kim jest Jacek Olczak?

Jak czytamy na stronie Klubu Absolwenta Uniwersytetu Łódzkiego, Jacek Olczak dołączył do Philip Morris Polska Distribution w 1993 roku jako manager w Dziale Finansów i Administracji. Po pracy w firmie Philip Morris International (PMI) w Lozannie w 1995 roku na stanowisku managera w Dziale Kontroli Wewnętrznej, w 1996 roku wrócił do Polski i sprawował różne funkcje w Dziale Finansów, Sprzedaży i Operacyjnym.

W latach 2002-2006 pracował w różnych punktach w Europie Środkowej i krajach bałtyckich. W 2004 roku został dyrektorem zarządzającym na Polskę i kraje bałtyckie. W październiku 2006 roku został dyrektorem zarządzającym na Niemcy i Austrię. W 2018 roku objął stanowisko prezesa ds. operacyjnych, czyli Chief Operating Officer.

Dołącz do dyskusji: Polak na czele tytoniowego giganta. Jacek Olczak prezesem Philip Morris Polska

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tekla
Świetny facet, miałam przyjemność poznać, gratulacje!
0 0
odpowiedź
User
Voko
Nie ma to jak być człowiekiem od sprzedawania ludziom jeszcze większej ilości papierosów. :)
0 0
odpowiedź
User
oio
pan sprzedaje trucizne i takie sa fakty
0 0
odpowiedź