SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Rostowski: Deficyt, wzrost PKB w 2012 r. bez zmian. Wzrośnie dług

Rząd nie planuje zmiany poziomu deficytu budżetu centralnego, zapisanego w projekcie ustawy budżetowej na 2012 r. na poziomie 35 mld zł, jak również 4-proc. wzrostu gospodarczego, poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Jacek Rostowski, fot. MF

Jacek Rostowski, fot. MF

Przyznał jednocześnie, że ze względu na osłabienie złotego możliwe jest wzrost relacji długu publicznego do PKB w przyszłym roku wobec planowanego poziomu.

"Nie będziemy zmieniali poziomu deficytu zapisanego w projekcie budżetu na 2012 rok. Natomiast jeśli chodzi o relację długu do PKB, to będzie troszeczkę wyższa i wynikać to będzie z osłabienia złotego" - powiedział Rostowski podczas konferencji prasowej.

Zapewnił, że żadnych innych zmian w projekcie budżetu 2012 nie przewiduje. Dotyczy to także poziomu wzrostu PKB - mimo niedawnego obniżenia prognozy na 2012 r. do 3,0% przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

"Budżet jest na tyle konserwatywny, że nawet lekki spadek tempa wzrostu gospodarczego w przyszłości nie będzie miał wpływu na poziom deficytu budżetowego" - powiedział Rostowski.

Przygotowując projekt budżetu na 2012 r. przyjął - w maju br. - m.in. następujące wskaźniki makroekonomiczne: realny wzrost PKB o 4,0%, inflacja na poziomie 2,8%, wzrost przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej o 1,3%, realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej – 2,9% oraz wzrost spożycia ogółem o 3,0%.

Rostowski zapowiadał wcześniej, że rząd chce obniżyć deficyt finansów publicznych do zera do 2015 roku i utrzymać go przeciętnie na takim poziomie, aż relacja długu publicznego do PKB spadnie poniżej 40%, co ma nastąpić w 2018 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Rostowski: Deficyt, wzrost PKB w 2012 r. bez zmian. Wzrośnie dług

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl